Champions League: Στα προημιτελικά Λειψία και Αταλάντα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 10/3/2020 - 23:53

Στα προημιτελικά του Champions League βρίσκονται με κάθε επισημότητα Λειψία και Αταλάντα οι οποίες απόκλεισαν Τότεναμ και Βαλένθια αντίστοιχα.

Οι Γερμανοί επικράτησαν στη δεύτερη αναμέτρηση της Τότεναμ με το ευρύ 3-0 ενώ οι Ιταλοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίλισιτς που σκόραρε τέσσερις φορές επικράτησαν με 4-3 της Βαλένθια στο άδειο λόγω… κορωνοϊού «Μεστάγια».

Λειψία - Τότεναμ: 3-0

Στο δέκατο λεπτό η Λειψία έκανε το 1-0. Ο Βέρνερ έκανε το σουτ που κόντραρε πάνω στον Ντάιερ, στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης έστρωσε στον Ζάμπιτσερ και αυτός με ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Γιορίς, που δεν έβαλε καλά το χέρι του και ίσως να μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο.

Ασυνεννοησία στην άμυνα της Τότεναμ , ο Ντάιερ πρόλαβε τελευταία στιγμή και έδιωξε πριν ο Βέρνερ τσιμπήσει την μπάλα και βγει απέναντι στον Γιορίς στο 17ο λεπτό.

Μετά από την εξαιρετική σέντρα του Ανχελίνο, ο Ζάμπιτσερ έκανε την κεφαλιά-ψαράκι και ο Γιορίς δεν κατάφερε ξανά να απομακρύνει, μαζεύοντας την μπάλα από τα δίχτυα του για δεύτερη φορά στο 21ο λεπτό.

Στην αντεπίθεση η Λειψία στο 28ο λεπτό με τον Βέρνερ να κάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ όμως τον Γιορίς να πέφτει και να διώχνει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ο Μόουρα «έσπασε» στον Ντέλε Άλι που έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ήταν αδύναμο και ο Γκουλάσκι μπλόκαρε στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από ακόμη μία τραγική αντίδραση της άμυνας της Τότεναμ, η μπάλα στρώθηκε στον Φόρσμπεργκ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έγραψε το 3-0 για την Λειψία στο 87ο λεπτό.

Λειψία: Γκουλάσκι, Αντζελίνο, Ουπαμενκάνο, Σάμπιτσερ (Φόρσμπεργκ 87'), Κλόστερμαν, Ενκουνκού (Χαϊντάρα 59'), Τσικ, Μουκιέλε (Άνταμς 56'), Χάλστενμπεργκ, Λάιμερ, Βέρνερ

Τότεναμ: Γιορίς, Αντερβάιρελντ, Γουίνκς, Λαμέλα, Ντάιερ, Λο Σέλσο (Φερνάντεζ 80'), Σεσενιόν, Άλι, Οριέ (Γουόλκοτ 90'), Μόουρα, Τανγκανάνγκα

Βαλένθια - Αταλάντα: 3-4

Ο Ίλισιτς ανατράπηκε στην περιοχή από τον Ντιακαμπί και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα στο δεύτερο λεπτό. Ο Σλοβένος εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι που κέρδισε, νίκησε τον Σίλεσεν και έδωσε προβάδισμα στους «Μπεργκαμάσκι».

Κάθετη του Βας στον Γκαμεϊρό, ο οποίος νίκησε τον Σπορτιέλο και ισοφάρισε σε 1-1 για τους Ισπανούς.

Έκλεψε ο Πάσαλιτς στο 28ο λεπτό και άφησε στον Γκόμες που έκανε την λόμπα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Ο Ίλισιτς και πάλι από την άσπρη βούλα νικάει τον Σϊλεσεν για δεύτερη φορά στο ματς στο 43ο λεπτό.

Σέντρα του Μορένο, κεφαλιά του Τόρες μπλοκάρει ο Μοριέλο στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ του Φρόιλερ έξω από την περιοχή τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Βαλένθια στο 50ο λεπτό.

Το 2-2 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 51ο λεπτό. Σέντρα του Φεράν Τόρες, ο Γκαμεϊρό χτυπάει ξανά και με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε.

Η Βαλένθια στο 67ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Φανταστική μπαλιά του Παρέχο στην πλάτη της άμυνας, ο Φεράν Τόρες κρέμασε τον Σπορτιέλο και έδωσε προβάδισμα στην Βαλένθια για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Το προβάδισμα της Βαλένθια δεν κράτησε για αρκετή ώρα καθώς έφυγαν στην κόντρα οι «Μπεργκαμάσκι» στο 71ο λεπτό, ο Ζαπάτα έστρωσε στον Ίλισιτς, εκείνος εκτέλεσε και με χατ-τρικ έγραψε το 3-3

Ο Ίλιτσιτς σκόραρε για την Αταλάντα με ένα τεχνικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή για τέταρτη φορά στην αναμέτρηση στο 84ο λεπτό.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κοντόγκμπια, Γκαγιά, Ντιακαμπί (Γκέδες 46'), Σολέρ, Παρέχο, Βας, Φεράν, Κοκλέν (Τσερίσεφ 74'), Ροντρίγκο (Φλορέντζι 79'), Γκαμεϊρό

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τζιμσίτι, Καλντάρα, Παλομίνο, Χατέμποερ, Ντε Ρούν (Ζαπάτα 44'), Φρέουλερ, Γκοσένς, Πάσαλιτς (Ταμεζέ 83'), Γκόμες (Μαλινόφσκι 78'), Ίλισιτς