Ντέρμπι αιωνίων από τα παλιά, έμεινε όμως στο μηδέν (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, 2/12/2019 - 20:58

Χωρίς γκολ και κατά συνέπεια χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι αιωνίων μεταξύ Ομόνοιας και ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Παιχνίδι για γερά νεύρα αποδείχτηκε το ντέρμπι των αιωνίων που μετά από χρόνια θύμισε ξανά… ντέρμπι.

Νεύρα, πάθος, σκληρό παιχνίδι και γρήγορος ρυθμός συνέθεσαν το τέμπο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια των 90 λεπτών, χωρίς κάποια ομάδα όμως να καταφέρει να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τη φάση του 85ου λεπτού όταν ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο κόσμος της Ομόνοιας αντέδρασε φέρνοντας τη μικρή διακοπή στην αναμέτρηση.

Πλέον, μετά από αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 22 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο ΑΠΟΕΛ τους 18 βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Μπεργκ φιλοξενεί τη Δόξα στο ΓΣΠ ενώ ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει στο Μακάρειο τον Ολυμπιακό.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο τρίτο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο Σάβιτς έπεσε στην περιοχή μετά από σπρώξιμο του Λανγκ.

Στο 11ο λεπτό η Ομόνοια έχασε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο ο Ματ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, ο Λούφτνερ έπιασε καλή κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς μάζεψε χωρίς δυσκολία στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της Ομόνοιας με τον Τάμαρι  στο 44ο λεπτό να πιάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι όμως ο Φαμπιάνο «απογειώθηκε» και έσωσε την ομάδα του.

c

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου η Ομόνοια έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Αρχικά η κεφαλιά του Ματ σταμάτησε στο δοκάρι του Μπέλετς και στην επαναφορά της μπάλας ο Τιάγκο από ένα μέτρο προ κενού τέρματος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πανέμορφη συνεργασία στο 57ο λεπτό με τον Τιάγκο να βγάζει κάθετη στον Μποτεάκ όμως ο Γάλλος δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ απέναντι στον Μπέλετς.

Στο 58ο λεπτό ο Πάβλοβιτς έπιασε την κοντινή κεφαλιά όμως ο Φαμπιάνο μάζεψε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ο Τάμαρι σε ατομική προσπάθεια «άδειασε» ένα αντίπαλο στο 61ο λεπτό και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Στο 85ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, απόφαση η οποία έφερε ένταση και διακοπή στην αναμέτρηση καθώς ο βοηθός δέχτηκε αντικείμενα.

Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή ο Ντε Βινσέντι ήταν άστοχος και έτσι παρέμεινε το 0-0 στην αναμέτρηση.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Βιτόρ Γκόμες, Ζόρντι Γκόμεθ, Χούμποτσαν, Τιάγκο, Μποτεάκ (Κακουλλής 75'), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μερκής, Βούρος, Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς, Zοαζίνιο (Γιάκολις 67'), Σόουζα, Μάτιτς, Εφραίμ (Μπέζιακ 59'), Τάαμαρι, Πάβλοβιτς (Ντε Βινσέντι 83')