Ντεμπούτο Πιέρου με τη φανέλα της Αστάνα χωρίς... προπόνηση

Πέμπτη, 20/2/2020 - 19:09

Την πρώτη του ανεπίσημη εμφάνιση με τη φανέλα της Αστάνα κατέγραψε ο Πιέρος Σωτηρίου λίγες ώρες μετά την υπογραφή των συμβολαίων του. Ο Κύπριος επιθετικός αγωνίστηκε στο φιλικό της ομάδας του για 45 λεπτά κόντρα στη ρωσική Σότσι.

Η ομάδα του Πιέρου διανύει περίοδο προετοιμασίας στην Τουρκία και ο επιθετικός μας, χωρίς καν να προπονηθεί με τους νέους του συμπαίκτες, πήρε χρόνο συμμετοχής παίζοντας για ένα ημίχρονο στο ματς που, για την ιστορία, ολοκληρώθηκε με φιλική νίκη της Σότσι με 3-1.

Ο προπονητής της Αστάνα, Μίχαλ Μπίλεκ, μίλησε για το ντεμπούτο του διεθνούς επιθετικού μετά το παιχνίδι λέγοντας τα εξής:

«Ήταν δύσκολο για τον ίδιο, γιατί δεν είχε προπονηθεί μαζί μας. Είναι ποιοτικός παίκτης και θα βοηθήσει την ομάδα στο μέλλον, όμως χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί».