Νίκες για Κωστή, Αρτυματά, Γερολέμου, γκολ ο Έντουαρντς (BINTEO)

Δευτέρα, 8/11/2021 - 12:06

Μετά από αρκετές αναβολές επί αναβολών, το πρωτάθλημα της Super League 2 στην Ελλάδα άρχισε. Γιατί τόσο ενδιαφέρον; Διότι εκεί αγωνίζονται 7 συμπατριώτες μας!

Ο Ιωάννης Κωστή ήταν ο πρώτος χρονικά που μπήκε στη μάχη, πανηγυρίζοντας μάλιστα τη νίκη με τον Ολυμπιακό Β' κόντρα στον ΠΑΟΚ Β' με 3-1, με τον Κύπριο μέσο να έχει πολύ καλή παρουσία.

Τρίποντο πανηγύρισε και ο Παναγιώτης Αρτυματάς, ο οποίος αγωνιζεται στην ΑΕ Κηφισιάς. Ο νεαρός στόπερ ήταν βασικός στη νίκη επί του Παναθηναϊκού Β' με 2-0. Ομοίως και για τον Γιάννη Γερολέμου, που ήταν βασικός στη νίκη της ΑΕΚ Β' επί της Καλαμάτας.

Από εκεί και πέρα, ο Μάρκους Έντουαρντς (που θυμίζουμε ότι έχει δικαίωμα συμμετοχής με την Κύπρο) βρήκε δίχτυα στη νίκη της Γκιμαράες με 2-1 επί της Μορεϊρένσε.

Δείτε στο 0:47 το γκολ του Αγγλοκύπριου.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Έμπσφλιτ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο κόντρα στην Έμπσφλιτ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στην Έμπσφλιτ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή, στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Τσέστερφιλντ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της Γουέλντστοουν ήταν στις 26/10.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της Γουέλντστοουν ήταν στις 30/10.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Λόγω τιμωρίας, έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 3-0 από τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή στο 76ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Περούτζια.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της Γκιμαράες στο 19ο λεπτό, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μορεϊρένσε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός επέστρεψε στη δράση και μάλιστα πήρε φανέλα βασικού! Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Μπριζ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο νεαρός αμυντικός αναρρώνει από τον τραυματισμό του κι έτσι δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάπφενμπεργκερ.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε ως αλλαγή στο 90ό λεπτό στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην ΑΕΚ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός στη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΟΚ Β' στο γήπεδο της Καλλιθέας. Αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς κόντρα στον Ολυμπιακό Β'.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας. Αντικαταστάθηκε στο 80ό λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την ΑΕ Κηφισιάς.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή του παιχνιδιού κόντρα στην Κηφισιά εκτός έδρας, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δεν ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη, στην εντός έδρας νίκη με 2-1.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στη νίκη με 2-0 επί του Παναθηναϊκού Β'.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Η τελευταία αγωνιστική υποχρέωση της Χιμπέρνιαν σημειώθηκε στις 27/10.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Άιρ Γιουνάιτεντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ήταν βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Λοκομοτίβ Πλόντβιβ και αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό. Στο 62' έχασε πέναλτι.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Σλάβια Σόφιας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Η Μακάρθουρ αρχίζει τις υποχρεώσεις της στις 13 Νοεμβρίου, αντιμετωπίζοντας την Χάμιλτον Ολίμπικ για το Κύπελλο Αυστραλίας.