«Ξέρανε» την ΑΕΚ στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/3/2022 - 18:00

Τεράστια ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα» επί της ΑΕΚ με 2-1 για τη δεύτερη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φαράζ (43’), ενώ οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τον Σαμπάλα (62’) και τον Καρώ (96').

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και είχε την υπεροχή των κινήσεων, σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την ομάδα της Λάρνακας. Στη συνέχεια του ημιχρόνου τα λάθη εκατέρωθεν ήταν εμφανέστατα, με τους «κιτρινοπράσινους» να ευτυχούν και να βρίσκουν το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί αναζητώντας την ανατροπή που θα τους έδινε τη νίκη, κάτι που έγινε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 43 βαθμούς και μείωσε από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Από την άλλη, η ΑΕΚ έμεινε στους 42 βαθμούς και στο -5 από την πρώτη θέση.

Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Νταβίντ Καταλά έχει υποχρεώσεις στο κύπελλο καθώς φιλοξενεί τον Ονήσιλο (16/03 - 18:00) στην «Αρένα» για την πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Την ερχόμενη, 3η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος, οι «κιτρινοπράσινοι» θα πάνε στη Λεμεσό για το παιχνίδι με τον Άρη στο Τσίρειο (20/03 - 19:00). Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τον Απόλλωνα (20/03 - 16:00).

Πρώτη καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια να κάνει το σουτ από τα δεξιά αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Λεάλ στο τρίτο λεπτό.

Καλή φάση για την ΑΕΚ με πλασέ του Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Σάβιτς και απομακρύνθηκε από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ στο 14ο λεπτό.

Στο 31ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Γκονζάλεζ. Μετά από υπόδειξη του VAR, ο Βασίλης Δημητρίου ανακάλεσε την απόφαση του. Δύσκολη φάση, δε ξεκαθαρίζει από την επαναληπτική προβολή.

Το γκολ εν τέλει ήρθε για την ΑΕΚ στο 43ο λεπτό. Μετά την εξαιρετική σέντρα του Εγγλέζου από τα αριστερά, ο Φαράζ ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58ο λεπτό, ο Νατέλ από μακρινή απόσταση επιχείρησε να νικήσει τον Λεάλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έπεσε στη γωνία του και μάζεψε τη μπάλα χωρίς δυσκολία.

Στο 60ο λεπτό ο Εγγλέζου σημάδεψε τον Τρισκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σκοπιανό εν κινήσει να προσπαθεί να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα, όμως ο Μιχαήλ «απογειώθηκε» και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 62ο λεπτό. Ο Εγγλέζου στη μεσαία γραμμή γλίστρησε, με τον Σαμπάλα να κερδίζει και να βγαίνει... φάτσα με τον Λεάλ, τον πέρασε και προ κενού τέρματος έκανε το 1-1.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή απείλησε ξανά στο 68ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 74ο λεπτό με τον Φαράζ απέναντι από τον Μιχαήλ, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ είπε «όχι».

Στο 88ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Άντον Μάγκλιτσα είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Βασίλη Δημητρίου, μετά από υπόδειξη του VAR.

Στην τελευταία κυριολεκτικά φάση της αναμέτρησης, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ με τον Καρώ με κοντινή κεφαλιά και έκανε το 2-1.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλα): Λεάλ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεζ, Εγγλέζου (Τάντι 69'), Λέδες, Εσπινόσα (Μάμας 82'), Άλτμαν (Ακοράν 61'), Φαράζ (Παναδέρο 82'), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (Ρόμο 61')

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ (Μιχαήλ 46'), Σαμπάλα, Καρώ, Σάβιτς, Πέδρο, Σατσιάς, Σόουζα, Θεοδώρου (Μαγκλίτσα 46'), Οκριασβίλι (Εφραίμ 82'), Νατέλ (Έσελινγκ 90'), Κβιλιτάια

Το… τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Είμαι πολύ απογοητευμένος για την έκβαση του αγώνα. Κάναμε καλό παιχνίδι, από την αρχή δείξαμε πόσο πολύ θέλαμε να κερδίσουμε. Χάσαμε ένα παιχνίδι όπως το χάσαμε στην τελευταία φάση, σε έτσι παιχνίδια αν δεν μπορείς να τα κερδίσεις, δεν μπορείς να δέχεσαι γκολ έτσι και να χάνεις. Αν θέλουμε να πάμε στην κορυφή οφείλουμε να μην δεχόμαστε με αυτόν τον τρόπο γκολ στις καθυστερήσεις. Πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική για το πώς δεχθήκαμε το γκολ και το ότι δεν τελειώσαμε τις φάσεις. Και στο 1-0 και στο 1-1 μπορούσαμε να σκοράρουμε δεύτερο γκολ. Πρέπει να δείξουμε χαρακτήρα. Δεν έπρεπε να συμβεί αυτό».

