«Πάτησε» την ΑΕΛ και... ελπίζει για εξάδα η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/1/2023 - 20:56

Τέταρτη συνεχομένη νίκη!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε νέο σπουδαίο τρίποντο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την μεγάλη νίκη επί της Ομόνοιας, συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν και δείχνουν ικανοί να φέρουν τα πάνω-κάτω στον βαθμολογικό πίνακα, εφόσον βρίσκονται στο -1 από την εξάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ντορεγκαράι να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δυσκολεύτηκε να σπάσει την καλή ανασταλτική λειτουργία των αντιπάλων της, οι οποίοι διπλασίασαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Ντάτκοβιτς.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην ανάπαυλα, με τη Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας τους 34 βαθμούς βρισκόμενη στην 7η θέση.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έκαναν νέο πισωγύρισμα και έχασαν πολύτιμο «έδαφος» στην προσπάθεια τους να αναρριχηθούν στην βαθμολογία, παραμένοντας στην 8η θέση με 28 βαθμούς.

Στην επόμενη (22η) αγωνιστική, η Ομάδα της Αμμοχώστου φιλοξενείται την Παρασκευή (03/02, 17:30), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η ΑΕΛ υποδέχεται την Πέμπτη (02/02, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Ακρίτα.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντορεγκαράι να νικάει το Ολιβέιρα από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Ντάτκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά, μέσα στην «καρδιά» της περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνιά του πορτιέρο της ΑΕΛ.

Οι «λέοντες» απείλησαν στο 33ο λεπτό, με τον Τεϊσέιρα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ από τα 30 μέτρα και την μπάλα να περνάει άουτ.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού στο 42ο λεπτό, με τον Παπαφώτη να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 49ο λεπτό, με τον Τζάλμα να εκτελεί απευθείας φάουλ, πλάγια έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο κάθετο.

Καλή φάση για τους γηπεδούχους στο 57ο λεπτό, με τον Μάντζεκ να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Ολιβέιρα να μαζεύει σταθερά.

Η ΑΕΛ απείλησε ξανά στο 72ο λεπτό, με τον Μπεραχίνο να μπαίνει μέσα στη περιοχή, να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού 5 λεπτά αργότερα, με τον Τζάλμα να κάνει την σέντρα και τον Μπεραχίνο να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια με κεφαλιά.

1

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Ντιακιτέ, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ (80′ Μαργκάσα), Σάλαλιχ (66′ Τιάγκο), Καρλίτος (80′ Μικελίτο), Ντορεγκαράι (66′ Φλοριάν).

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος (63′ Τσέρνιχ), Μιλιντσεάνου, Μπιλοβάρ, Ντζιάλμα, Κοντινέλλα (63′ Μπεραχίνο), Σις.

1

Ο απόηχος από το «Αμμόχωστος»

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στα παιδιά μας, άλλη μια μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μια καλή ομάδα. Προηγήθηκαμε γρήγορα, διαχειριστήκαμε το ματς, πετύχαμε δεύτερο γκολ. Στα πρώτα 30' ήμασταν καλύτεροι, πιο επικίνδυνοι, τελειώσαμε το ημίχρονο με 2-0, ξέραμε ότι στο δεύτερο θα υπήρχε αρκετή πίεση όπως έγινε, κρατήσαμε, ακόμη μια σημαντική νίκη, συγχαρητήρια ξανά στους παίκτες μου, απίθανη προσπάθεια, συγχαρητήρια στον κόσμο μας, μας έδωσε μεγάλη βοήθεια άλλη μια φορά, συνεχίζουμε».

Τσέντομιρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Ήταν σημαντικό παιχνίδι για εμάς και τη Νέα Σαλαμίνα, ψάχναμε βαθμούς για την εξάδα, η σημασία του αγώνα μας έκανε λίγο νευρικούς, ήμασταν και άτυχοι, είχαμε το φάουλ μετά δόθηκε πέναλτι, μετά από 15' έγινε το 2-0. Ήταν κρίμα για εμάς. Εκεί χάθηκε το παιχνίδι. Μετά γίναμε καλύτεροι, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε πίσω και έπαιζε στις αντεπιθέσεις, δεν έκανε ευκαιρίες. Είχαμε κάποιες προϋποθέσεις για να μειώσουμε και να μπούμε στο παιχνίδι. Με την εμφάνιση του β' μέρους είμαι ικανοποιημένος. Αν σκοράραμε θα κάναμε τη Νέα Σαλαμίνα νευρική και δεν ξέρουμε πώς θα πήγαινε. Οι παίκτες τα έδωσαν όλα. Πρέπει να πάρουμε τα θετικά από το παιχνίδι, τη μαχητικότητα για κάθε μπάλα, την προσπάθεια να επιστρέψουμε, έπαιξαν κάποιοι νεαροί που δεν έπαιξαν πολύ φέτος. Τη διαφορά την έκανε η αποτελεσματικότητα της Νέας Σαλαμίνας, έτσι είναι το ποδόσφαιρο, συγχαρητήρια. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, όσο μαθηματικά έχουμε ελπίδες για την εξάδα πρέπει να το πιστεύουμε και να πάμε μπροστά».

Αν μετά το 2-0 στοίχισε το ότι δεν είχε πολλές λύσεις λόγω των απουσιών: «Ειλικρινά... είχαμε τον Μιραλάς στον πάγκο αλλά δεν ήταν 100% έτοιμος έτσι δεν ρισκάραμε στο 2-0, ο Μπεραχίνο επίσης δεν ήταν στο 100%, δεν μας αρέσει να παίρνουμε ρίσκα. Οι υπόλοιποι ήταν νεαροί παίκτες από την U19. Δεν είχαμε αρκετούς έτοιμους παίκτες να ρίξουμε μέσα λαλά ακόμη κι έτσι τα παιδιά πάλεψαν, είχαν καλή εμφάνιση. Δεν ήταν εύκολο να παλέψουμε μετά το 2-0. Ελπίζαμε να σκοράρουμε ένα γκολ για να πάρουμε ελπίδα, όλα θα μπορούσαν να συμβούν, προσπαθήσαμε, δεν είχαμε τύχη. Ήταν αποτελεσματικοί στα πρώτα 15' κι εκεί κρίθηκε».