«Ντούμπλαρε» τις νίκες με τη Φιορεντίνα και... έφυγε για τελικό η Γιουβέντους

Πέμπτη, 21/4/2022 - 08:50

Πάμε για μεγάλο ντέρμπι στο Κύπελλο Ιταλίας, καθώς η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Φιορεντίνα στο Τορίνο και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στον τελικό όπου θα παίξει με την Ίντερ.

Οι «μπιανκονέρι» πήραν προβάδισμα στο 32ο λεπτό, όταν ο άλλοτε ποδοσφαιριστής των «βιόλα», Μπερναρντέσκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από άστοχη έξοδο του Ντραγκόφσκι.

Στο 70’ ήρθε το 2-0 από τον Ραμπιό, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται κατόπιν χρήσης VAR για οφσάιντ.

Εντέλει, η «βέκια σινιόρα» διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντανίλο στις καθυστερήσεις κι έτσι θα διεκδικήσει το 15ο Coppa Italia της ιστορίας της και δεύτερο συνεχόμενο στον τελικό που θα γίνει στη Ρώμη στις 11 Μαΐου.