Nations League: Η ώρα του μεγάλου τελικού

Κυριακή, 10/10/2021 - 08:20

Αντίστροφα μετά ο χρόνος για την σέντρα του μεγάλου τελικού του UEFA Nations League, με την Γαλλία να μάχεται απέναντι στην Ισπανία για το βαρύτιμο τρόπαιο στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνο, στις 21:45.

Επίσης σημειώνεται ότι στις 16:00 θα διεξαχθεί ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Ιταλία και το Βέλγιο.

Η πορεία στα ημιτελικά

Στην ημιτελική φάση οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές αντιμετώπισαν το Βέγιο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο, όμως πραγματοποίησαν μία εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να πα΄ρει την νίκη.

Το γυριστό σουτ του Μπενζέμα, το εύστοχο πέναλτι του Εμπαπέ και το πλασέ του Τεό Ερνάντεζ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, χάρισαν στους «τρικολόρ» την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

«Υπάρχει ποιότητα στην ομάδα, αλλά και αυτή η υπερηφάνεια, αυτός ο χαρακτήρας», δήλωσε μετά την μεγάλη νίκη ο προπονητής της ομάδας, Ντιντιέ Ντεσάμπ, ο οποίος τόνισε ότι αν παραμείνουν συγκεντρωμένοι θα καταφέρουν να φτάσουν στην κορυφή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Αντίθετα, οι Ισπανοί κατάφεραν να επιβληθούν των Πρωταθλητών Ευρώπης με 2-1, βάζοντας τέλος στο αήτηττο των 37 αγώνων και κατάφεραν να σκοράρουν δύο γκολ σε εντός έδρας ήττα μετά από 22 χρόνια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ίβηρες ήταν ο Φεράν Τόρες, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ οι «ατζουρι» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι.