Μουντομπάσκετ: Στην τρίτη θέση του κόσμου η Γαλλία

Κυριακή, 15/9/2019 - 12:42

Στην τρίτη θέση του κόσμου ξανά μετά το 2014 ανέβηκαν οι Γάλλοι οι οποίοι επικράτησαν των Αυστραλών στον μικρό τελικό του Μουντομπάσκετ με 67-59. Οι Αυστραλοί αν και βρέθηκαν στο +15 25 λεπτά πριν από το τέλος, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά τους και στο τέλος γνώρισαν την ήττα από τους «τρικολόρ.

O Πάτι Μιλς ξεκίνησε ζεστός στον μικρό τελικό και με 8 πόντους του, έκανε το 4-10 για την Αυστραλία στο 5', βάζοντας δύσκολα στην άμυνα των Γάλλων. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Boomers να έχουν το προβάδισμα και τους τρικολόρ να καταφέρνουν απλά να μειώσουν σε 11-16 με το τρίποντο του Ντε Κολό στην τελευταία φάση της περιόδου.

Ο Ινγκλς άρχισε να ξυπνά στην 2η περίοδο και με καλάθι του έγραψε το 15-21 στο 14'. Ο Φουρνιέ με 3 βολές μείωσε σε 18-22 στο 15'. Η ομάδα του Λεϊμάνις ισοφάρισε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, αφού σκόραρε για το 18-26 με τον Λαντέιλ, αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει timeout. Ο Ινγκλς με δύσκολο σουτ έκανε το 21-30, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου. Ο Φουρνιέ ήταν άστοχος στο πρωτο ημίχρονο, αφού μέτρησε 2/9 σουτ, όμως κατάφερε να βάλει 9 πόντους. Οι Γάλλοι ήταν τραγικοί στα δίποντα, σουτάροντας με 6/26!

Με το πρώτο καλάθι του Ντελαβεντόβα στο ματς, οι Boomers ξέφυγαν για 12 (23-35) στο 22'. Ο Φουρνιέ με τρίποντο μείωσε σε 28-40 στο 23'. Οι Γάλλοι με τρίποντο του Μπατούμ έκαναν το 32-42 και ανάγκασαν τον Λεϊμάνις να πάρει εσπευσμένα timeout. Oι τρικολόρ δεν σταμάτησαν εκεί και με το lay up του Ντε Κολό μείωσαν σε 38-44. Οι Γάλλοι μετέτρεψαν το 25-40 του 25ου λεπτού σε 42-46 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ντε Κολό με 5 σερί πόντους έκανε το 50-46 για τη Γαλλία στο 31'. Ο Μιλς έφερε το ματς στην ισορροπία (50-50) με όμορφη προσπάθεια. Ο Γκομπέρ έγραψε το 60-56, 2 λεπτά για το τέλος.Ο Αλμπισί κάνειο το 63-56, 1 λεπτό για το τέλος. Mε τρίποντο του Μιλς έγινε το 64-59. Ο Μπατούμ με 1/2 βολές έκανε το 67-59 στα 24 δευτερόλεπτα και το ματς δεν είχε γυρισμό.

Το δεκάλεπτα: 11-16, 21-30, 42-46, 67-59