Προβάδισμα πρόκρισης για Ατλέτικο και Ντόρτμουντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 18/2/2020 - 23:54

Ολοκληρώθηκαν τα δύο πρώτα παιχνίδια της φάσης των «16» του Champions League. Η Ατλέτικο επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ στο «Wanda Metropolitano», ενώ στο «Signal Iduna Park» η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 της Παρί.

Ατλέτικο Μαδρίτης - Λίβερπουλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 απέναντι στη Λίβερπουλ. Το γκολ του Σαούλ στο ξεκίνημα του αγώνα έκρινε την αναμέτρηση, με την ομάδα του Κλοπ να μένει μακριά από τον καλό της εαυτό και να έχει δύσκολο έργο για την ρεβάνς στο «Άνφιλντ».

Α' ημίχρονο

Με το «καλημέρα» η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ. Στο 4ο λεπτό και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Φαμπίνιο, βρέθηκε μπροστά στον Σαούλ ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 26’ ο Μοράτα από αριστερά βρέθηκε «φάτσα» με τον Άλισον, ο οποίος από κοντά απέκρουσε το πλασέ του κρατώντας το 1-0.

Πρώτο σουτ από πλευράς Λίβερπουλ ήρθε στο 29ο λεπτό με τον Ρόμπερτσον να κάνει το πλασέ με το αντίθετο πόδι και εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Φαμπίνιο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 35’ ο Λεμάρ βρέθηκε μόνος στην περιοχή από αριστερά, το πλασέ που επιχείρησε όμως πέρασε έξω.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Φιρμίνο έδωσε στην περιοχή για τον Σαλάχ,  το πλασέ του οποίου κόντραρε στον Σαούλ και βγήκε σε κόρνερ.

Β' ημίχρονο

Στο 53’ ο Άρνολντ σέντραρε στην περιοχή για τον Σαλάχ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Όμπλακ.

Στο 68ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Σαούλ να γυρίζει στην περιοχή για τον Μοράτα, ο οποίος δεν βρήκε καλά τη μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

Τρία λεπτά μετά, ο Λόντι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άλισον.

Στο 73’, ο Οριγκί γύρισε στην περιοχή για τον Χέντερσον, το πλασέ στην κίνηση από τον Άγγλο πέρασε μόλις έξω.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Σάβιτς, Φελίπε, Βρσάλικο, Λόντι, Παρτέι, Σαούλ, Κόκε, Λεμάρ (46’ Γιορέντε), Κορέα (77’ Ντιέγκο Κόστα), Μοράτα (70’ Βιτόλο)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Χέντερσον (80’ Μίλνερ), Φαμπίνιο, Βαίνάλντουμ, Φιρμίνο, Μανέ (46’ Οριγκί), Σαλάχ (72’ Τσάμπερλεϊν)

Ντόρτμουντ - Παρί

Με πρωταγωνιστή τον Χάλαντ, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 της Παρί και πήρε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Εξαιρετικός ο ρυθμός στο β' μέρος με τον Χάλαντ να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Νεϊμάρ ενδιάμεσα να ισοφαρίζει, στο τέλος όμως έμεινε το 2-1 και είναι όλα ρευστά για τον επαναληπτικό στο Παρίσι.

Α' ημίχρονο

Στο 10’ η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, με τον Νεϊμάρ να επιχειρεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπούρκι.

Στο 14ο λεπτό η Ντόρντμουντ βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Σάντσο κράτησε μπάλα και τέλειωσε μόνος τη φάση, χωρίς όμως να είναι εύστοχος στέλνοντας την μπάλα έξω.

Ο ίδιος  στο 28’ πραγματοποίησε ένα ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, με τον Νάβας να αποκρούει δύσκολα, η μπάλα έφτασε στον Τσαν το σουτ του οποίου κόντραρε στον Τιάγκο Σίλβα και απομακρύνθηκε.

Στο 35ο λεπτό ο Χάλαντ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Νάβας να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Β' ημίχρονο

Στο 65’ η πρώτη φάση του β’ μέρους, με τον Εμπαμπέ από δεξιά να κάνει ένα δύσκολο πλασέ και τον Μπούρκι να μαζεύει εύκολα.

Ένα λεπτό μετά, ο Νεϊμάρ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από τα δεξιά, με τον Μπούρκι πιο δύσκολα αυτή τη φορά να αποκρούει.

Ο Χακίμι απάντησε στις ευκαιρίες, επιχειρώντας πλασέ με το αδύνατο πόδι εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νάβας.

Στο 69ο λεπτό η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ. Ο Χακίμι έκανε τη σέντρα, ο Γκερέϊρο έκανε το πλασέ το οποίο κόντραρε, ο Χάλαντ πήρε μπάλα και ευστόχησε από κοντά για το 1-0.

Έξι λεπτά μετά, η Παρί ισοφάρισε. Ο Εμπαμπέ έκανε ωραία κίνηση και μπήκε περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ για τον Νεϊμάρ ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 77’ η Ντόρτμουντ πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Ρέϊνα έκανε την κούρσα, έδωσε στον Χάλαντ, ο οποίος με κεραυνό από μακριά σκόραρε το 2ο του γκολ, κάνοντας το 2-1.

Ο Νεϊμάρ πήγε να απαντήσει εκ νέου στο 81ο λεπτό, το σουτ του από κοντά όμως χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Στο 92' ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ, ωστόσο έστειλε τη μπάλα έξω.

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπέρκι – Πίστσεκ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Γκερέιρο – Βίτσελ, Τσαν – Σάντσο, Αζάρ, Χακίμι - Χάαλαντ

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας – Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ – Μενιέ, Γκουεγέ, Βεράτι, Κουρζαβά – Ντι Μαρία, Εμπαπέ, Νεϊμάρ