Νικητήριο γκολ ο Κωστή, νίκες για Λαΐφη, Ανδρέου, Αντωνίου (BINTEO)

Δευτέρα, 22/11/2021 - 12:18

Η αλήθεια είναι ότι περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη της δεύτερης κατηγορίας στην Ελλάδα. Ο λόγος; Η έντονη παρουσία Κύπριων ποδοσφαιριστών στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Αρκετοί από αυτούς ξεχώρισαν με την παρουσία τους, όπως φυσικά και ο Ιωάννης Κωστή. Ο Κύπριος μέσος δεν ήταν στο αρχικό σχήμα στο εντός έδρας παιχνίδι του Ολυμπιακού Β’ κόντρα στη Λάρισα, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να τον περνάει στο γήπεδο στο 64ο λεπτό. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 79’, πέτυχε το νικητήριο τέρμα των «ερυθρόλευκων», με πλασέ έξω από την περιοχή.

Δείτε στο 2:15 το γκολ του Κωστή.

Από εκεί και πέρα, νίκη πανηγύρισε και ο Ευαγόρας Αντωνίου με τον Παναθηναϊκό Β’. Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Καλαμάτας εκτός έδρας, με το Νικόλα Δημητρίου να βρίσκεται στην αποστολή, αλλά να μη χρησιμοποιείται. Συμμετοχές μέτρησαν και οι Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β’), Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β’) και Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς).

Όσον αφορά τους... «Βέλγους» μας, τόσο ο Κωνσταντίνος Λαΐφης, όσο και ο Στέλιος Ανδρέου πανηγύρισαν νίκες με Σταντάρ Λιέγης και Σαρλερουά αντίστοιχα.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σάτον Γιουνάιτεντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σάτον Γιουνάιτεντ. Αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Σάτον Γιουνάιτεντ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μπάροου, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ο Κύπριος μπακ ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στη Γκρίμσμπι, στην ήττα με 1-0 εκτός έδρας.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Ρέξαμ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τόρκι Γιουνάιτεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός στην ήττα με 2-0 από τη Σαμπντόρια εντός έδρας. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή στο 83ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Μόντζα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην ήττα με 3-2 εκτός έδρας από τη Μορεϊρένσε για το Κύπελλο. Αντικαταστάθηκε στο 56ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός σε όλο το 90λεπτο κόντρα στην Έουπεν, στην εντός έδρας νίκη με 1-0.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στη Σερκλ Μπριζ, στην εκτός έδρας νίκη με 2-1.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Είναι τραυματίας κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Φλοριντσντόρφερ.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 64’ και πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του επί της Λάρισας (1-0) στο γήπεδο του Ρέντη.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) κόντρα στον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Καλαμάτας.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Καλαμάτας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με τα Χανιά.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Εργοτέλη.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ρέιντζερς, με τη Χιμπέρνιαν να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κουίν οφ Σάουθ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 60ό λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την ΤΣΣΚΑ 1948.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Η Λέφσκι αγωνίζεται σήμερα με την Μπότεβ Βράτσα, ωστόσο ο Κύπριος αμυντικός δεν υπολογίζεται και βρίσκεται υπό παραχώρηση.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στην Ουέλινγκτον, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Πηγή φωτό: Olympiacos FC Academy (Facebook Page)