Ο ΑΠΟΕΛ είναι... εδώ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/2/2020 - 18:52

Μεγάλη νίκη με 4-1 για τον ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος απέναντι στον Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 31ο λεπτό με τον Τόμας Ντε Βινσέντι όμως οι Λεμεσιανοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Εστεμπάν Σακέττι στο 71ο λεπτό.  Ο ΑΠΟΕΛ είχε τρία γκολ στις καθυστερήσεις καθώς ο Τάμαρι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έκανε το 2-1. Ο Χαλένιους στις καθυστερήσεις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 ενώ ο Ιορδανός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος το οποίο υπενθύμισε πως οι δύο ομάδες θα «μονομαχήσουν» μέχρι τέλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και τον ΑΠΟΕΛ να «χαμογελά» στο τέλος.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 38 βαθμούς ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 32 βαθμούς αφού γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα του.

Την ερχόμενη αγωνιστική (21η) ο ΑΠΟΕΛ πάει στην Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, ενώ ο Απόλλωνα φιλοξενεί στο «Τσίρειο» τη Δόξα.

Μετά από ομαδική προσπάθεια ο Παπουλής βρέθηκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και με κοντινό πλασέ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα αφού ήταν άστοχος. Αυτή ήταν η πρώτη καλή τελική στιγμή στην αναμέτρηση στο έβδομο λεπτό.

Όμορφη κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα στο 12ο λεπτό, με τον Γιέφτοβιτς να μπαίνει μόνος στην περιοχή των «γαλάζιων» όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Μολ.

Ένα λεπτό αργότερα, νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον Ντε Βινσέντι να μην μπορεί να βρει στόχο από πλεονεκτική θέση.

Το γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με την άμυνα του Απόλλωνα να μη διώχνει σωστά και να στέλνει την μπάλα στον Γιέφτοβιτς εντός περιοχής. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ έκανε τη σέντρα - σουτ με τον Ντε Βινσέντι να βάζει το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Ζοάο Πέδρο έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του ΑΠΟΕΛ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης.

«Απάντησε» στις ευκαιρίες στο 58ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ. Από μακρινή απόσταση, αν και όλοι περίμεναν σέντρα, ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ανάγκασε τον Μολ σε δύσκολη απομάκρυνση.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 64ο λεπτό, ο Γιούστε έπιασε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε μόλις έξω.

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους γηπεδούχους στο 67ο λεπτό, με τον Ντε Βινσέντι να το εκτελεί όμως η μπάλα κόντραρε στο τείχος και πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

Η ισοφάριση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Εστεμπάν Σακέττι δέχθηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής από τον Παπουλή, γύρισε και έπιασε το φαλτσαριστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία της εστίας του Μπέλετς.

Κάθετη μπαλιά για τον Τάμαρι ο οποίος βγήκε «φάτσα» με τον Μολ να βγαίνει εκτός περιοχής για να σταματήσει τον Ιορδανό στο 77ο λεπτό.

Μετά από γυριστή κεφαλιά στην περιοχή στο 80ο λεπτό, ο Σάβιτς βρέθηκε μια «ανάσα» από το 2-1 όμως δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα με το κεφάλι και απώλεσε τεράστια ευκαιρία.

Ο Χαλένιους εξ επαφής στο 86ο λεπτό, αντί να χρησιμοποιήσει το κεφάλι του έβαλε το στήθος και έδωσε την ευκαιρία στον Μολ να σώσει τον Απόλλωνα.

Για τον ΑΠΟΕΛ υπήρχαν μαζεμένα γκολ στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης καθώς οι «γαλαζοκίτρινοι» σκόραραν τρεις φορές. Δύο φορές με τον Τάμαρι και ένα με τον Χαλένιους.

σ

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Γουίλερ, Άλεφ, Γένσεν, Γιέφτοβιτς (Τάμαρι 69'), Ντε Βινσέντι, Γιάκολις (Βιντιγκάλ 85'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 78')

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Χάμπος, Βασιλείου (Αγκίρε 46'), Σακέττι, Ντένιτς (Ματέι 46'), Ενσούε, Παπουλής, Πίττας, Μπένσοπ (Σαρδινέρο 78')

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Καταρχάς να καλωσορίσω τον Μαρίνο Ουζουνίδη πίσω στην Κύπρο. Ήταν ένα παιχνίδι που το ήθελαν κι οι δύο ομάδες πάρα πολύ. Ένα ντέρμπι. Κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ και σκόραρε στο πρώτο μέρος που δεν υπήρχε έντονος ρυθμός όπως στο δεύτερο. Όταν πήραμε τον έλεγχο στο δεύτερο, καταφέραμε και σκοράραμε και ισοφαρίσαμε. Γνωρίζαμε πολύ καλά τις κινήσεις του Τάαμαρι όταν μπήκε μέσα και προσπαθήσαμε να τον περιορίσουμε. Φάνηκε πως όποιος έβαζε το δεύτερο γκολ θα κέρδιζε το ματς. Καταφέραμε από μία φάση που μπορούσαμε να αποφύγουμε, να δεχτούμε δεύτερο γκολ. Δεν μπορεί οποιοσδήποτε να σταματά το παιχνίδι και να δέχεται άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις οι ομάδα. Συνεχίζουμε… Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι κυπέλλου και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Έχουμε αρκετό χρόνο να καλύψουμε πολλά πράγματα. Δεν τα παρατάμε θα προσπαθήσουμε έως το τέλος θα προσθέσουμε να μείνουμε ανταγωνιστικοί και να δημιουργήσουμε προβλήματα σε όλους. Μέσα σε δέκα μέρες χαλάσαμε όλη τη μεγάλη προσπάθεια που έγινε προηγουμένως. Δεν μπορείς να βλέπεις πίσω, αλλά μπροστά, χάσαμε τέσσερα ματς, πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα για να μη χάσουμε τη χρονιά, να δούμε τη συνέχεια κι όπου μας βγάλει».

