Το ντέρμπι βάφτηκε μπιανκονέρο και η Ίντερ έμεινε εκτός… τίτλου

Κυριακή, 6/11/2022 - 23:45

Το «Derby d’Italia» βάφτηκε μπιανκονέρο!

Η Γιουβέντους χτύπησε δις στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλεύτηκε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες της Ίντερ και με το 2-0 που επικράτησε, καβάλησε τους «νερατζούρι» στη βαθμολογία.

Παράλληλα, η «Γηραιά Κυρία» έφτασε τους 25 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, ούσα στο -2 από την τετράδα, ενώ η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι που ηττήθηκε σε ένα ακόμη ντέρμπι, έμεινε στο -11 από την κορυφή και ουσιαστικά εκτός της μάχης του τίτλου από την 13η αγωνιστική.

Το πρώτο μέρος ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην Ίντερ, που είχε τον έλεγχο και πίεζε για να βρει το προβάδισμα ωστόσο είτε η αστοχία των παικτών της, είτε ο εξαιρετικός Σέζνι, κράτησαν το μηδέν ως την ανάπαυλα. Η Γιουβέντους έδινε χώρο και μπάλα στους φιλοξενούμενους, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα και στις αδυναμίες των «νερατζούρι». Κάτι που έγινε στο 52ο λεπτό όταν ο Κόστιτς έκανε φοβερή κούρσα και γύρισε στον Ραμπιό, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση με το -κακό του- δεξί «εκτέλεσε» τον Ονάνα για να δώσει προβάδισμα στους «μπιανκονέρι».

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντανίλο, αλλά μετά από εξονυχιστική εξέταση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Βραζιλιάνου στην προσπάθειά του να σκοράρει! Ο Λαουτάρο είδε τον Σέζνι να του βγάζει το τετ-α-τετ με τα πόδια, με τον Πολωνό κίπερ να σταματάει και την «οβίδα» του Τσαλχάνογλου στα καπάκια, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι, με τον Κόστιτς να έχει δοκάρι από πλευράς γηπεδούχων.

Για να έρθει ο Φατζόλι στο 84ο λεπτό, να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή που κόντραρε και σε έναν αντίπαλο και η μπάλα να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Ονάνα, για να δώσει τη χαριστική βολή στους «νερατζούρι», διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.