Σπουδαία νίκη για την ΑΕΛ κόντρα στην Ανόρθωση που παραπαίει εκτός έδρας(ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/10/2021 - 20:57

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η ΑΕΛ κόντρα στην Ανόρθωση στο Τσίρειο για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι «λέοντες» προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με το αυτογκόλ του Αραγιούρι, ενώ ο Ουαρντά ισοφάρισε για την Ανόρθωση προσωρινά στο 24ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο 27ο λεπτό με τον Έουλερ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να καταφέρνουν να βρουν σκοράρουν έως το πρώτο 25λεπτό, ενώ η ΑΕΛ στη συνέχεια πήρε προβάδισμα. Κάπου εκεί η Ανόρθωση ανέβηκε και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι είχε πολλή δύναμη και λιγοστές ευκαιρίες για γκολ, με την «Κυρία» να έχει τον έλεγχο αφού ήταν πίσω στο σκορ.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους δέκα βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή, έχοντας παιχνίδι λιγότερο με την Ομόνοια. Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους έξι βαθμούς και βρίσκεται στα...χαμηλά έχοντας όμως εξίσου παιχνίδι λιγότερο κόντρα στην ΠΑΕΕΚ.

Για την ερχόμενη, 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΑΕΛ θα πάει στο Δασάκι της Άχνας για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό (23/10 - 17:00). Από την άλλη, η Ανόρθωση θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (25/10 - 19:00). Μεσοβδόμαδα, η ομάδα της Αμμοχώστου αντιμετωπίζει τη Φλόρα Ταλίν στο ΓΣΠ (21/10 - 19:45) στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που θα βρήκε πρώτη δίχτυα αλλά όχι από δικό της παίκτη. Ο Έουλερ εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του και ο Αραγιούρι στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της δικής του ομάδας στο 18ο λεπτό.

Δεν κράτησαν αρκετά οι πανηγυρισμοί από την ΑΕΛ και η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 24ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά από αριστερά, ο Βοζίνια απομάκρυνε και ο Ουαρντά εντός περιοχής έκανε το τελείωμα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Άμεση απάντηση από την ΑΕΛ που πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ στο 27ο λεπτό. Κομπίνα βγαλμένη από την προπόνηση στο φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ από αριστερά, με τη μπάλα να πηγαίνει στον Έουλερ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το χώρο που βρήκε και με ένα... κεραυνό έκανε το 2-1.

Ο Καλτσάς από τα δεξιά εκτέλεσε κόρνερ με τον Ρισβάνη να μη μπορεί να νικήσει τον Βοζίνια πρώτα με κεφαλιά και στην συνέχεια με προβολή να στέλνει την μπάλα έξω στο 35ο λεπτό.

Ο Κορέια από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Πόποβιτς εντός μικρής περιοχής δε μπόρεσε με κεφαλιά να ισοφαρίσει, προς απογοήτευση του Τιμούρ στο 41ο λεπτό.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 66ο λεπτό για την Ανόρθωση. Μετά από κόρνερ του Καλτσά, ο Ρισβάνης έκανε το τελείωμα με τον Βοζίνια να αποκρούει εύκολα.

Απίστευτη διπλή χαμένη φάση για την Ανόρθωση στο 79ο λεπτό. Ο Χριστοφή από τα δεξιά έκανε σέντρα με τον Ντέλετιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Βοζίνια να απομακρύνει, με τον Ρουσιά στην επαναφορά εντός μικρής περιοχής να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Σέντρα του Ουάρντα από αριστερά με τη μπάλα να πηγαίνει απέναντι στον Αρτυματά ο οποίος αν και πλάγια έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα έξω στο 90ο λεπτό.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Μάζουρεκ (Πελέ 74'), Τσέποβιτς (Ριέρα 82'), Σάντος, Έουλερ, Σωτηρίου, Ριστέφσκι, Μαΐντεβατς (Τσάβες 63')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης (Χριστοφή 75'), Αρτυματάς, Κορέια (Κορέια 75'), Λάζαρος (Ρουσιάς 67'), Πόποβιτς (Ντέλετιτς 57'), Καλτσάς (Αμπαρτζουμιάν 67'), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ουάρντα