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν δύσκολο παιχνίδι για μας. Ξέραμε πολύ καλά ότι αν δεν φέρναμε καλό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Τα τελευταία τρία παιχνίδια δεν τους κερδίσαμε και ήταν καλός λόγος να δώσουμε κίνητρο στους παίκτες μας. Δώσαμε χώρο στον Απόλλωνα γιατί ξέρουμε πόσο καλός είναι στο τρανζίσιον. Το σκορ δεν δείχνει την εικόνα του αγώνα, είχαμε όμως πολλές φάσεις για να κάνουμε το 2-1. Δεν χρειάζεται να λέμε μεγάλα λόγια. Δεν βελτιωθήκαμε αμέσως. Έχουμε πολύ δουλεία, πολλά παιχνίδια μπροστά μας. Έχουμε όμως την ποιότητα και μέσα σ’ αυτές τις δυσκολίες να βγάλουμε τον καλό εαυτό τους. Είναι πολύ δύσκολο το πρωτάθλημα και πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα κερδίσεις τα παιχνίδια. Αν δεν τρέξει, να παλέψεις και να κυνηγήσεις δεν πρόκειται να κερδίσεις. Να μη λέμε μεγάλα λόγια. Συγχαρητήρια και τον Απόλλωνα, θα είναι και αυτοί πολύ ανταγωνιστικοί και κάνουν εκπληκτική δουλειά. Θέλουμε τον κόσμο κοντά μας. Ήταν εκπληκτική η νοοτροπία τους μετά το 1-1. Είχανε θετικότητα και βοήθησαν τους παίκτες να αντιδράσουν. Τους θέλουμε την Πέμπτη κοντά μας. Εκτός της ψυχολογία, ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι. Κρατήσαμε τις θέσεις μας. Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω άλλαξα αυτό και εκείνο. Πρέπει να παραδειγματιστούν από αυτό και τη μπορεί να κάνουν. Είμαστε στον ΑΠΟΕΛ θέλουμε να κερδίζουμε και να παίζουμε καλά».

Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ): «Χρειαζόμασταν μία τέτοια νίκη και να πάρουμε ένα ντέρμπι. Συγκεντρωθήκαμε πλήρως, το δείξαμε στο γήπεδο. Νομίζω κάναμε μία καλή επανεκκίνηση και όλα είναι στο χέρι μας. Για να κερδίσεις ένα ντέρμπι πρέπει να πολεμάς μέχρι το τέλος. Έτσι κάναμε και γι’ αυτό στο τέλος δώσαμε διαστάσεις θριάμβου».

Λίνους Χαλένιους (ΑΠΟΕΛ): «Είναι δύσκολο για μας και τις συνεχόμενες αλλαγές προπονητών. Σήμερα δείξαμε ότι μπορούμε να ενωθούμε και να παίξουμε καλά. Βλέπουμε τη συνέχεια».

Για το τι βελτίωσε ο Ουζουνίδης: «Κάποιες λεπτομέρειες. Όταν αλλάζεις προπονητή παίρνεις στην αρχή ενέργεια. Αυτό πρέπει να το κρατήσουμε μέχρι το τέλος της σεζόν. Όλοι γνωρίζουμε πώς πρέπει να παίξουμε και σε ποιο επίπεδο. Δεν είναι δουλειά του προπονητή είναι δική μας και πρέπει να το κρατήσουμε μέχρι το τέλος».

Για το παιχνίδι με τη Βασιλεία: «Όλοι τώρα είναι πανευτυχείς, το είχαμε ανάγκη. Θα μα βοηθήσει σίγουρα για την Πέμπτη και τον αγώνα με τη Βασιλεία».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Κάναμε κι άλλα καλά παιχνίδια αλλά αυτό που ζητούσαμε ήταν η διάρκεια. Αυτό που ψάχνουμε είναι η σταθερότητα. Το δεύτερο και πιο σημαντικό που δείξαμε σήμερα είναι η ψυχολογία. Σήμερα άμα κάποιος κοιτάξει τους ποδοσφαιριστές ένα προς ένα θα αντιληφθεί γιατί η ψυχολογία είναι το σημαντικότερο στον αθλητισμό. Είχαμε τον τρόπο μας να αναπτυχθούμε και πιέσαμε ψηλά».

Για το γκολ του Σακέττι και την απάντηση του ΑΠΟΕΛ: «Δεχθήκαμε ένα όμορφο γκολ, αλλά ο Σακέττι έπρεπε να αποβληθεί προηγουμένως. Έπρεπε να δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα σε τάκλιν στον Γιάκολις. Ευτυχώς δεν μας επηρέασε, σκοράραμε με τον Μούσα και κλείσαμε ένα παιχνίδι που νιώθουμε ότι έσπασε μία κατάρα. Ούτε ο Τάμαρι σκόραρε προηγουμένως, ο Ντε Βινσέντι, ο Χαλένιου, ο Πάβλοβιτς νομίζω δεν έχασε κεφαλιά. Όλα τα παιδιά σήμερα ήταν εκπληκτικά και συγκεντρωμένα. Να κλείσουμε το παιχνίδι και το κεφάλαιο και να δούμε τη Βασιλεία. Είναι άλλο μέγεθος».

Το καταληκτικό του σχόλιο: «Κερδίσαμε ένα ντέρμπι με ξένους διαιτητές».