«Καθάρισε» την ΑΕΚ, έπιασε κορυφή και… περιμένει η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 26/2/2021 - 20:21

«Καθάρισε» την ΑΕΚ, έπιασε κορυφή και… περιμένει η ΑΕΛ!

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επικράτησε στο Τσίρειο με 3-0 της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Λεμεσού σκόραραν ο Μπρούνο Σάντος στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά και ο Ράιαν Μαέ στο 44ο και 50ο λεπτό.

Πρόκειται για το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου μπακ της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, με αυτό το γκολ η ΑΕΛ έφτασε τους 17(!) διαφορετικούς σκόρερ στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο για το θεσμό του πρωταθλήματος. Να σημειώσουμε πως το προηγούμενο γκολ που είχε πετύχει ο Σάντος ήταν ξανά κόντρα στην ΑΕΚ αλλά για το θεσμό του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λάρνακας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Τρουγιόλς στο 18ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς έφτυσε τον Νταβόρ Ζστραφκόφσκι. Κίνηση που κατά πάσα πιθανότητα θα του φέρει βαριά «καμπάνα» και από τον αθλητικό δικαστή.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 58 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την Ομόνοια η οποία την Κυριακή (28/02) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό εκτός έδρας. Με τη σειρά της η ΑΕΚ παρέμεινε στην πέμπτη θέση, στους 41 βαθμούς και στο -10 από την τέταρτη, Ανόρθωση, με τις ελπίδες για Ευρώπη να απομακρύνονται πάρα πολύ.

Την ερχόμενη αγωνιστική (2η) των play-off, η ΑΕΛ έχει το ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα (08/03 - 19:00) ως τυπικά φιλοξενούμενη. Από την άλλη, η ομάδα της Λάρνακας φιλοξενεί στην «Αρένα» τον Ολυμπιακό (07/03 - 18:30). Για την ΑΕΛ πριν το ντέρμπι της Λεμεσού, μεσολαβεί ο πρώτος αγώνας των προημιτελικών του κυπέλλου (03/03 - 17:00) με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο.

Η πρώτη φάση στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο έκτο λεπτό για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν τροφοδότησε τον Τρισκόφσκι, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 18ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Τρουγιόλς αρχικά ανέτρεψε τον Μηνά Αντωνίου και είδε την κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια έφτυσε τον Νταβόρ Ζστραφκόφσκι και είδε την απευθείας κόκκινη του διαιτητή, Νεοκλέους.

Το σκορ για την ΑΕΛ άνοιξε στο 29ο λεπτό με τον Σάντος με όμορφη κεφαλιά μετά από μπαλιά ακριβείας του Αντρέ Τεϊσέιρα. Πρώτο γκολ για τον μπακ της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.

Στο 43ο λεπτό ο Τόρες έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μικέλ Γκονζάλεζ. Ο διαιτητής καταλόγισε το σημείο του πέναλτι με τον Μαέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο επιθετικός της ΑΕΛ δε... λάθεψε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 44ο λεπτό.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ κέρδισε εκ νέου πέναλτι μετά από ξεκάθαρη ανατροπή του Μαέ από τον Λαφράνς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μαέ όμως ο Μολ τον σταμάτησε. Στην επαναφορά της μπάλας όμως ο επιθετικός της ΑΕΛ κατάφερε να κάνει το 3-0 στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 58ο λεπτό ο Μηνάς Αντωνίου έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ όμως ήταν απελπιστικά άστοχος με τη μπάλα να καταλήγει ψηλά έξω. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Ακοράν για την ΑΕΚ να επιχειρήσει το σουτ όμως η μπάλα είχε την ίδια κατάληξη.

Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπρούνο Σάντος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ζοέλ Μολ ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στο 70ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπάμπιτς εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μάζεψε εκ νέου.

