Nations League: «Τέζαρε» την Πορτογαλία η Ελβετία και... στην κορυφή η Ισπανία

Κυριακή, 12/6/2022 - 23:48

H Ελβετία επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας του Φερνάντο Σάντος και πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League. «Λύγισε» την Τσεχία και ανέβηκε στην κορυφή η Ισπανία.

League A

2ος όμιλος

Νίκη που την έφερε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου πανηγύρισε η Ισπανία, η οποία επικράτησε 2-0 της Τσεχίας των Μπράμπετς (βασικός) και Βάτσλικ (έμεινε στον πάγκο) και προσπέρασε την Πορτογαλία στη βαθμολογία. Οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον ευδιάθετο Ασένσιο από τη δεξιά πτέρυγα προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη αμυντική γραμμή. Από μια ενέργεια του επιθετικού της Ρεάλ Μαδρίτης, μάλιστα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, Αφού έκανε περιστροφή γύρω από τον άξονά του, ο Ασένσιο σέρβιρε στον Σολέρ που από κοντινή θέση έγραψε το 1-0 στο 25΄. Το τελικό αποτέλεσμα σφράγισε ο Σαράμπια στο 75΄, ο οποίος ολοκλήρωσε μια εξαιρετική αντεπίθεση των Ισπανών, διαμορφώνοντας το 2-0.

Την ίδια ώρα η Ελβετία έκανε την έκπληξη, αφού επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας και την έριξε από την κορυφή του ομίλου. Η ομάδα του Στίβεν Τσούμπερ (μπήκε αλλαγή στο 65΄) έκανε ιδανική αρχή στον αγώνα, αφού μόλις στα 55' ο Σεφέροβιτς τιμώρησε την... αναρχία που υπήρχε στην αμυντική γραμμή των Ιβήρων και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, η οποία ωστόσο δεν κατέφθασε ποτέ. Κάπως έτσι η Ελβετία λειτούργησε υπέρ των Ισπανών και τους έστειλε στην κορυφή του ομίλου, ενώ εκείνη από την πλευρά της κατέκτησε τους πρώτους της βαθμούς στο Nations League.

4oς όμιλος

One man show από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος οδήγησε σχεδόν ολομόναχος την Νορβηγία στη νίκη με 3-2 επί της Σουηδίας και την κράτησε στην κορυφή του ομίλου. Μόλις στο 10΄ο νέος αστέρας της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 54΄έγραψε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι και έφτασε τα 20 γκολ σε 21 εμφανίσεις με το εθνόσημο. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Φόρσμπεργκ μείωσε σε 2-1, με τον Σόρλοθ στο 77΄να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 έπειτα από ασίστ του Χάαλαντ. Το μόνο που κατάφεραν οι Σουηδοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 με τον Γκιόκερες στο 90+5΄.

Λίγη ώρα αργότερα η Σλοβενία του Κούρτιτς φιλοξενούσε τη Σερβία του Ζίβκοβιτς (αμφότεροι βασικοί), σε μια μονομαχία που έληξε χωρίς νικητή (2-2). Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος αρκούσε στους Σλοβένους να αποσπάσουν τον βαθμό. Το σκορ για τη Σερβία άνοιξε ο Ζίβκοβιτς που πήρε την κεφαλιά με αυτοθυσία και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του (8΄). Στο 35΄ο Μίτροβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, όμως από εκεί και έπειτα ακολούθησε σλοβένικη αντεπίθεση. Αρχικά ο Τσέριν έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι με ψύχραιμο πλασέ στο 48΄, προτού ο Σέσκο τους επαναφέρει στη ζωή στο 53΄. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό και τη Σερβία να βλέπει την ψαλίδα από την κορυφή να ανοίγει στους τρεις βαθμούς.

4ος όμιλος

Η Γεωργία δεν κατάφερε να διευρύνει το νικηφόρο σερί της στο Nations League, καθώς περιορίστηκε στο 0-0 απέναντι στην αξιόμαχη Βουλγαρία. Παρά τα... 17 σουτ που εξαπέλυσαν και εν γένει την κυριαρχική τους εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο, οι Γεωργιανοί δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων που απέσπασαν την τρίτη τους ισοπαλία στον όμιλο. Ακόμα κι έτσι ωστόσο η Γεωργία παρέμεινε στην κορυφή με δέκα βαθμούς.

Την ίδια ώρα η Βόρεια Μακεδονία έστησε πάρτι με καλεσμένο το Γιβραλτάρ, το οποίο και ισοπέδωσε με 4-0. Ο Μπάρντι χάρισε το προβάδισμα στους γηπεδούχους μόλις στο 4΄, με το αυτογκόλ του Τορίγια δέκα λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μιόφσκι να βρει δίχτυα, προτού ο Τσουρλίνοφ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 31΄. Μια άνετη νίκη που έφερε τη Βόρεια Μακεδονία στο -3 από την πρώτη θέση και τη Γεωργία, δυο «στροφές» πριν από το φινάλε των ομίλων.

2oς όμιλος

Δεν τα παρατάει η Μάλτα, η οποία έφτασε τις δυο νίκες στο Nations League και κοντράρεται στα ίσα με την Εσθονία για την πρώτη θέση. Οι νησιώτες επικράτησαν ξανά απέναντι στο Σαν Μαρίνο, αυτή τη φορά με 1-0, και πλέον έπιασαν τη χώρας της Βαλτικής στους έξι βαθμούς, αν και υστερούν στην ισοβαθμία. Το «χρυσό» τρίποντο των γηπεδούχων υπέγραψε ο Μουσκάτ, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 50'.

Μάλτα - Άγιος Μαρίνος 1-0
Ρεπό: Εσθονία