Πέρασε από τη Βεστφαλία και... ακουμπά τον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 26/5/2020 - 21:21

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Μπάγερν στην έδρα της Ντόρμουντ στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga, χάρη στο πανέμορφο γκολ του Τζόσουα Κίμιχ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο στο Klassiker είχε αρκετή ένταση και πάθος όμως σε γενικές γραμμές ήταν πολύ ισορροπημένο με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ όμως βρήκαν απέναντι τους την πολύ καλά δομημένη άμυνα της Μπάγερν.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν ανέβηκε έφτασε τους 64 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά στους εφτά βαθμούς αφού η Ντόρτμουντ έμεινε στους 57 βαθμούς. Έτσι, οι Βαυαροί έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος «ακουμπάνε» το όγδοο σερί πρωτάθλημα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (29η) η Ντόρτμουντ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Πάντερνμπορν ενώ η Μπάγερν φιλοξενεί στο Μόναχο τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τη Ντόρτμουντ, με τον Νόιερ να βγαίνει, τον Χάλαντ να πλασάρει κάτω από τα πόδια του, αλλά τον Μπόατενγκ να διώχνει τελικά προ της γραμμής στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Δεύτερη καλή φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μπραντ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά, αλλά πάνω στον Νόιερ που μπλοκάρει εύκολα στο τέταρτο λεπτό.

Πρώτη επίσκεψη της Μπάγερν στα αντίπαλα καρέ στο 11ο λεπτό, με το σουτ του Λεβαντόφσκι στην κίνηση από θέση μέσα αριστερά να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπούρκι.

Πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ, με τον Κομάν να γυρίζει στον Γκνάμπρι, εκείνον να καθυστερεί να σουτάρει και τον Πίστσεκ να διώχνει τελικά πάνω στη γραμμή στο 19ο λεπτό.

Νέα πολύ καλή φάση για τη Μπάγερν να σκοράρει στο 24ο λεπτό, με τον Κομάν να φεύγει από τα δεξιά, να σουτάρει μπαίνοντας στην περιοχή και τον Μπίρκι να διώχνει με υπερένταση.

Γκολ για την Μπάγερν στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τζόσουα Κίμιχ να κάνει ένα καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της περιοχής και τον Μπούρκι παρά την προσπάθεια να μην μπορεί να σώσει το γκολ.

Ωραία προσπάθεια του Νταχούντ στο 49ο λεπτό αλλά το σουτ του καταλήγει πάνω στον Νόιερ.

Στο 53ο λεπτό ο Γκορέτσκα έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως ο Μπούρκι έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε δύσκολα τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Πολύ καλή στιγμή για τη Ντόρτμουντ στο 58ο λεπτό, με τον Χάλαντ να σουτάρει και τον Μπόατενγκ να πέφτει γυρισμένος με πλάτη, βρίσκοντας τη μπάλα με το χέρι του, αλλά αυτή να καταλήγει κόρνερ.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέιρο, η μπάλα στην αγκαλιά του Νόιερ με τη συμπλήρωση του 75ου λεπτού της αναμέτρησης.

Στο 83ο λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έξω από την περιοχή έπιασε το φαλτσαριστό αριστερό σουτ όμως η μπάλα δεν το έκανε το χατίρι αφού σταμάτησε στο δοκάρι της Ντόρτμουντ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ (Γκέτσε 80'), Χούμελς, Ακάντζι, Χακίμι, Γκερέιρο, Ντιλέινι (Τσαν 46'), Νταχούντ (Βίτσελ 85'), Μπραντ (Σάντσο 46'), Αζάρ, Χάλαντ (Ρέινα 72')

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (Ερνάντεζ 85'), Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κομάν (Πέρισιτς 73'), Μίλερ, Γκνάμπρι (Μαρτίνεθ 87'), Λεβαντόβσκι