Νίκησε τον Ακρίτα και δικαιούται να… ελπίζει η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 2/2/2023 - 21:01

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε του Ακρίτα με 2-1 στο «Άλφαμεγα Stadium» στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» οι Αντρέ Τεϊσέιρα (37’) και Τζάλμα (90+4’) . Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Κλεμέντε (57’)

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι έφτασε τους 31 βαθμούς και έμεινε… ζωντανή, με τις όποιες πιθανότητες έχει για το πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη, ο Ακρίτας έμεινε «κολλημένος» στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς.

Για την ερχόμενη, 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ θα πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει στο «Στέλιος Κυριακίδης» την τοπική ομάδα (08/02 - 19:00). Με τη σειρά του, ο Ακρίτας θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει στην «Αρένα» την ΑΕΚ (10/02 - 18:00).

Στην πρώτη αξιόλογη στιγμή στην αναμέτρηση, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, ο Τεϊσέιρα ανενόχλητος έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Περντρέου για το 1-0 στο 37ο λεπτό.

Ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 42ο λεπτό. Γύρισμα του Κοντινέλα στο ύψος της περιοχής, με τον Μπεραχίνο να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Ακρίτα.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 57ο λεπτό με τον Κλεμέντε. Μετά απο φάση διαρκείας, ο Λόπες έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Μούριελ και στην επαναφορά ο Κλεμέντε με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Στο 62ο λεπτό, ο Μπέκερ «απογειώθηκε» και στέρησε από τον Ακρίτα το δεύτερο γκολ, μετά από όμορφη κεφαλιά του Τόρες από το ύψος του πέναλτι.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τεϊσέιρα από τον Σαραβάνια. Ο διαιτητής μετά από εξέταση της φάσης από το VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζάλμα, ο οποίος δε λάθεψε, και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μπεραχίνο (Ρόμο 59'), Παπαφώτης (Κολιάς 82'), Τσέρνιχ (Ντεγοέστ 82'), Παντελή, Μιλιντσεάνου (Σιλβέστρος 82'), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα (Κατσανίκλιτς 69')

Ακρίτας Χλώρακας (Μπρούνο Ακράποβιτς): Περντρέου, Φοφανά, Κονέ (Εράσο 44'), Ελ Τζεμιλί, Κλεμέντε, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ (Φόριελ 90'), Σέχιτς, Τόρες (Αμπντουσαλάμοφ 90'), Σαραβάνια, Πική (Λόπες 44', Παουγκέν 82')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (ΑΕΛ): «Ένα δύσκολο παιχνίδι, το λέγαμε και πριν. Ο Ακρίτας είναι πολύ καλή ομάδα, το έδειξε και σήμερα. Στο πρώτο μέρος ήμασταν κάλοι, είχαμε ενέργεια και μπορούσαμε για άλλο ένα γκολ. Στο δεύτερο δώσαμε χώρο στον ακρίτα, ευτυχώς σκοράραμε και το δεύτερο τέρμα. Ικανοποιημένος γιατί ερχόμασταν από ήττα.

Μαθηματικά μπορούμε, έχουμε πιθανότητες. Δεν εξαρτώνται όλα από εμάς για την εξάδα. Θα δούμε. Στο Κύπελλο έχουμε την Σαλαμίνα όμως βλέπουμε τον αγώνα με την Πάφο. Στο Κύπελλο δεν υπάρχει φαβορί. Σημαντικό σήμερα που κερδίσαμε και κάποιους παίκτες. Θα δούμε για επιστροφές ενόψει συνέχειας.

Στο δεύτερο δεν αρχίσαμε καλά. Δώσαμε χώρο κάναμε αντεπιθέσεις. Υπάρχει και η κούραση ειδικά για κάποιους παίκτες. Δεν είχαμε καλό ρυθμό, αυτοί είναι οι λόγοι. Ο κόσμος και το νέο γήπεδο μας βοηθά πολύ. Είναι ωραία η ατμόσφαιρα».

Μπρούνο Ακράποβιτς (Ακρίτας Χλώρακας): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, στο δεύτερο ημίχρονο τους κερδίσαμε κατά κράτος με όμορφο ποδόσφαιρο. Είχαμε κίνητρο για το καλύτερο αποτέλεσμα και βγάλαμε στον αγωνιστικό χώρο ότι ακριβώς κάναμε και στην προπόνηση μέσα στην εβδομάδα. Είμαι περήφανος για την ομάδα. Δεν είναι εύκολο να ανασυντάσσεσαι μετά από τέτοιες αποφάσεις του VAR, συνέβη και αυτό ξανά. Οι νέοι παίκτες δεν ήρθαν απόλυτα προετοιμασμένοι και προσπαθώ να τους διαχειριστώ χωρίς να προκύψουν τραυματισμοί. Ο Βάσκο Λόπες είχε ένα τραυματισμό και εκ πρώτης φαίνεται να είναι σοβαρό, με το VAR να έπρεπε να είχε εμπλακεί».

Κλέτον Περντρέου (Ακρίτας Χλώρακας): «Δυστυχώς ήμασταν αργοί στο πρώτο μέρος, δεν κάναμε φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, απειλήσαμε, όμως είμαστε άτυχοι που δεν πήραμε βαθμό. Είμαστε αργοί όταν παίζουμε κόντρα σε ομάδες που βρίσκονται κοντά μας στη βαθμολογία, σε αντίθεση με μεγάλες ομάδες».

Χρίστος Παντελή (ΑΕΛ): «Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Ακόμη μια νίκη για την ΑΕΛ. Όσο είμαστε στους στόχους θα τα διεκδικούμε όλα. Θα είμαστε ικανοποιημένοι όταν έρθουν τα αποτελέσματα. Όσο ελπίζουμε για την έκτη θέση, θα τη διεκδικούμε. Το ίδιο και για το κύπελλο. Οι μεταγραφές θα κριθούν με τα αποτελέσματα, αν πάρουμε τους στόχους μας. Ο προπονητής είναι ο αρχηγός της ομάδας και εμείς τον βοηθούμε. Δε μπορούμε να σκεφτούμε για το καλοκαίρι τι θα φέρει, παρά μόνο το επόμενο Σαββατοκύριακο».

Αντρέ Τεϊσέιρα (ΑΕΛ): «Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα, ειδικά στο πρώτο μέρος, που βρήκαμε το γκολ. Στο δεύτερο μέρος ο Ακρίτας άλλαξε εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο και μας δυσκόλεψε αρκετά. Παρ’ όλα αυτά, προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος και πήραμε τη νίκη. Στο κύπελλο θέλουμε να πάμε μέχρι το τέλος και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».