Προβάδισμα πρόκρισης για Αταλάντα και Λειψία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 19/2/2020 - 23:54

Μεγάλη νίκη για την Αταλάντα η οποία διέσυρε εντός έδρας την Βαλένθια με 4-1 και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League. Προβάδισμα απέκτησε και στο Βόρειο Λονδίνο η Λειψία η οποία επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ.

Η Αταλάντα προηγήθηκε στο σκορ με τον Χάτεμπερ στο 16ο λεπτό ενώ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ιλισιτς στο 42ο λεπτό. Ο Φρόιλερ στο 57ο λεπτό ανέβασε το σκορ στο 3-0 ενώ το 4-0 έγινε ξανά από τον Χάτεμπερ στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Για τους Ισπανούς μείωσε σε 4-1 ο Τσερίσεφ στο 66ο λεπτό.

Στην αναμέτρηση του Λονδίνου η γερμανική Λειψία πήρε τη νίκη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρνερ στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος δύο λεπτά νωρίτερα.

Αταλάντα – Βαλένθια: 4-1

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Αταλάντα στο όγδοο λεπτό, αλλά ο Πάσαλιτς στο τετ-α-τετ πλάσαρε άουτ στο όγδοο λεπτό.

Ο Γκόμες έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Χάτεμπερ και αυτός με κοντινή προβολή σκόραρε βάζοντας μπροστά στο σκορ την Αταλάντα στο 16ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η Βαλένθια έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ του Σολέρ σταμάτησε στο δοκάρι των Ιταλών

Πέντε λεπτά αργότερα οι «νυχτερίδες» ήταν ξανά άτυχες καθώς το σουτ του Γκουέδες σταμάτησε ξανά στο δοκάρι της Αταλάντα.

Οι Ιταλοί στο 42ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Πάσαλιτς βρήκε τον Ίλισιτς και αυτός σκόραρε για την ομάδα του για να κάνει το 2-0.

Η Αταλάντα κατάφερε να κάνει τα τέρματα της τρία με τον Φρόιλερ ο οποίος από  φοβερό σουτ έξω από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Ντομενέκ για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 για την ομάδα του στο 57ο λεπτό.

Μοναδική ευκαιρία για τον Μάξι Γκόμες και τη Βαλένθια που σούταρε πάνω στον Γκολίνι μετά το γύρισμα του Τόρες.

Το 4-0 δεν άργησε να έρθει για την ιταλική ομάδα και πάλι με τον Χάτεμπερ στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ισπανοί μείωσαν στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό με τον Τσέρισεφ μετά από φοβερό διαγώνιο σουτ που δεν αφήσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκολίνι.

Αταλάντα: Γκολίνι, Παλομίνο, Τολόι, Χάτεμπερ, Καλντάρα (Ζαπάτα 75'), Γκόζενς, Φρόιλερ, Γκόμες (Μαλινόφσκι 81'), Ντε Ρόουν, Πάσαλιτς (Ταμεζέ 90'), Ίλισιτς

Βαλένθια: Ντομενέκ, Μανγκαλά, Βας, Γκαγιά, Ντιακαμπί, Παρέχο, Τόρες, Κοντογκμπιά, Γουέδες (Τσέρισεφ 64'), Σολέρ, Μάξι Γκόμες (Γκαμέιρο 73')

Τότεναμ – Λειψία: 0-1

Στο δέκατο λεπτό, ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Μπεργκβάιν, ο οποίος αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Πολύ καλή στιγμή για τη Λειψία στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ανχελίνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Βέρνερ δεν πρόλαβε να σκοράρει σε κενή εστία.

Ευκαιρία για τη Λειψία στο 34ο λεπτό με τον Βέρνερ μέσα στην περιοχή να πλασάρει όμως πάνω στον Γιορίς.

Ο Οριέ έκανε τη σέντρα στο 48ο λεπτό, ο Μόουρα βρήκε τη μπάλα με προβολή αλλά ο Γκουλαστσί απέκρουσε την μπάλα.

Στο 56ο λεπτό η γερμανική ομάδα κέρδισε πέναλτι καθώς ο Ντέιβις ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Βέρνερ. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης αφού ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι.

Τότεναμ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Οριέ, Σάντσες, Γουίνκς, Λο Σέλσο, Μπερχβάιν, Άλι (Λαμέλα 64'), Λούκας Μόουρα, Ζέντσον Φερνάντες (Ντομπελέ 64')

Λειψία: Γκουλάστσι, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Χάλστενμπεργκ, Λάιμερ (Φόρσμπεργκ 83'), Αμπαντού, Μουκιελέ, Ενκουνκού (Χαϊντάρα 74'), Σάμπιτζερ, Σικ (Πόουλσεν 77'), Βέρνερ