Πρώτη απώλεια για τον Απόλλωνα, «κόλλησε» με τη Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/9/2022 - 21:03

Ισοπαλία και... πρώτη απώλεια!

Νέα Σαλαμίνα και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1 στο «Αμμόχωστος», σε αναμέτρηση για 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς με δύο γκολ, πέναλτι, αποβολή και... VAR, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν κερδισμένοι.

Οι «γαλάζιοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στο φινάλε, έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μαυρία και έχασαν τους πρώτους βαθμούς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ με τον Φελίπε (22') και αυτή της Λεμεσού ισοφάρισε με τον Πινακά (41' πεν.), ενώ στο 86ο λεπτό ο Ντιακιτέ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Με αυτή την ισοπαλία η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 5η θέση με 7 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Αντίθετα, ο Απόλλωνας έχει πλέον «συγκάτοικο» την Πάφο στην κορυφή με 10 βαθμούς και μετά τη διακοπή κοντράρονται μεταξύ τους στο Τσίρειο.

Στο 4' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Απόλλωνα, με τον Σαχάρ να δοκιμάζει ένα διαγώνιο σουτ από δεξιά της περιοχής και ο Κίσσας μάζεψε σταθερά.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πίττας έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής και ο Κίσσας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ. Ο Φελίπε έπιασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει τη γραμμή για το 1-0.

0

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μαυρίας από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Γιόστεν από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 32' ο Σεργίου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Εφτά λεπτά μετά, ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι. Ο Κατσικάς ανέτρεψε τον Γιόστεν και ο Φωτίου έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πινακάς, ο οποίος σημάδεψε το κέντρο της εστίας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, στο 41ο λεπτό.

Στο 66' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Ρέθιο να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80ο λεπτό η επόμενη αξιόλογη φάση, με τον Χάμπο να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Κίσσα να μπλοκάρει.

Πέντε λεπτά μετά, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Ντιακιτέ έκανε επικίνδυνο τάκλιν στον Πίττα και ο Φωτίου, με υπόδειξη από το VAR, έδειξε την κόκκινη κάρτα.

0

Στο 90+2' ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Αλεσάμι να γυρίσε στην περιοχή, εκεί όπου ο Μαυρίας από κοντά και ανενόχλητος δεν μπόρεσε να σκοράρει, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

0

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Ντιακιτέ, Οφόρι (76′ Νικολάου), Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος (70′ Κλίμοβιτς), Φελίπε (76′ Κουμουρής), Τιάγκο (90′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι (70′ Τολεμές).

Απόλλων (Νταβίδ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ (88′ Καμπράλ), Σαχάρ (76′ Χ. Κυριάκου), Σπόλιαριτς (60′ Ρέθιο), Γιόστεν (60′ Αλεσάμι), Πινακάς, Πίττας.

0

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στον κόσμο μας και στον κόσμο του Απόλλωνα για την ωραία ατμόσφαιρα που έφτιαξαν. Ειδικότερα στους οπαδούς μας που από τα πρώτα παιχνίδια είναι συνέχεια κοντά μας εντός και εκτός έδρας. Νιώθω πολύ τυχερός που τους έχω και ελπίζω να τους δω στα επόμενα παιχνίδια. Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι όταν παίζεις με τον πρωταθλητή που παίζει και σε ευρωπαϊκό όμιλο ξέρεις ότι πρέπει να πιάσεις μια πάρα πολύ καλή απόδοση για να έχεις τύχη. Θεωρώ ότι στο α' ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε αλλά σκοράραμε κόντρα στην ροή του παιχνιδιού. Υποφέραμε από τον Απόλλωνα και ουσιαστικά δεν απειλήσαμε ιδιαίτερα. Στο ημίχρονο είπαμε με τα παιδιά ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το παίξουμε, να πιέσουμε κι ας χάσουμε. Ομάδες σαν τον Απόλλωνα έχουν πολλή ποιότητα και θα δεχόμασταν το γκολ αργά ή γρήγορα. Θεωρώ ότι γενικά στο β’ ημίχρονο είχαμε μια πάρα πολύ καλή εικόνα, κρατήσαμε μπάλα και είχαμε τις δικές μας ευκαιρίες. Στο τέλος της ημέρας πήραμε ένα βαθμό που μας αφήνει ικανοποιημένους έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι μένοντας με δέκα παίχτες. Συνεχίσουμε και συγχαρητήρια στα παιδιά. Είμαστε σε καλό δρόμο αλλά είμαστε πολύ νωρίς για θριαμβολογούμε ότι καταφέραμε διαφορετικά πράγματα».

0

Νταβίντ Καταλά (Απόλλωνας): «Θεωρώ πως μπορούσαμε να νικήσουμε, είχαμε κάποιες ευκαιρίες. Είμαι πολύ περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου. Δεν ήταν εύκολο. Είμαι χαρούμενος για την εμφάνιση και την αντίδραση που είχαμε ειδικά μετά τον άσχημο αγώνα της Πέμπτης. Κρατούμε την αντίδραση, κρατούμε την παρουσία μας στο γήπεδο και προχωρούμε».

Για τις απουσίες: «Είχαμε αρκετές απουσίες αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για μας. Έχουμε ένα μεγάλο ρόστερ και πρέπει όποιοι κι αν παίζουν να δίνουν το παν. Από εκεί και πέρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τον ένα βαθμό. Θεωρώ ότι με την πάροδο της διακοπής η ομάδα θα είναι ενισχυμένη».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Όλα μπαίνουν και όλα χάνονται. Το παλέψαμε και δώσαμε ότι είχαμε. Είμαστε στην πρώτη θέση πάμε στη διακοπή και θα δουλέψουμε. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τον ένα βαθμό όμως υπάρχουν και οι ισοπαλίες και οι ήττες. Θα δούμε ξανά και το γκολ της Νέας Σαλαμίνας. Να δούμε αν πέρασε τη γραμμή γιατί δεν μας το ξεκαθαρίζει το VAR. Θα το δούμε για να είμαστε ήσυχοι με τη συνείδησή μας».