«Κάναμε καλό παιχνίδι, η ομάδα έδειξε αποφασιστικότητα να κερδίσει, είχαμε ευκαιρίες αλλά όταν δεν σκοράρεις, ειδικά σε αυτά τα play-off, το πληρώνεις στο τέλος. Μιλάμε για λεπτομέρειες. Δεν είναι θέμα του πώς παίξαμε, νομίζω παίξαμε αρκετά όπως την περασμένη βδομάδα, όχι το ίδιο αλλά κάναμε καλό παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες αλλά έπρεπε να είχαμε περισσότερο χαρακτήρα μπροστά στις ευκαιρίες μας. Η ομάδα είναι εκεί, δεν τα παρατάμε και τώρα πρέπει να είμαστε πιο δυνατοί. Είμαστε ακόμα εκεί. Σήμερα μπορούμε να είμαστε λυπημένοι, απογοητευμένοι αλλά από αύριο χρειαζόμαστε ξανά αυτή την ενέργεια, έχουμε ακόμη οκτώ παιχνίδια, να επαναφέρουμε την αυτοπεποίθηση».

«Δεν πιστεύω ότι ήταν θέμα τύχης. Είχαμε δυο-τρεις ξεκάθαρες ευκαιρίες που δεν σκοράραμε, μετά το δεχθήκαμε. Δεν είναι θέμα τύχης αλλά συγκέντρωσης. Στο πρώτο γκολ γλίστρησε, δεν υπάρχει κάτι να πούμε. Αλλά επαναλαμβάνω είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες πριν το 2-1 να σκοράρουμε. Πρέπει να βελτιωθούμε και στις δύο πλευρές, άμυνα και επίθεση. Είναι θέμα χαρακτήρα να μην δέχεσαι αυτά τα γκολ, όχι τύχη. Ο βαθμός δεν θα ήταν άσχημος».

Τι λέει στους οπαδούς για τους οκτώ τελικούς που απομένουν: «Να πιστεύουν για τα πάντα. Τώρα είναι η ώρα να πιστέψουμε περισσότερο από ποτέ. Σίγουρα θέλαμε να κερδίσουμε σήμερα, οι οπαδοί ήταν εκπληκτικοί, πολύ ωραία ατμόσφαιρα. υπάρχουν ακόμη οκτώ κλειστά παιχνίδια. Οι ομάδες θα χάσουν παιχνίδια. Αλλά πρέπει να είμαστε εκεί μέχρι το τέλος. Αυτή την υποστήριξη που είχαμε σήμερα δεν θέλω να τη χάσουμε. Σίγουρα είναι μια δύσκολη μέρα. Από αύριο πρέπει να είμαστε με την καλύτερη ενέργειά μας».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους παίκτες. Πριν τρεις μέρες είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Ανόρθωση και σήμερα καταφέραμε με δέκα παίκτες να πάρουμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στα τελευταία λεπτά. Έχει παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο από δύο πολύ καλές ομάδες. Η ομάδα που θα πετύχαινε το δεύτερο θα νικούσε. Ήταν ανοιχτό παιχνίδι, μπορούσαμε και να χάσουμε. Βλέπουμε τη συνέχεια. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας στήριξε. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και κρατούμε τους τρεις βαθμούς. Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια, συγκεντρωμένοι, να χαλαρώσουμε αύριο που έχουμε ρεπό και να ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».

