Νίκη του Πιέρου επί του Σιέλη, ασίστ για Κάστανο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/10/2021 - 10:31

Πάντοτε έχει ενδιαφέρον ένα παιχνίδι στο εξωτερικό, όταν αγωνίζεται κάποιος Κύπριος. Πόσω μάλλον, όταν σε ένα ματς, δύο συμπατριώτες μας έρχονται αντιμέτωποι.

Κάτι τέτοιο έγινε στη Βουλγαρία, εκεί όπου αναμετρήθηκε η Λέφσκι Σόφιας του Χρήστου Σιέλη με τη Λουντογκόρετς του Πιέρου Σωτηρίου. Νικήτρια αναδείχθηκε η δεύτερη με σκορ 4-2, με τον Κύπριο επιθετικό των φιλοξενούμενων να σκοράρει το δεύτερο τέρμα της ομάδας του με κεφαλιά στο 47ο λεπτό.

Δείτε το γκολ του Πιέρου στο 6:14

Γκολ πέτυχε κι ένας άλλος συμπατριώτης μας (κατά το ήμισυ, έστω). Ο Μάρκους Έντουαρντς (που θυμίζουμε ότι έχει δικαίωμα συμμετοχής με την Κύπρο λόγω της μητέρας του) πέτυχε το νικητήριο τέρμα της Βιτόρια Γκιμαράες στο 59ο λεπτό, στην εκτός έδρας επικράτηση με 2-1 επί της Φαμαλικάο.

Δείτε στο 2:25 το τέρμα του Έντουαρντς.

Καλή εμφάνιση, ωστόσο, είχαμε και από τον Γρηγόρη Κάστανο στην Ιταλία. Ο Κύπριος μέσος, που σιγά-σιγά παίρνει τα πάνω του στη Σαλερνιτάνα, έβγαλε την ασίστ στο μοναδικό τέρμα της ομάδας του, στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα (1-0 τη Τζένοα). Για την ακρίβεια, ο 23χρονος μέσος εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι και ο Τζούριτς με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα από το Σαλέρνο.

Δείτε στο 1:26 την ασίστ του Κάστανου

Παρεμπιπτόντως, στη Σκωτία είχαμε και το ντεμπούτο του Άντονι ΜακΝτόνανλτ στο πρωτάθλημα της Τσάμπιονσιπ. Ο Σκωτσεζοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε για 24 λεπτά με τη φανέλα της Ινβερνές κόντρα στη Χάμιλτον.

Πάμε να δούμε συγκεντρωτικά τι έκαναν οι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Πόρτ Βέιλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στην Πόρτ Βέιλ εκτός έδρας. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 28'.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Πορτ Βέιλ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Τράνμιρ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σόλιχαλ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Τόρκι στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-0. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 15ο λεπτό.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γουέιμουθ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός και με ασίστ στο νικητήριο γκολ της Σαλερνιτάνα επί της Τζένοα.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό και συνέβαλε τα μέγιστα στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μπρέσια.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Σκόρερ του νικητήριου τέρμα της Γκιμαράες στην έδρα της Φαμαλικάο (2-1).

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 3-1 στην έδρα της Μέχελεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Κόρτραϊκ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 71ο λεπτό.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ζανκτ Πέλτεν.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 83ο λεπτό, στην εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα του Άρη (0-0).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ρέιντζερς.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Πέρασε αλλαγή στο 66ο λεπτό, πραγματοποιώντας το φετινό του ντεμπούτο, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάμιλτον.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Βασικός και σκόρερ της ομάδας του στη νίκη με 4-2 επί της Λέφσκι Σόφιας εκτός έδρας. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 48ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο 88'.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Έπαιξε σε όλο το 90λεπτο κόντρα στη Λουντογκόρετς, στην εντός έδρας ήττα με 4-2. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 74ο λεπτό.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τζουγκνάμ Ασάν.