«Ξέρανε» την Ομόνοια και πήρε την πρώτη της νίκη η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/10/2022 - 20:59

Νίκη... ανάσα για την ΑΕΛ!

Οι «λέοντες» επικράτησαν με 1-0 κόντρα στην Ομόνοια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήραν την πρώτη τους νίκη στην φετινή σεζόν .

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά και πίεσε τους «πράσινους», χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Το «τριφύλλι» ισορρόπησε τον αγώνα και πραγματοποίησε εξίσου σπουδαίες φάσεις, χάνοντας κιόλας και ένα πέναλτι. Το μοναδικό γκολ του αγώνα, έβαλε ο Κάσα στο 38ο λεπτό, το οποίο ήταν και το πρώτο του, με την «γαλαζοκίτρινη» φανέλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα της Λεμεσού να διαχειρίζεται αρκετά καλά τον αγώνα, καθώς αμύνθηκε σωστά και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, εκμεταλλευόμενη τους κενούς χώρους.

Μελανό σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Φαμπιάνο, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 58ο λεπτό, καθώς χτύπησε στον ώμο και αναμένεται να περάσει, από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, για να διαφανεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΛ ξέφυγε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και αναρριχήθηκε στην 12 θέση με 5 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να μπει στην 3αδα και έπεσε στην 6η θέση με 9 βαθμούς.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Κυριακή (16/10), στο «Αμμόχωστος» από την Καρμιώτισσα και η Ομόνοια υποδέχεται την Δευτέρα (17/10), στο ΓΣΠ την Σαλαμίνα, ενώ την Πέμπτη (13/10) θα ταξιδέψει στην Αγγλία, για να αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΛ να έχει ψηλά τις γραμμές της και να πιέζει την Ομόνοια, εμποδίζοντας την ανάπτυξη της. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Τσέποβιτς να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και ολομόναχος εναντίον του Φαμπιάνο, να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι «πράσινοι» άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους και απάντησαν με εξίσου σπουδαία ευκαιρία στο 15ο λεπτό, με τον Μπρούνο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον πορτέριο των «γαλαζοκίτρινων», ο οποίος του είπε «όχι». Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρέθηκε μια ανάσα πριν, από το γκολ στο 30ο λεπτό, με τον Παπουλή να κερδίζει πέναλτι και τον Μούριελ να αποκρούει την εκτέλεση του Μπρούνο, από την άσπρη βούλα.

1

Οι «λέοντες» είναι αυτοί, που τελικά θα ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό, με τον Κάσα να κάνει ένα φανταστικό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, το «τριφύλλι» απάντησε με τον Λοΐζου, να ελευθερώνεται και να σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

2

Εντέλει, η Ομόνοια δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΛ είναι αυτή που θα απειλήσει πρώτη στο 52ο λεπτό, με τον Φραντζή να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα έγινε ξανά επικίνδυνη, με τον Μιραλάς να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Φαμπιάνο να διώχνει.

Η Ομόνοια πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κράτησε μπάλα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και θα αντιδράσει στο 59ο λεπτό, με τον Μπρούνο να κάνει την κεφαλιά, μετά από γέμισμα του Μάθιους και τον Μούριελ να ελέγχει την φάση. Οι «λέοντες» έμεινα στο δικό τους μισό του γηπέδου και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα, εκμεταλλευόμενοι τους κενούς χώρους, που άφηνε η ομάδα της Λευκωσίας.

Οι γηπεδούχοι θα κάνουν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 81ο λεπτό, με τον Σάντος να τσιμπάει την μπάλα από τον Παναγή και να την στέλνει στο δοκάρι.  Το «τριφύλλι» θα απαντήσει στο 87ο λεπτό, με τον Χούπερ να πασάρει στον Μπρούνο, μέσα στην μικρή περιοχή και τον τελευταίο, να σουτάρει στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα αουτ.

Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την ΑΕΛ να κάνει καλή διαχείριση του αγώνα και να κρατάει το υπέρ της σκορ. Έτσι ο αγώνας θα λήξει με τους «λέοντες», να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη, στο πρωτάθλημα Cyta.

1

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Μπέκερ, Φραντζής, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζντραφκόφσκι, Τσιμπόλα, Κάσα, Μιραλάς, Σις, Τσέποβιτς

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Μιξ, Χαραλάμπους, Παπουλής, Λοΐζου, Μπρούνο, Ανσαριφάρντ.

Τσεντομίρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες, στο τιμ και στον κόσμο μας. Μας βοήθησε πολύ ο κόσμος μας να κερδίσουμε. Το παιχνίδι είχε αρκετή οργάνωση και από τις δυο ομάδες. Για να κερδίσεις την Ομόνοια πρέπει να είσαι πολύ οργανωμένος. Στα πρώτα 20 λεπτά ξεκινήσαμε πολύ καλά. Για μένα δεν ήταν πέναλτι. Δεν μου αρέσει να μιλώ για την διαιτητία. Ευτυχώς το απέκρουσε ο Μούριελ. Ήταν το σημείο κλειδί το πέναλτι. Μας έδωσε έξτρα ενέργεια ο τερματοφύλακας μας. Βρήκαμε τον ρυθμό μας στο παιχνίδι, κάναμε ευκαιρίες και πετύχαμε το γκολ. Αν ήμασταν καλύτεροι στο τρανζίσιον μπορούσαμε και ένα δεύτερο γκολ. Θα μας βοηθήσει πολύ η νίκη, θα μας δώσει ψυχολογία. Φύγαμε από την τελευταία θέση. Συγχαρητήρια και συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι».

Κέβιν Μιραλάς (ΑΕΛ): Για την νίκη και τον αγώνα: «Η αρχή της χρονιάς ήταν δύσκολη για εμάς με πολλά προβλήματα. Δείξαμε χαρακτήρα στα τελευταία δυο παιχνίδι. Δεν είναι όλα ρόδινα αλλά δείξαμε χαρακτήρα και σήμερα κόντρα σε μια καλή ομάδα. Εννοώ το σημερινό παιχνίδι αλλά και με το ΑΠΟΕΛ. Είναι δύσκολο ασφαλώς και το κύπελλο όμως στα παιχνίδια με Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ δείξαμε χαρακτήρα».

Αν ήταν ο καλύτερος του αγώνας με την ΑΕΛ: «Ήταν όντως η καλύτερη μου εμφάνιση με την ΑΕΛ. Προτιμώ να μην έχω καλή εμφάνιση και να κερδίζει η ομάδα αλλά σήμερα ήταν σίγουρα καλό που έπαιξα καλά και κέρδισε η ομάδα».

Για το τι άλλαξε ο προπονητής: «Άλλαξε δυο τρία πράγματα. Υποφέραμε αμυντικά στην αρχή και τώρα είμαστε πιο συμπαγής». (Cytavision Sports 1)

Χριστόφορου Φραντζή (ΑΕΛ): «Ήταν μία νίκη που θέλαμε πάρα πολύ. Θέλαμε πολύ να χαρίσουμε χαρά σε αυτό τον κόσμο που ήταν κοντά μας από την αρχή. Περάσαμε κάποια σκαμπανεβάσματα όμως κάθε αρχή είναι δύσκολη".

Σίγουρα με βάση αυτά που είχαμε στο παρελθόν βελτιωθήκαμε, από την στιγμή που πήραμε 4 βαθμούς και πρόκριση στο Κύπελλο, αποδίδουμε καλύτερα και παίρνουμε ψυχολογία.

Προτιμώ να παίζω στο χώρο του κέντρο, όμως μπορώ να παίζω όπου με βάλει ο προπονητής». (Cytavision Sports 1)

Νιλ Λένον (Ομόνοια): Αρχική δήλωση: «Είμαι απογοητευμένος που χάσαμε το παιχνίδι. Είναι εντυπωσιακό που δεν σκοράραμε σήμερα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λες και κάναμε προπόνηση η επίθεση με την άμυνα. Δεν μπορούμε να φταίξουμε κάποιον άλλον πέραν από τον εαυτό μας. Χάσαμε και πέναλτι. Πρέπει γρήγορα να βελτιωθούμε και τις επιδόσεις στο επιθετικό τρίτο».

Για τον Φαμπιάνο: «Είναι στον ώμο ο τραυματισμός όμως πιστεύω πως θα είναι έξω απ’ το παιχνίδι της Πέμπτης».

Αν επηρέασε ο αγώνας της Πέμπτης: «Όχι όχι, όλοι έχουν δικαιολογίες στην Κύπρο. Οι παίκτες δεν ήταν κουρασμένοι, είχαν μέρες να ξεκουραστούν. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι απ’ το πρώτο. Η ΑΕΛ είχε ένα δοκάρι όμως εμείς ήμασταν συνέχεια στην επίθεση. Δώσαμε οξυγόνο στην ΑΕΛ με τις χαμένες ευκαιρίες. Πόσες φορές βρεθήκαμε στην περιοχή, είχαμε γυρίσματα αλλά κανείς δεν την έσπρωξε στα δίχτυα. Είναι αδικαιολόγητο. Κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι αλλά δεν πήραμε ούτε καν τον πόντο».

Για το γεγονός πως είναι η τρίτη ήττα: «Είμαι απογοητευμένος. Δεν είναι καλή επίδοση. Δέχομαι την ευθύνη που μου αναλογεί. Χάσαμε τα τρία απ’ τα τέσσερα παιχνίδια εκτός έδρας. Δεν έπρεπε να χάσουμε σήμερα αλλά πρέπει να το δεχθούμε. Πρέπει να το διορθώσουμε. Παίξαμε καλά σήμερα αλλά κάτι έλειπε. Πρέπει να βρω τις λύσεις»