Μπαρσελόνα από τα... παλιά με επική γκολάρα Σουάρεζ (ΒΙΝΤΕΟ)

Μια Μπαρσελόνα, χάρμα ιδέσθαι. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε σε μια βραδιά δίχως άγχος, θύμισε τις μεγάλες βραδιές της, θυμήθηκε γιατί είναι η ομάδα που γουστάρει ο κόσμος να βλέπει και παράλληλα έβγαλε με φαντεζί τρόπο την υποχρέωση με τη Μαγιόρκα, πατώντας ξανά κορυφή.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 5-2, με δύο πανέμορφα γκολ του Μέσι που είχε χατ-τρικ στο ματς και ένα... ποίημα του Σουάρες, σε μια φάση που δεν βγαίνει ούτε στο PlayStation και έστειλαν μηνύματα ενόψει clasico.

Το πάρτι ξεκίνησε από νωρίς, αφού μόλις στο 7ο λεπτό, ο Τερ Στέγκεν με μια μεγάλη μπαλιά έβγαλε φάτσα με τον Ρέινα τον Γκριζμάν και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ανέλαβε ο Μέσι που με ένα απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παράθυρο του πορτιέρε της Μαγιόρκα, σηκώνοντας στο πόδι το «Νόου Καμπ».

Σε μια από τις λιγοστές φάσεις που έβγαλε η Μαγιόρκα κατάφερε να μειώσει με τον Μπούντιμιρ, αλλά αυτό μάλλον «ξύπνησε» ακόμα περισσότερο τους «μπλαουγκράνα», αφού στο 41ο λεπτό ο Μέσι και πάλι με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα με 3-1 στην ομάδα του. Ωστόσο, οι γκολάρες του Αργεντινού επισκιάστηκαν από ένα απίστευτο τέρμα του Σουάρες. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη των Καταλανών, η μπάλα έφτασε στον Ουρουγουανό, ο οποίος με... τακουνιά κρέμασε τον Ρέινα για το 4-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Παρά το επιθετικό κρεσέντο της Μπαρσελόνα, η Μαγιόρκα έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 65ο λεπτό, όταν ο Μπούντιμιρ, εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Τερ Στέγκεν και μείωσε σε 4-2, ενώ στο 86’ ο Μέσι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ γράφοντας το τελικό 5-2.

Μάλιστα αυτό ήταν το τέταρτο φετινό χατ-τρικ του Αργεντινού, στη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην καριέρα του, πίσω από το 2012, όταν είχε κλείσει την χρονιά με έξι.