Μεσογειακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για την Κάλια Αντωνίου στα 100μ. ελεύθερο

ΚΑΛΙΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

ΤΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΚΟΕ-ΕΑΚ: Θεόδωρου Τσιολάκη

Ακόμη μία μεγάλη επιτυχία για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν. Και πάλι στην κολύμβηση και πάλι με την Κάλια Αντωνίου, η οποία μετά το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στα 50μ. ελεύθερο, κατάφερε να κερδίσει και χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο. Συγκεκριμένα στον τελικό τερμάτισε πρώτη με χρόνο 54.36, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ Μεσογειακών Αγώνων!

Ο δρόμος προς το χρυσό

Η Κάλια Αντωνίου στα προκριματικά τερμάτισε πρώτη στα 100μ. ελεύθερο και προκρίθηκε στον τελικό ως πρώτη και από την τρίτη σειρά που αγωνίστηκε αλλά και από την συνολική κατάταξη με χρόνο 55.11. Επίσης στα 100μ ελεύθερο αγωνίστηκε και η Άννα Χατζηλοΐζου, η οποία τερμάτισε 3η στη δεύτερη προκριματική σειρά με χρόνο 56.57 και στην συνολική κατάταξη τερμάτισε 10η, έτσι αποκλείστηκε.

Αποκλείστηκαν οι άνδρες

Επίσης αγωνίστηκαν ακόμη τρεις αθλητές, στο ύπτιο 50μ. με τους Σοφοκλή Μούγη και Φίλιππο Ιακωβίδη και στα 400μ. ελεύθερο με τον Χρίστο Μανώλη. Ο Σοφοκλής με χρόνο 26:50 τερμάτισε 5ος στη δεύτερη προκριματική σειρά και 12ος στην συνολική κατάταξη. Ο Φίλιππος με χρόνο 26:55 τερμάτισε 5ος στην τρίτη προκριματική σειρά και 14ος στην συνολική κατάταξη. Ο Χριστός με χρόνο 4:09.52 τερμάτισε 7ος στη δεύτερη προκριματική σειρά και 13ος στην συνολική κατάταξη.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στα προκριματικά και τη θέση που πήρε ο κάθε αθλητής μας , όπως και τον χρόνο τερματισμού.