Ανώτερη της Ρεάλ η Σίτι, δεν τα κατάφερε η Γιουβέντους (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 7/8/2020 - 23:55

Δίκαιη πρόκριση για την Σίτι σε βάρος της Ρεάλ σε ένα παιχνίδι που ήταν καλύτερη, ολοκλήρωσε την έκπληξη η Λιόν σε βάρος της Γιουβέντους στα παιχνίδια της Παρασκευής στο Champions League.

Μαν. Σίτι - Ρεάλ 2-1 (πρώτος αγώνας 2-1)

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μάντσεστερ Σίτι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 9ο, όταν ο Βαράν έκανε λάθος, ο Ζεσούς του έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Στέρλινγκ που από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκε γκολ με τον Μπενζεμά. Στο 28' σε μία φάση που ξεκίνησε ο ίδιος ο Γάλλος, συνεργάστηκε με τον Ροντρίγκο και έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής.

Νέο λάθος του Βαράν στο 68', που γυρίζει την μπάλα στον Κουρτουά, ο Ζεσούς επεμβαίνει και με ιδανικό πλασέ κάνει το 2-1.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Λαπόρτ, Ζοάο Κανσέλο, Ντε Μπράινε, Ρόδρι, Γκιουντογάν, Φόντεν, Γκαμπριέλ Ζεζούς, Στέρλινγκ.

Ρεάλ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Έντερ Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς, Ροντρίγκο, Μπενζεμά, Αζάρ.

Γιουβέντους - Λιόν 2-1 (πρώτος αγώνας 0-1)

Η Λιόν αύξησε -αρχικά- το προβάδισμα της και «πάγωσε» ακόμη παραπάνω το βουβό Juventus Stadium, όταν ο Αουάρ κέρδισε πέναλτι από τον Μπεντανκούρ στο 10ο λεπτό, με τον Ντεπάι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα δύο λεπτά μετά.

Με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς στα ίσα η Γιουβέντους στο 43ο λεπτό, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που έκανε ο Ντεπάι, με χέρι μετά από σέντρα του Πιάνιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κριστιάνο με πολύ ωραίο γκολ, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την Γιούβε, στο 60'.

Γιουβέντους (Σάρι): Σέζνι, Ντε Λιχτ, Πιάνιτς (60' Ράμσι), Ρονάλντο, Σάντρο, Κουαδράδο (70' Ντανίλο), Μπονούτσι, Ιγουαΐν, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Μπερναρντέσκι (70' Ντιμπάλα - 84' Ολιβιέρι)

Λιόν (Γκαρσία): Λόπες, Ντεναγιέρ (61' Άντερσεν), Μαρσέλο, Αουάρ (90+ Μέντες), Ντεπάι, Ντουμπουά (90+ Τετέ), Μαρσάλ, Εκαμπί, Κακερέ, Κορνέ, Γκιμαράες

Το πρόγραμμα (σ.σ. σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα) και η συνέχεια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, έχουν ως εξής: