Νικητήριο γκολ ο Τσάρουλα, τρίποντο για Ανδρέου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/9/2021 - 11:38

Η κυπριακή παροικία στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι αρκετά μεγάλη. Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη απογραφή, περίπου 270 χιλιάδες συμπατριώτες μας ζουν στη Γηραιά Αλβιώνα.

Κάποιοι από αυτούς, αγωνίζονται στις επαγγελματικές κατηγορίες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Ο Νικ Τσάρουλλα είναι μια τέτοια περίπτωση, με τον 22χρονο αριστερό μπακ να φοράει τη φανέλα της Κρόουλι Τάουν. Μάλιστα, το περασμένο Σαββατοκύριακο, ο Κύπριος άσος πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο 90ό λεπτό επί της Κάρλαϊλ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Δείτε το γκολ του Τσάρουλλα στο 1:53

Στο Βέλγιο, ο Στέλιος Ανδρέου ξεπέρασε τον τραυματισμό του και πήρε κατ' ευθείαν φανέλα βασικού στη Σαρλερουά, η οποία πέτυχε μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γάνδης.

Από εκεί και πέρα, το πρωτάθλημα της Super League 1 στην Ελλάδα έκανε (επιτέλους) σέντρα, εκεί όπου έχουμε την εκπροσώπηση από τον Γιώργο Παπαγεωργίου του Απόλλωνα Σμύρνης. Όσον αφορά τη δεύτερη κατηγορία (εκεί όπου αγωνίζονται έξι συμπατριώτες μας), οι τελευταίες πληροφορίες κάνουν λόγο για έναρξη το διήμερο 9-10 Οκτωβρίου.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε αλλαγή στο 89ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Όλνταμ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε στο γήπεδο στο 68ο λεπτό στο ματς κόντρα στην Όλνταμ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή στο ματς κόντρα στην Όλνταμ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός και σκόρερ του νικητήριου γκολ της Κρόουλι στις καθυστερήσεις επί της Κάρλαϊλ (2-1).

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην ήττα με 3-1 από την Χάλιφαξ εκτός έδρας. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 59'.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Όλτριντσαμ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ίστλεϊ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Τορίνο, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Άσκολι.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Μπελενένσες (0-0 τελικό). Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Λόγω τραυματισμού, ήταν εκτός αποστολής από τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Σερέν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ο νεαρός Κύπριος στόπερ ξεπέρασε τον τραυματισμό του και ήταν βασικός στη σπουδαία νίκη με 3-2 στην έδρα της Γάνδης.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Πέρασε στο γήπεδο στο 72ο λεπτό στο εκτός έδρας 1-1 με την Χορν.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Πέρασε στο γήπεδο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο εκτός έδρας 0-0 με τη Χαρτς.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πάτρικ Θισλ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ο Κύπριος επιθετικός είναι τραυματίας και δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τσέρνο Μόρε.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός σε όλο το ματς στην έδρα της Λοκομοτίβ Πλόντβιβ, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ανσάν Γκρίνερς.

Πηγή φωτό: Twitter of Crawley Town FC