Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Μάντσεστερ Σίτι και Λιόν (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/2/2020 - 23:54

Ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις της βραδιάς στο Champions League με τη Μάντσεστερ Σίτι και τη Λιόν να πανηγυρίζουν μεγάλες νίκες απέναντι σε Ρεάλ Μαδρίτης και Γιουβέντους αντίστοιχα.

Οι «πολίτες» μπορεί να έμειναν πίσω στο σκορ στο 60ο λεπτό από το γκολ του Ίσκο όμως κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι χάρη στα γκολ των Ζέσους στο 78ο λεπτό και Ντε Μπρόινε στο 83ο.

Από την άλλη, η γαλλική ομάδα κατάφερε να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη κόντρα στους πρωταθλητές Ιταλίας χάρη στο γκολ του Αουάρ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον, με αυτές τις νίκες Σίτι και Λιόν έχουν αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι: 1-2

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό, με τον Βινίσιους να σεντράρει για το κεφάλι του Μπενζεμά, αλλά έκοψε ο Λαπόρτ.

Η καλύτερη στιγμή του αγώνα ανήκει στην Σίτι, με τον Ζεσούς να μπαίνει περιοχή στο 21ο λεπτό, να «ξεφορτώνεται» τον Βαράν, αλλά τον Κουρτουά να διώχνει εντυπωσιακά αρχικά και τον Μεντί να παραχωρεί το κόρνερ στη συνέχεια.

Ισοφαρίζει τις χαμένες ευκαιρίες η Ρεάλ με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Έντερσον, που έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Βινίσιους έκανε... τσαφ αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή.

Μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι, με την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ντε Μπρόινε στο δεύτερο δοκάρι, τον Κουρτουά να διώχνει με τα δάχτυλα, τον Ζεσούς να κάνει το σουτ και τον Καζεμίρο να την απομακρύνει πάνω στη γραμμή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Καλή ευκαιρία για την Σίτι στην αντεπίθεση στο 51ο λεπτό, με τον Ντε Μπρόινε να δίνει στον Μαχρέζ που μπήκε στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο, περνώντας δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά.

Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Σίτι στο 57ο λεπτό, νέα μεγάλη επέμβαση από τον Κουρτουά, αυτή την φορά στο σουτ του Μαχρέζ από θέση μέσα δεξιά, μετά την μπαλιά του Γκιντογκάν.

Γκολ και 1-0 η Ρεάλ, με τον Βινίσιους να βρίσκει πολύ ωραία με παράλληλη πάσα τον επερχόμενο στην περιοχή Ίσκο, ο οποίος με δυνατό σουτ πέφτοντας έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Έντερσον, ανοίγοντας το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με τη συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση.

Μια ακόμα καλή στιγμή για την Ρεάλ, με το σουτ του Ράμος έξω από τη μικρή περιοχή από το γύρισμα του Ίσκο να κοντράρει πάνω στον Φερναντίνιο και να καταλήγει κόρνερ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 78ο η Σίτι φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζεσούς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή αφού κατάφερε να νικήσει στον αέρα τον Ράμος.

Στο 82ο λεπτό η Σίτι κέρδισε πέναλτι με τον Στέρλινγκ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Καρβαχάλ με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση για τους «πολίτες» ανέλαβε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο 86ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Ράμος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα αφού ανέτρεψε τον Ζεσούς εκτός περιοχής όντας όμως ολομόναχος για γκολ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Βαλβέρδε, Ίσκο (Γιόβιτς 84'), Κασεμίρο, Μόντριτς (Βάσκεθ 84'), Βινίσιους (Μπέιλ 74'), Μπενζεμά

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ουόλκερ, Λαπόρτ (Φερναντίνιο 25'), Οταμέντι, Μεντί, Ρόντρι, Γκουντογάν, Μάρεζ, Ντε Μπρόινε, Μπερνάντο (Στέρλινγκ 73'), Ζεσούς

Λιόν – Γιουβέντους: 1-0

Ο Ρονάλντο κάνει προσποιήσεις από αριστερά, σκάβει την μπάλα πάνω από τον Λόπες η μπάλα άουτ. Πολύ καλή στιγμή για την ιταλική ομάδα στο τέταρτο λεπτό.

Σουτ του Εκαμπί, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στα χέρια του Σέζνι στο έκτο λεπτό.

Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Τόκο Εκαμπί έπιασε την κεφαλιά με το πίσω μέρος του κεφαλιού, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 25ο λεπτό για την Λιόν.

Πανέμορφο «χτίσιμο» επίθεσης από αριστερά, ο Αουάρ έχει αφήσει πίσω του τον Ντανίλο, βγάζει έξοχη ασίστ στον Τουσάρ που από κοντά ανοίγει το σκορ για την Λιόν στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωραία κίνηση του Ρονάλντο που μπήκε από αριστερά, αλλά το τελείωμα του δεν είναι καλό στο 35ο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Τοκό-Εκαμπί που κλέβει την μπάλα στο 41ο λεπτό, ενώ ο Μπονούτσι ήταν αφηρημένος, μπαίνει στην περιοχή σουτάρει, η μπάλα πάνω από την εστία.

Νέο σουτ του Τόκο-Εκαμπί μετά από κούρσα από το κέντρο, η μπάλα πάνω από την εστία του Σέζνι στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Σέντρα του Άλεξ Σάντρο, ο Ντιμπάλα δεν μπορεί να πλασάρει σωστά, η μπάλα λίγο έξω στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 75ο λεπτό ο Ντανίλο για τους φιλοξενούμενους έπιασε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Ο Ιγκουαϊν έχασε μεγάλη ευκαιρία από το γύρισμα του Ντιμπάλα που του έδωσε έτοιμο γκολ όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 87ο λεπτό.

Λιόν: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μάρσαλ, Ντουμπουά (Τετέ 78'), Ντεμπελέ, Αουάρ, Εκαμπί (Τεριέ 66'), Κορνέ (Άντερσον 81'), Τουσάρ, Γκόμες Σοάρες

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Σάντρο, Κουαδράδο (Ιγκουαΐν 70'), Πιάνιτς (Ράμσεϊ 62'), Μπονούτσι, Μπεντανκούρ, Ραμπιό (Μπερναντέσκι 78'), Ρονάλντο, Ντιμπάλα