Νίκησε τη Σαλαμίνα και πήρε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/9/2022 - 21:55

Την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στην «Αρένα» στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. «Χρυσός» σκόρερ για τους Λαρνακείς ο Σανχούρχο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικεντρώθηκαν κυρίως στα αμυντικά τους καθήκοντα όμως στο τέλος της κανονικής διάρκειας του ημιχρόνου «λύγισαν», με τον Σανχούρχο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν εξίσου γρήγορος, η ΑΕΚ μπήκε με το ίδιο πλάνο να κρατήσει μπάλα και να βρει το γκολ, ενώ η Σαλαμίνα ανέβασε τις γραμμές της, θέλοντας να εμποδίσει την κυκλοφορία και να κλέψει μπαλιές για να γίνει απειλητική. Στην συνέχεια της αναμέτρησης οι «κιτρινοπράσινοι» έδωσαν χώρο στην ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία αν και είχε την κατοχή δεν κατάφερε να την μεταφράσει σε γκολ.

Με τη νίκη αυτή οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, μένοντας στους έξι βαθμούς. Για την ερχόμενη, τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΚ πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο (18/07 - 19:00). Από την άλλη, η ομάδα του Πουρσαϊτίδη υποδέχεται στο «Αμμόχωστος» τον Απόλλωνα, σε ένα παιχνίδι που για την ώρα είναι ορισμένο το Σάββατο (17/09 - 21:00).

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρώτο ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ κράτησε παραπάνω την μπάλα, όμως η Ν. Σαλαμίνα ήταν εξίσου κινητική διεκδικώντας μπαλιές και χώρους μεσοεπιθετικά.

Ο αγώνας συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν την πρώτη τελική στο 23ο λεπτό, με τον Μιλίσεβιτς επιχειρεί ένα σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι μεσοεπιθετικά και απείλησαν ξανά στο 28ο λεπτό, με τον Φαράζ να κερδίζει το ένας εναντίον ενός, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα, από το αριστερό δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν στο 32ο λεπτό, με σουτ του Λιπομπέ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ. Οι γηπεδούχοι θα φτάσουν μια ανάσα πριν το γκολ στο 44ο λεπτό, με τον Τρισκόφσκι να εκτελεί το πέναλτι και τον Μελίσσα να αποκρούει.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, η ΑΕΚ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σανχούρχο να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μέσα από την περιοχή. Η Ν. Σαλαμίνα κράτησε λίγο παραπάνω μπάλα, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

α

Δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε με παρόμοιο πλάνο στο δεύτερο ημίχρονο, θέλοντας να κρατήσει μπάλα και να βρει και άλλο γκολ. Από την άλλη η Ν. Σαλαμίνα ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της και προσπάθησε να κλέψει μπαλιές και να γίνει επικίνδυνη.

Έτσι στο 57ο λεπτό, ο Ντορεγκαράι θα πάρει την μπάλα και θα κάνει το πλασέ, όμως ήταν αδύναμο και ο Πίριτς έλεγξε εύκολα. Ένα λεπτό αργότερα οι «κιτρινοπράσινοι» θα απαντήσουν με μεγάλη ευκαιρία, με τον Φαράζ να κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή, να κάνει ένα αδύναμο πλασέ, με τον Μελίσσα να ξεγελιέται και να του φεύγει η μπάλα, που εντέλει χτύπησε στο δοκάρι.

Στην συνέχεια του αγώνα, οι Λαρνακείς έδωσαν χώρο και επέλεξαν να χτυπήσουν στην κόντρα τους φιλοξενούμενους, οποίοι είχαν ανέβει και κρατούσαν παραπάνω μπάλα. Όμως η ευκαιρία για γκολ θα έρθει ξανά για τους γηπεδούχους στο 80ολεπτό, με τον Ασαντέ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μελισσά και τον τελευταίο να του λέει «όχι».

