Νέες απώλειες βαθμών για την Ομόνοια που απομακρύνεται από την έξαδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/12/2018 - 19:47

ΕΝΠ και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία 1-1 στον μεταξύ τους αγώνα στο "Τάσος Μάρκου". Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Λόπες με εκπληκτικό βολέ, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε ο Ενόχ με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Η Ομόνοια για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πολύ μέτρια, έχασε βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο - 3 από την εξάδα και την ΑΕΚ η οποία όμως έχει δυο αγώνες λιγότερους.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο μεγαλύτερο του κομμάτι και θα μπορούσε να πει κανείς πως το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η πρώτη φάση θα καταγραφεί για την ΕΝΠ στο 9΄ με το ψαλιδάκι του Πίττα να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Μεχία.

Στο 16΄ η ΕΝΠ θα απειλήσει εκ νέου με τον Πίττα όμως το σουτ του θα βρει εκ νέου σε ετοιμότητα τον Μεχία.

Γενικά ο αγώνας ήταν πολύ κακός, πολύ αργός ο ρυθμός με την Ομόνοια μάλιστα να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

Στο 42΄ η Ομόνοια θα έχει την πρώτη της ευκαιρία, ο Άλεξ Σοάρες γύρισε στην περιοχή με τον Ζίβετς να κάνει το σουτ και τον Κλέυμαν να αποκρούει.

Β΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΕΝΠ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ρασμούσεν, ο οποίος σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε έξω (54’).

Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι και πάλι θα απειλήσουν αυτή την φορά με τον Κυριάκου του οποίου την προβολή απέκρουσε ο Κούσουλος.

Στο 58΄ ήταν η σειρά της Ομόνοιας να απειλήσει με τον Ραμίρεζ, όμως ο Κλέιμαν βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα έχει νέα ευκαιρία, όμως το σουτ του Ζίβετς μέσα στην περιοχή απέκρουσε με δυσκολία με Κλέιμαν.

Στο 77΄ η Ομόνοια θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με ένα γκολ «ποίημα» από τον Λόπες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ οι αμυντικοί της ΕΝΠ απομάκρυναν με τον Λόπες να παίρνει την μπάλα και να εξαπολύει ένα εκπληκτικό βολέ το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κλέιμαν.

Όμως το προβάδισμα για την Ομόνοια δεν κράτησε για πολύ, αφού η ΕΝΠ κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα από στημένη φάση με τον Ενόχ. Ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ενόχ εντελώς αμαρκάριστος, έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά εξ επαφής

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Μουλαζίμης, Ενόχ, Ζάρατε (86' Μαϊσουράτζε), Ουντότζι (93΄ Ελευθερίου), Αγγελή, Βαλλιάνος, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Πίττας (74' Κουμής)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας,Τζιωνής (84' Ενρίκεζ), Γκαφούρ, Σοάρες, Λόπες, Ζίβετς (62' Μόντες), Ραμίρεζ, Βύντρα, Ντάρμπισαιρ, Κούσουλος, Κατελάρης