Νίκες για Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση της Ανόρθωσης με την ΑΕΛ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με 87-85. Κορυφαίος του αγώνα ο Πάρκερ με 25 πόντους, 4 τρίποντα και 1 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου ο Μάλορι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων για την Ανόρθωση κάνοντας το 23-18 και με αυτό το σκορ έληξε η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά, αφού στο 12’ έφτασε στο +8 με σκορ 29-21. Η ΑΕΛ όμως μείωσε και στο 16’ με τρίποντο του Δανιήλ έκανε το 30-29. Η διαφορά παρέμεινε μικρή και το σκορ ημιχρόνου ήταν 42-40.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε τρεις ισοπαλίες, στο 24’ με 50-50 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα 53-53, ενώ στο 25’ έγινε το 55-55. Η ΑΕΛ όμως πήρε προβάδισμα και στο 29’ έφτασε στο +7 με 68-61. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-63 για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 37’ με τρίποντο του Παντούρη (75-77). Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού στο 38’ το σκορ ήταν ισόπαλο (83-83). Ο Μάλορι με βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αμμοχώστου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 87-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 42-40, 63-70, 87-85

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς)

Πάρκερ 25 (4), Γιάλλουρος 2, Μάλορι 18 (3), Παρκς 12, Μάρκου 12 (4), Ασωνίτης 4 (1), Γρηγορίου 2,  Παντούρης 12 (2)

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης)

Αβερέτε 24 (3), Μάγκνιγκαντ 35 (4), Πιττάκας 12 (2), Πίγκραμ 8 (2), Χαννούν, Δανιήλ 6 (2), Ιωαννίδης.

Την εντός έδρας νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ επί της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ στο Λευκόθεο, κάνοντας το «2 στα 2» στην ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, με 7-2 στο 2’. Η διαφορά μεγάλωσε και με τρίποντο του Σιμιτζή στο 8’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στο +10 με 22-12. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν 23-17. Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +18 στο 26’ (57-39), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κασινόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 57-42 για την ΕΝΑΔ. Με το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν 64-52 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ΑΠΟΕΛ κράτησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +20 με το δίποντο του Πόιντερ στο 36’ (81-61). Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας την εντός έδρας νίκη επί την ομάδα του Αγίου Δομετίου με 88-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 45-30, 64-52, 88-75