MVP εμφάνιση του Γιάννη στο Σικάγο, σπουδαία νίκη για τους Μπακς

Σάββατο, 5/3/2022 - 08:50

Δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι για τους Μπακς, οι οποίοι μετά τη νίκη επί των Μαϊάμι, κλήθηκαν να ταξιδέψουν στο Σικάγο για να αντιμετωπίσουν τους Μπουλς.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα, όμως στην 4η περίοδο βγήκε μπροστά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος βοήθησε τους πρωταθλητές να επικρατήσουν με 112-118 στο «United Center».

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 34 πόντους (12/20 δίποντα, 10/19 βολές), 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», ο Αντετοκούνμπο έβαλε τις κρίσιμες βολές όταν το σκορ ήταν στο 112-109 και έβαλε τις βάσεις για να πάρει το Μιλγουόκι το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πλευρό του στάθηκαν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 26 πόντους (7/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ κανένα λάθος σε 38 λεπτά, ενώ ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 22 πόντους (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές) και 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης ο Γκρέισον Άλεν και ο Μπόμπι Πόρτις.

Στην αντίπερα όχθη, για το Σικάγο ξεχώρισαν ο Λαβίν με 30 πόντους (με 1/3 βολές, 10/16 δίποντα, 3/10 τρίποντα), ο ΝτεΡόζαν με 29 πόντους κι ο Βούτσεβιτς είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-25, 53-57, 88-81, 112-118