Μεγάλη προσπάθεια αλλά ήττα στις λεπτομέρειες για τον Τσιτσιπά στον ημιτελικό

Σάββατο, 12/10/2019 - 13:21

Μεγάλη προσπάθεια αλλά ήττα για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον ημιτελικό της Σανγκάη απέναντι στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 2-0 σετ (7-6, 7-5).

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής στο πρώτο σετ ήταν εξαιρετικός όμως έχασε το σετ στις λεπτομέρειες από τον Ρώσο στο τάι μπρέικ (7-5). Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς αν και βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι την τελευταία στιγμή, όμως ο Ρώσος με μπρέικ πάνω στο μπρέικ του Τσιτσιπά πήρε και το δεύτερο σέρβις.

Αυτός είναι ο έκτος σερί τελικός για τον Ρώσο σε διοργάνωση στην οποία συμμετέχει. Μάλιστα, μόνο άλλοι τρεις έχουν καταφέρει κάτι τέτοιο και δεν είναι άλλοι από τους Φέντερερ, Τζόκοβιτς και Ναδάλ.

Πρώτο σετ: 6-7

Και οι δύο αθλητές κατάφεραν να κρατήσουν το σέρβις τους μέχρι το τάι μπρέικ. Ενώ ακόμη και στο τάι μπρέικ οι δύο τους κατάφεραν να κρατήσουν το σέρβις τους μέχρι τον 11ο πόντο όταν και ο Στέφανος έκανε λάθος και έδωσε το προβάδισμα στον Μεντβέντεφ ο οποίος με καλό σέρβις στη συνέχεια πήρε το πρώτο σετ με 7-6 γκέιμς και 7-5 πόντους στο τάι μπρέικ.

Αξιοσημείωτο στο πρώτο σετ το 9ο γκέιμ όπου ο Τσιτσιπάς είχε το προβάδισμα με 40-0 για το μπρέικ όμως δεν κατάφερε τελικά να ολοκληρώσει τη... δουλειά σε ένα κομβικό σημείο του σετ.

Δεύτερο Σετ: 5-7

Το πρώτο μπρέικ στην αναμέτρηση ήρθε στο τρίτο γκέιμ του δεύτερου σετ όταν ο Ρώσος με εξαιρετικές επιστροφές κατάφερε να «σπάσει» το σέρβις του Τσιτσιπά και να πάρει προβάδισμα με 2-1 στα γκέιμς.

Το μπρέικ τελικά για τον Τσιτσιπά ήρθε την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή καθώς στο 10ο γκέιμ όταν ο Ρώσος σέρβιρε για το παιχνίδι. Όμως στο αμέσως επόμενο γκέιμ ο Ρώσος έκανε εξίσου μπρέικ και μπήκε ξανά σε θέση «οδηγού», κράτησε το σέρβις του και πήρε τη νίκη.