Νέο ξέσπασμα ποδοσφαιριστή κατά του ρατσισμού (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 12/11/2019 - 10:40

Τρομερά πράγματα στο ουκρανικό πρωτάθλημα με ένα ακόμα τραγικό περιστατικό ρατσιστικής επίθεσης. Στον αγώνα της Σαχτάρ Ντόνετσκ με την Ντιναμό Κιέβου και με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ της γηπεδούχου, ο Βραζιλιάνος Τάισον «τρελάθηκε» όταν άκουσε ρατσιστικές κραυγές και συνθήματα προς το πρόσωπό του.

Ο Βραζιλιάνος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και απάντησε στους οπαδούς της Ντιναμό Κιέβου με χειρονομίες, ενώ στην συνέχεια κλώτησε την μπάλα προς το μέρος τους.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης θεώρησε σωστό να αποβάλλει τον Τάισον για την αντίδρασή του, με συμπαίκτες και αντιπάλους του να σπέυδουν να τον αγκαλιάσουν και να του συμπαρασταθούν, ενώ κάποιοι ποδοσφαιριστές της Ντιναμό πήγαν και μίλησαν με μικρή μερίδα οπαδών της ομάδας τους με σκοπό να σταματήσουν.

Το παιχνίδι διακόπηκε για κάποια λεπτά με τους παίκτες των δύο ομάδων να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Τάισον να κλαίει όπως και ο συμπαίκτης του Ντεντίνιο.

Το απαράδεκτο περιστατικό θυμίζει αυτό του Μάριο Μπαλοτέλι πριν από λίγες μέρες στον αγώνα της Μπρέσια με τη Βερόνα για το Ιταλικό πρωτάθλημα, με τον Ιταλό να αντιδρά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όμως σε εκείνη την περίπτωση ο διαιτητής δεν είχε αποβάλλει τον 29χρονο επιθετικό.

Για την ιστορία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 με γκολ του Κριβτσόφ στο 17ο λεπτό και έμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή.

Η Σαχτάρ ανέβασε διάφορα tweet στον λογαριασμό κατά του ρατσισμού μετά το τέλος του αγώνα.