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα):  Πίριτς, Γκονθάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Λέντες, Τριτσκόφσκι (Άλτμαν 66'), Φαράζ (Μάμας 79'), Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι (Λόπες 66'), Εγγλέζου, Γκιούρτσο (Ασάντε 78')

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Ντιακιντέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μιγκελίτο (Μποτεάκ 79'), Μάντζεκ, Σταλόνε (Τσίκο 72'), Κουμούρης (Τολεμές 63'), Κλίμοβιτς (Καρλίτος 46'), Ντορεγκαράι (Χουάν Φελίπε 63')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί το πιο σημαντικό είναι το αποτέλεσμα και πήραμε αυτό που θέλαμε. Αξίζαμε περισσότερα γκολ, είχαμε τις ευκαιρίες. Από εκεί και πέρα πρέπει να σκεφτούμε ότι πριν τρεις μέρες είχαμε ένα δυνατό ματς με τη Ρεν και δώσαμε πολλές δυνάμεις. Σήμερα παίξαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και νικήσαμε. Υποφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας στήριξε και πλέον βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».

Για το αν κουράστηκε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο«Όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό από την ομάδα μας. Δεν θυμάμαι να μας δημιούργησε κάποια επικίνδυνη φάση ο αντίπαλος. Η αλήθεια είναι ότι δώσαμε πολλά παιχνίδια τις τελευταίες μέρες και για αυτό ήμασταν κάτω στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νέα Σαλαμίνα είναι πολύ καλή ομάδα και σε αυτό το διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο υποφέραμε για να κρατήσουμε το αποτέλεσμα».

Αν τον προβληματίζει η μη διάρκεια που δείχνει η ομάδα: «Αυτό είμαι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, με τη Δόξα παίξαμε καλά το ένα ημίχρονο, το ίδιο με την Ομόνοια. Με τη Ρεν είχαμε διάρκεια αλλά χάσαμε. Η παρουσία του κόσμου είναι σημαντική και αυξάνεται, είναι πολύ σημαντικό. Είπα στους παίχτες μου να παίξουν καλά, έπρεπε να κρατήσουμε το σκορ. Η Σαλαμίνα δεν δημιούργησε φάσεις. Είναι πολλά τα παιχνίδια, ερχόμαστε από ένα πιεστικό παιχνίδι με τη Ρεν, αντιλαμβάνομαι την κατάσταση αλλά υπάρχει και η κούραση».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη σημερινή νίκη. Κέρδισε δίκαια. Είμαι νευριασμένος με τους παίκτες μου, νευριασμένος με αυτό που είδα στο δεύτερο ημίχρονο. Μια ομάδα που έπρεπε να δεχθεί γκολ για να αντιδράσει. Το δεύτερο ημίχρονο θεωρώ πως ανήκε κατά κράτος στην ομάδα μου. Είχαμε ένα τέρμα που ακυρώθηκε. Με την απόδοση του δευτέρου ημίχρονου δείξαμε μια ομάδα που πρέπει να την υπολογίζει κάθε αντίπαλος. Πρέπει να δούμε τα καλά τα κακά και να ετοιμαστούμε για το δεύτερο ημίχρονο που θα είναι πολύ δύσκολο. Συγχαρητήρια και στους οπαδούς μας στο δεύτερο ημίχρονο έκλεψαν την παράσταση, τους περιμένουμε την Κυριακή με τον Απόλλωνα. Μπορώ να φανταστώ ότι η ΑΕΚ είχε κάποια κούραση. Σίγουρα ήμασταν εμείς αυτοί που πίεσαν την ΑΕΚ. Δυστυχώς δεν πήραμε και αυτό μας αφήνει πικρία».

Οϊέρ Σανχούρχο (ΑΕΚ): «Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι γιατί δεν ξεκινήσαμε καλά στο πρωτάθλημα. Θέλαμε την νίκη. Ήταν πολύ δύσκολο γιατί ξέραμε ότι η Νέα Σαλαμίνα είναι σε καλή κατάσταση. Σκοράραμε πρώτοι και τελικά πήραμε την νίκη. Ήμασταν καλύτεροι, πάμε βήμα - βήμα».

Πόσο δύσκολο είναι να αγωνίζεται η ομάδα κάθε τρεις μέρες: «Έχουμε μία ολοκληρωμένη ομάδα. Οι παίκτες παίρνουν λεπτά. Είναι δουλειά όλων μας. Είμαι λίγο κουρασμένος γιατί έχουμε αγώνες στο Europa League. Θέλουμε όμως αυτή την κατάσταση και είμαστε χαρούμενοι».

