Ο απόηχος από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/11/2021 - 20:20

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ανάμεσα σε Ανόρθωση και Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Όπως αναμενόταν, ο απόηχος μετά το τέλος της αναμέτρησης ήταν έντονος, με τους πρωταγωνιστές να λένε πολλά και ενδιαφέροντα.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια τόνιζε ότι η ομάδα του άξιζε κάτι παραπάνω, εκφράζοντας την απογοήτευση του για το αποτέλεσμα και δίνοντας ωστόσο το... εναυσμά για καλύτερες μέρες στο μέλλον.

Με τη σειρά του, ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, ενώ εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία και συγκεκριμένα για την αποβολή του Ρομπέρζ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με ένταση. Σε κάθε αγωνιστική όλες οι ομάδες θέλουν το βαθμολογικό κέρδος. Πάλι δεν ξεκινήσαμε καλά και δεχθήκαμε γκολ πολύ εύκολα. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορέσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποιες αλλαγές για να αλλάξουμε κάποια πρόσωπα, κάποιους παίκτες. Ξεκινήσαμε καλά, ισοφαρίσαμε σε καλό σημείο. Προσπαθήσαμε, βρήκαμε άλλες δύο καλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε γκολ. Από το δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου ο αντίπαλος έπαιξε με δέκα παίκτες. Πιστεύω πως αν δούμε τα πράγματα όπως εξελίχτηκαν σήμερα, ένδεκα εναντίον ένδεκα, μπορεί να ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα. Αλλά όταν ο αντίπαλος έπαιξε με λιγότερους παίκτες βρήκαμε κάποιες ευκαιρίες και για αυτό μπορεί να νιώθουμε κάπως απογοητευμένοι. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Ήξερα ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Έτσι όπως τελείωσε το παιχνίδι πιστεύω αξίζαμε κάτι παραπάνω».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Ήταν ένα πάρα πολύ σκληρό και δύσκολο παιχνίδι. Παίξαμε πάρα πολύ καλά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εκμεταλλευτήκαμε τους ελεύθερους χώρους, πετύχαμε ένα γκολ και δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχαμε το παιχνίδι, μέχρι την στιγμή της δεύτερης κίτρινης κάρτας. Δεν έχων ξαναδεί τέτοια κάρτα, είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που βλέπω. Νιώθω περήφανος για τους παίκτες μου, την ομάδα και το προσωπικό. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, η Ανόρθωση είχε πολλούς χώρους και τους εκμεταλλευτήκαμε στο μέγιστο βαθμό. Αυτό που θα ήθελα, είναι οι ποδοσφαιριστές να μειώσουν τις επαφές με την μπάλα. Έχουμε μεγάλη ποιότητα για το συγκεκριμένο πρωτάθλημα, αν τους μειώσουμε αυτό, ενδεχομένως να χάσουμε την ποιότητα που έχουμε με την μπάλα στα πόδια».