Ντεμπούτο στο Βέλγιο με νίκη και 90λεπτή συμμετοχή για Στέλιο Ανδρέου

Κυριακή, 25/7/2021 - 09:08

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο βελγικό πρωτάθλημα η Κόρτραϊκ, επικρατώντας άνετα 2-0 της νεοφώτιστης Σερένγκ. Το σκορ άνοιξε ο Τόμας Σαβελίε δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, για να έρθει ο Σελεμανί από το σημείο του πέναλτι στο 88' να διαμορφώσει το τελικό σκορ για την ομάδα του Λούκα Έσνερ.

Με το... δεξί και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στη νέα σεζόν και η Σαρλερουά, η οποία πέρασε σα... σίφουνας από την έδρα της Οστάνδης, φιλοδωρώντας την με 3-0. Το σύνολο του Έντουαρντς Στιλ αποδείχθηκε άκρως κυνικό στο σκοράρισμα, και χάρη στα τέρματα των Μπεντιά (7'), Ζαρουρί (51') και Καγιεμπέ (85') πανηγύρισε ένα τεράστιο τρίποντο.

Επίσημο, ντεμπούτο για τον «δικό μας» Στέλιο Ανδρέου ο οποίος αγωνίστηκε για ολόκληρο το 90λεπτό με τη φανέλα της Σαρλερουά. Μάλιστα, ο Κύπριος διεθνής χθες (24/07) είχε και τα γενέθλια του.

Νωρίτερα, Λέουβεν και Ζούλτε Βάρεγκεμ έμειναν στο 1-1 στο Χέβερλι, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να παίζουν και με παίκτη λιγότερο από το 62', λόγω της αποβολής του Βαν Άκεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος, το παιχνίδι της Μπίρσοτ με τη Σερκλ Μπιρζ διεκόπη στο 55ο λεπτό και με το σκορ 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων, λόγω ισχυρότατης βροχόπτωσης που έπληττε την περιοχή. Μέσα στις επόμενες ώρες-ημέρες αναμένεται να οριστεί εκ νέου η συνέχεια του αγώνα.

*πηγή φωτογραφίας: rcsc.officiel Instagram