Για τις εντυπώσεις του στην Κύπρο: «Είμαι ευγνώμων και χαρούμενος. Μίλησα με κάποιους παίκτες πριν έρθω και το απολαμβάνω εδώ στην Κύπρο».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Για να δώσουμε τα πράγματα στην πραγματική διάσταση. Ήρθαν 300 άτομα από τον κυκλικό κόμβο του Mall, κατευθύνθηκαν προς το γήπεδο, έριξαν το διαχωριστικό κι έκαναν αναίτια επίθεση προς τους φιλάθλους μας στην ανατολική. Στη συνέχεια υπήρξε κι επίθεση εναντίον της Αστυνομίας. Όλα αυτά έχουν καταγραφεί από το κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης. Το μόνο που θέλω να πω είναι να ρίξουμε τους τόνους. Ζητάω με ήρεμο και εξαιρετικά φιλικό τόνο από τη Νέα Σαλαμίνα να ανακαλέσει την ανακοίνωσή της. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε κι εμείς να τοποθετηθούμε, δεν θελήσαμε να το κάνουμε.

Τα πάντα έχουν καταγραφεί. Θα δώσουμε την εικόνα οτιδήποτε κι αν έχει συμβεί. Το πιο σημαντικό, οτιδήποτε και να συμβαίνει είτε μέσα είτε έξω από το γήπεδο, αδιαπραγμάτευτα από μέρους μας το καταδικάζουμε χωρίς δεύτερη κουβέντα. Είναι τα πάντα στη διάθεση και της Αστυνομίας και της Νέας Σαλαμίνας αν το ζητήσει».

Γιώργος Καζαμίας (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την νίκη, νιώθουμε περήφανοι για την ομάδα μας. Συγχαρητήρια στον κόσμο μας. Σήμερα είχαμε 750 οπαδούς και όχι 2000.  Αν θεωρούμε ότι οι μισοί από αυτούς είναι πιο εκδηλωτικοί και μπορούν να κάνουν αυτό τον τραμπουκισμό ας μας το πουν να το ξέρουμε. Εμείς έχουμε κόσμο που πήγε στο νοσοκομείο, έχουμε φωτογραφικό υλικό και με ευγένεια δεν βγάλαμε στην δημοσιότητα. Λυπάμαι που δεν μιλάμε αγωνιστικά. Καλώ τους αρμόδιους να δουν το CCTV. Να δουν αυτούς που μας είπαν να πάμε πίσω στους συνοικισμούς. Είμαστε όλοι Ελληνοκύπριοι. Να δουν αυτούς που μας χαιρετούσαν ναζιστικά. Ήμουν στο γήπεδο, τα είδα με τα μάτια μου. Και για τους συνοικισμούς τα άκουσα και τους ναζιστικούς χαιρετισμούς τους είδα. Ξανά συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την νίκη τους».

Για τον ορισμό του αγώνα με τον Απόλλωνα: «Μάλλον το παιχνίδι πάει για Κυριακή. Η Νέα Σαλαμίνα καλέστηκε πριν από 1,5 χρόνο να δώσει πέντε παιχνίδια σε 17 μέρες. Απόλλων, ΑΕΚ, ΑΠΟΕΛ, Δόξα, Πάφος είχαν ψηφίσει να παίξουμε αυτά τα παιχνίδια και είχαν σταθεί στις προκηρύξεις. Εμείς δεν στεκόμαστε εκεί. Θέλουμε με τον Απόλλωνα να μην παίξουμε το Σάββατο. Ο Απόλλωνας εκπροσωπεί την χώρα. Δεν είναι οφθαλμόν αντί οφθαλμού. Μας νοιάζει η ομάδα μας. Δεν θα επαναλάβουμε συμπεριφορές που μας έχουν πληγώσει. Δεν είμαστε τέτοιοι σωματείο και είμαστε ηθικό ανάστημα. Εύχομαι να ακούσουμε την ανακοίνωση ότι θα παίξουμε Κυριακή».