Νίκη… Ευρώπης για την ΑΕΚ κόντρα στην Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/5/2022 - 20:55

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης η ΑΕΚ επικράτησε στην «Αρένα» της Πάφου με 2-0 στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Το σκορ για την ομάδα της Λάρνακας άνοιξε ο Γκιούρτσο (15’), με τον Τρισκόφσκι (25’) από το σημείο του πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Η Πάφος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σεμέδο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (74’) για αντιαθλητικό φάουλ στον Άλτμαν.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 51 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον ΑΠΟΕΛ στη δεύτερη θέση, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, η Πάφος έμεινε στους 43 βαθμούς και έμεινε οριστικά εκτός Ευρώπης για τη νέα ποδοσφαιρική περίοδο.

Την ερχόμενη, τελευταία αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta η ΑΕΚ θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλων στο Τσίρειο. Με τη σειρά της η παφιακή ομάδα θα κλείσει τις υποχρεώσεις της φιλοξενώντας στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον ΑΠΟΕΛ. Οι ημερομηνίες των αναμετρήσεων δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί.

ΑΕΚ (Νταβίντ Μπαντία): Λεάλ, Κύπρος, Γκονζάλεζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Μάμας, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσο (Ναούμ 90+5'), Άλτμαν (Εσπινόσα 82'), Τρισκόφσκι (Ρόμο 64')

Πάφος (Μιγκέλ Σαλγκάδο): Ρούντκο, Κβίντα, Παλάσιος, Χότσκο, Σεμέδο, Ζάιρο (Αμπντουσαλάμοφ 81'), Ν.Αουρέλιο (Κοβάσεβιτς 46'), Ζ.Αουρέλιο (Τόμετσακ 46'), Ταλίς, Πάνιτς (Φυλακτού 56'), Βαλακάρι (Ντράγκομιρ 81')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Έκτορ Γκονζάλεζ (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες. Ήμασταν πολύ δυνατοί και συγκεντρωμένοι αυτή την εβδομάδα. Σήμερα δείξαμε ποιότητα. Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, η Πάφος έχει δυνατούς παίκτες που σε σπρώχνουν στα όριά σου. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ήμασταν πιο συμπαγείς. Φτιάξαμε κάποιες ευκαιρίες μέσω αντεπιθέσεων. Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς. Θα δούμε τι θα γίνει αύριο. Το πιο σημαντικό είναι να είμαστε έτοιμοι για το τελευταίο παιχνίδι. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τους βαθμούς στη Λεμεσό».

Μιγκέλ Σαλγκάδο (Πάφος): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι. Ήμασταν καλύτεροι στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά το δεύτερο γκολ μας σκότωσε. Υπάρχει έλλειψη αυτοπεποίθησης στα τελευταία παιχνίδια. Είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Ήταν φανταστική η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα πίεσε και ακόμα και με δέκα παίκτες δεν είχαν ευκαιρίες. Έπρεπε να πάρουμε ρίσκα, η ισοπαλία δεν θα σήμαινε τίποτα. Δεν είχαμε την τύχη μαζί μας. Οι ποδοσφαιριστές πίεσαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, αυτός είναι και ο χαρακτήρας μου. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι, χάθηκε το θαύμα της Ευρώπης. Η ΑΕΚ είναι πολύ καλή ομάδα με καλούς παίκτες, ξέραμε ότι θα ήταν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Προσπαθήσαμε να σκοράρουμε στα πρώτα 20 λεπτά αλλά όλα άλλαξαν μετά το γκολ. Σκεφτήκαμε ότι ήταν πέναλτι για μας, αλλά τελικά ήταν πέναλτι για την ΑΕΚ. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Ελπίζουμε να νικήσουμε τον ΑΠΟΕΛ μπροστά από τους οπαδούς μας».