O Ακρίτας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ΑΕΛ και έδειξε πως έχει παλμό

Σάββατο, 1/4/2023 - 20:54

Έδειξε ότι έχει... παλμό!

Ο Ακρίτας με μια πολύ καλή εμφάνιση έμεινε στο 2-2 με την ΑΕΛ και έφυγε από το «Άλφαμεγα Stadium» με έναν πολύ σημαντικό βαθμό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta, για το δεύτερο γκρουπ.

Σε ένα «χορταστικό» ματς από γκολ και φάσεις, ο ουραγός του πρωταθλήματος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Γαβριήλ (23'). Οι «λέοντες» ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 30ο λεπτό, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λεμεσού μπήκε ακόμη πιο δυνατά και έφερε... τούμπα το ματς, με τον Κατσανίκλιτς να σκοράρει δις (61'. 63'), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, με τον Τόρες (72') να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση με 39 βαθμούς και πλέον επικεντρώνεται στον ημιτελικό του κυπέλλου, με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (05/04, 19:00). Από την άλλη ο Ακρίτας ανέβηκε στους 14 βαθμούς τοποθετούμενος στην τελευταία θέση

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, οι «γαλαζοκίτρινοι» υποδέχονται την Κυριακή (09/04, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ανόρθωση και η ομάδα της Χλώρακας φιλοξενεί το Σάββατο (08/04, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Δόξα.

Ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι):  Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Κάσα (64′ Μπεραχίνο), Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης, Μιραλάς (46′ Κατσανίκλιτς), Παντελή, Φιλίποβιτς (46′ Μπιλοβάρ), Μιλιντσεάνου (46′ Ρόμο), Ντζιάλμα, Μεντόζα.

Ακρίτας (Ντένις Λακτίνοφ): Περντρέου, Κονέ (75′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (90′ Δημοσθένους), Σαραβάνια, Καραγιάννης (75′ Αμπντουσαλάμοφ), Αραούχο.