Για το ότι έκριναν το ματς Κύπριοι (Μιχαήλ-Καρώ): «Το είπα πάρα πολλές φορές, δουλεύουμε σαν σύνολο, είμαστε πολύ χαρούμενοι που οι παίκτες που καλούνται να μπουν μέσα είναι πανέτοιμοι, αυτή είναι η δουλειά μας. Έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις ο Νεόφυτος και μας κράτησε. Και ο Καρώ με τη σειρά του όπως σε αρκετά παιχνίδια στα στημένα, ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του κι έβαλε ένα σημαντικό γκολ».

Τι άλλαξε τακτικά και βελτιώθηκε ο ΑΠΟΕΛ: «Αλλάξαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο, ο Μάγκλιτσα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση που μπήκε και δώσαμε πιο επιθετική προσπάθεια στις αρχές του β’ ημιχρόνου, αξίζουν συγχαρητήρια γιατί δούλεψαν πολύ. Σίγουρα στο πρώτο δεν θέλαμε να ξεκινήσουμε τόσο επιθετικά γιατί είχαμε δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη, όμως έδειξαν ψυχικά αποθέματα οι παίκτες. Αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, βγήκαμε αρκετές φορές τέσσερις εναντίον δύο, με πιο καθαρό μυαλό θα σκοράραμε πιο γρήγορα το δεύτερο γκολ, όμως είχε και η ΑΕΚ τις ευκαιρίες της».

«Είχαμε αυτό το πλάνο και λειτούργησε πάρα πολύ καλά, ο αντίπαλος μέχρι το 44′ δεν μας δημιούργησε προβλήματα, μπορούσαμε να προηγηθούμε στην αρχή με τον Κβιλιτάια. Δεν νομίζω ότι το επόμενο παιχνίδι είναι καθοριστικό, όλα είναι. Όλες οι ομάδες είναι πάρα πολύ καλές και διεκδικούν τη νίκη. Είναι η εξάδα πάρα πολύ ανταγωνιστική και νομίζω τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και τα δεδομένα που υπάρχουν, δίνουν κίνητρο σε όλες τις ομάδες να το διεκδικήσουν μέχρι το τέλος. Εμείς πρέπει να είμαστε έτοιμοι κάθε παιχνίδι μέχρι το 90′ και να δούμε πού θα μας βγάλει το τέλος. Θυμάστε πώς ξεκινήσαμε. Καταφέραμε και γίναμε ένα δυνατό σύνολο. Το έλεγα πριν τρεις μήνες ότι νιώθω δυνατός. Βλέπουμε τι κάνουν τα παιδιά στις προπονήσεις».

Ανδρέας Καρώ (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη στο τέλος. Εννοείται ότι μετά από αυτή τη νίκη, μπορούμε να λέμε ότι πάμε για το πρωτάθλημα. Είμαστε το ΑΠΟΕΛ, δεν καταλάβουμε από έδρες. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Ήταν κάτι που χρειαζόμουν. Είχα να σκοράρω πολύ καιρό και αυτό μου δίνει ψυχολογία».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είναι από τα παιχνίδια που θα μπω στο αυτοκίνητο να επιστρέψω σπίτι και θα αναρωτιέμαι πώς δεν το κερδίσαμε. Μετά το παιχνίδι με την ΠΑΕΕΚ για το κύπελλο είπε ο αντίπαλος προπονητής την περίφημη ρήση του Όσιμ. Δεν θα την πω στον αέρα, ο κόσμος που ξέρει από ποδόσφαιρο καταλαβαίνει τι θέλω να πω. Καταφέραμε να προηγηθούμε σε καίριο σημείο, ήμασταν κοντά στο δεύτερο γκολ. Ο ίσως κορυφαίος μας παίκτης στο γήπεδο είχε μια άτυχη στιγμή. Χάσαμε για ένα εικοσάλεπτο τη συγκέντρωσή μας, μετά με παίκτη περισσότερο εκεί που πλησιάζαμε το γκολ, από το πουθενά… συμφωνώ με τον προπονητή δεν ήταν θέμα τύχης το γκολ που δεχθήκαμε. Σκεφτόμουν τι θα έλεγα αν ήταν ισοπαλία, δεν μας άξιζε καν να τέλειωνε ισόπαλο, αντιλαμβάνεστε τώρα που χάσαμε. Τιμωρηθήκαμε γιατί δεν τελειώσαμε το παιχνίδι, δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες».