Νίκες για Κωστή, Μυτίδη, Λαΐφη και Καρώ

Δευτέρα, 12/4/2021 - 10:09

Το έχουμε γράψει κι άλλες φορές. Υπάρχουν κάποιες εβδομάδες όπου οι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό πανηγυρίζουν νίκες και πιάνουν καλές αποδόσεις. Υπάρχουν και άλλες όπου κινούνται σε ρηχά νερά.

Για το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, ισχύει η πρώτη περίπτωση. Κατ' αρχάς, τέσσερις Κύπριοι πανηγύρισαν νίκες με τις ομάδες τους, ενώ αρκετοί είχαν χρόνο συμμετοχής.

Πάμε, όμως, να τα πάρουμε από την αρχή: Στην Ελλάδα και το Λεβαδειακό αγωνίζονται οι Ιωάννης Κωστή και Νέστορας Μυτίδης. Οι δυο τους ήταν βασικοί στο ματς κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας για τη Super League 2, με τους Βοιωτούς να παίρνουν σημαντική νίκη με 2-1.

Στο Βέλγιο, ο Κωνσταντίνος Λαΐφης μέτρησε ακόμη μια 90λεπτη συμμετοχή με τη φανέλα της Σταντάρ Λιέγης, η οποία ήταν καταιγιστική στην έδρα της Έουπεν, κάτι που μαρτυρά και το τελικό 4-0.

Στην Πορτογαλία, ο Ανδρέας Καρώ έπαιξε με τη Μαρίτιμο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Φαρένσε, με την ομάδα του να πανηγυρίζει τη νίκη με 1-0.

Από εκεί και πέρα, χρόνο συμμετοχής πήραν, μεταξύ άλλων, ο Βαλεντίνος Σιέλης στη Νότια Κορέα, ο Αντώνης Μαρτής στην Αυστραλία και ο Γρηγόρης Κάστανος στην Ιταλία.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 2-1 στην έδρα της Σάλφορντ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Κρόουλι. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 70ό λεπτό.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι κόντρα στην Κρόουλι.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην 18άδα στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Τσέλτεναμ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Τσέλτεναμ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Σάουθεντ Γιουνάιτεντ του Τζέισον Δημητρίου.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπρόμλεϊ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν εκτός αποστολής από το 0-0 στην έδρα της Μέιντενχεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Τσιταντέλα (1-1 τελικό σκορ). Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 64ο λεπτό.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ευρεία νίκη με 5-2 επί της Ποτέντζα.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φαρένσε.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Πορτιμονένσε, στην ήττα με 3-0 εκτός έδρας.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Άλμερε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ευρεία νίκη με 4-0 επί της Έουπεν.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την ΑΕΚ.

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 επί του Απόλλωνα Λάρισας. Αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν στο αρχικό σχήμα στο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Λάρισας. Αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την πρωταθλήτρια Ρέιντζερς. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ο 20χρονος -γεννημένος στην Κύπρο- εξτρέμ ήταν εκτός αποστολής από το 1-1 στην έδρα της Κουίν οφ Σάουθ, λόγω τραυματισμού

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ποχρόνιε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μοντάνα.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Στο τελευταίο ματς της Τσάρσκο Σέλο, στην ήττα με 2-0 εκτός έδρας από τη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ, ο Κύπριος επιθετικός είχε περάσει ως αλλαγή στο 81ο λεπτό.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος μπήκε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπρίσμπεϊν Ρόουρ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός σε όλο το 90λεπτο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ανγιάνγκ.