Στο 81ο λεπτό η ΑΕΚ πήγε να απειλήσει. Ο Φλοριάν Τολεμές μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τεϊσέιρα και έφυγε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Λαρνακείς.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Αντωνίου (Κυριάκου 61'), Σάντος, Μεντόγιεβιτς (Αντβιγιάι 46'), Ζστραφκόφσκι, Ριέρα, Τόρες (Κωνσταντινίδης 71'), Άντονι (Α.Αβραάμ 71'), Μαέ (Μπάμπιτς 61')

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Μοϊσόφ, Μικέλ (Ναράνχο 46'), Φερνάντεζ, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Χέιτλι (Ναούμ 77'), Ακοράν (Τολεμές 77'), Νάντο (Λαφράνς 32'), Μακρής, Τρισκόφσκι (Χάουγκεν 53')

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Μπράβο στους παίκτες μου για τη νίκη. Κερδίσαμε δίκαια ένα σκληρό παιχνίδι. Μπορεί να μας βοήθησε η κόκκινη της ΑΕΚ αλλά ήμασταν έτοιμοι από την αρχή. Συνεχίζουμε και βλέπουμε το κύπελλο. Έχουμε μακρύ δρόμο και πρέπει να βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Έχουμε εμπειρία στην ομάδα ούτως ώστε να είμαστε ήρεμοι. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι για να δώσουμε το 100% και να φτάσουμε στους στόχους μας. Στο τέλος θα δούμε που θα είμαστε».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Δε χρειάζεται ανάλυση το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη της. Κάποια πράγματα δε βγήκαν όπως τα θέλαμε. Θα παρθούν κάποιες σοβαρές αποφάσεις από τώρα για την ομάδα. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο και θα γίνουν ριζικές αλλαγές. Ξεκάθαρο! Θα πω τη δική μου άποψη, πως θέλω να παίζω, θα ενημερώσω τη διοίκηση. Η ευθύνη για την ήττα είναι δική μου αλλά κάποια πράγματα πρέπει να σταματήσουν σήμερα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Νομίζω το πλάνο μας ήταν όπως το περιμέναμε και χωρίς λόγο χάλασε το παιχνίδι. Δεν το δέχομαι αυτό από κανένα. Όποιος θέλει να είναι στην ομάδα πρέπει να σκέφτεται την ομάδα που προσπαθεί να δώσει τα πάντα. Δεν με ενδιαφέρει αν είμαστε εκτός στόχων, θέλω κάθε παιχνίδι να παίζουμε για τη νίκη για να ικανοποιούμε τον κόσμο μας».

Μάτκο Μπάμπιτς (ΑΕΛ): «Πολύ σημαντική νίκη γιατί κάθε παιχνίδι είναι τελικός. Παίξαμε πολύ καλά από την αρχή όπως ήθελε ο προπονητής. Έχουμε χημεία και βλέπουμε βήμα προς βήμα τη συνέχεια. Είμαστε προσηλωνόμαστε στην αναμέτρηση της Τετάρτης για το κύπελλο. Θέλουμε να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται και στο κύπελλο. Θα δώσουμε και πάλι το 100% των δυνατοτήτων μας».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο μέρος είχαμε πολλές μονομαχίες. Για άλλη μια φορά παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο. Πήραμε μια πανάξια νίκη και προχωράμε. Πήραμε το ζητούμενο και βλέπουμε τη δύσκολη συνέχεια. Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό, είτε έτσι, είτε αλλιώς, ο προπονητής θα έβαζε τα νέα αποκτήματα και τους τραυματίες που επιστρέφουν. Έχουμε βάθος στο ρόστερ και το δείχνουμε. Είμαστε ικανοποιημένοι γιατί παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο σήμερα. Ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και βλέπουμε το παιχνίδι της Τετάρτης. Αυτό είπαμε ήδη και στους ποδοσφαιριστές. Υπάρχει ανταπόκριση από τον κόσμο για την οικονομική βοήθεια. Είναι η στιγμή του κόσμου της ΑΕΛ να στηρίξει τη διοίκηση που προσπαθεί από το καλοκαίρι. Είναι σημαντικό το οικονομικό για όλους μας. Όλες οι ομάδες έχουν προβλήματα λόγω του κορωνοϊού, για αυτό το λόγο θέλω να καλέσω κυρίως του επιφανείς ΑΕΛίστες να έρθουν κοντά και να στηρίξουν την ομάδα. Θα δώσουμε τη μάχη μας έως το τελευταίο παιχνίδι».