Ο Τζόκοβιτς απέκλεισε τον Πολ και έκλεισε ραντεβού με Τσιτσιπά

Παρασκευή, 27/1/2023 - 13:05
ΝΟΒΑΚ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ (AP)

Με 3-0 σετ, συναντώντας ουσιαστικά αντίσταση στο πρώτο, ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν τον Τόμι Πολ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (29/01, 10:30), εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Και τώρα... Τσιτσιπάς!

Με μια σαρωτική εμφάνιση ο Νόβακ Τζόκοβιτς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στον Τόμι Πολ κερδίζοντας 3-0 σετ και πλέον ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό του Αustralian Open όπου θα διεκδικήσει τον 22ο τίτλο Grand Slam της καριέρας του κόντρα στον Έλληνα τενίστα.

Μόνο στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε ο σπουδαίος Σέρβος που στη συνέχεια πάτησε «γκάζι» για να φτάσει στην επικράτηση και να «σφραγίσει» τη συνάντηση του με τον Στέφανο το πρωί της Κυριακής (29/1).

Ο αγώνας άρχισε με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να στριμώχνει στα σχοινιά τον Τόμι Πολ. Ο Νόλε προηγήθηκε με γρήγορο break με 3-0 και στη συνέχεια έκανε και άλλο για να φτάσει στο 5-1.

Σε εκείνο το σημείο ο 25χρονος Αμερικανός άρχισε να παίζει καλύτερα και εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό του Τζόκοβιτς (είχε διάλογο με τον διαιτητή για την πετσέτα του) κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα κατακτώντας τα επόμενα τέσσερα games.

Ωστόσο, ο Νόλε αντέδρασε και κατακτώντας τα επόμενα δύο games κατάφερε να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Το δεύτερο σετ ήταν σχεδόν ίδιο με το πρώτο. Ο Νόλε αυτή τη φορά προηγήθηκε με 5-0, ο Πολ μείωσε σε 5-1, αλλά αυτή τη φορά ο Σέρβος δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και τελείωσε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες με 6-1.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο τρίτο σετ. Ο Τζόκοβιτς έβαλε τις βάσεις από την αρχή, προηγήθηκε με 4-0 και στη συνέχεια απλά σφράγισε το σετ και το ματς με 6-2.