Συμβιβασμός στο ΟΑΚΑ μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ

Σάββατο, 13/6/2020 - 23:27

Ισοπαλία στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ να μένουν στο ισόπαλο 0-0 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανώς ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους όμως  δεν κατάφερε να διασπάσει με επιτυχία την άμυνα του Παναθηναϊκού και ειδικότερα τον πολύ καλό Διούδη.

Από την πλευρά της η ομάδα του Γιώργου Δώνη κρατήσε το μηδέν στην άμυνα όμως επιθετικά δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην εστία του Πασχαλάκη αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ στην Τούμπα ενώ για τον Πανθηναϊκό ο Ολυμπιακός στο Φάληρο. Οι «πράσινοι» έχουν 46 βαθμούς και βρίσκονται στην τέταρτη θέση ενώ ο ΠΑΟΚ είναι στη δεύτερη θέση με 53 βαθμούς.

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ στο τρίτο λεπτό, με το πλασέ του Μπίσεσβαρ από θέση μέσα αριστερά να βρίσκει στα ακροδάχτυλα του Διούδη και να καταλήγει κόρνερ.

Νέα χαμένη ευκαιρία από τον ΠΑΟΚ και πολύ ωραία επέμβαση του Διούδη, ο οποίος αποκρούει ενστικτωδώς το σουτ του Λημνιού από το ύψος του πέναλτι στο έκτο λεπτό.

Τρίτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς, με το σουτ του Βιεϊρίνια, από πλάγια κι αριστερά έξω από την περιοχή, να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 27ο λεπτό, φάση διαρκείας στα καρέ του Διούδη, ο οποίος καταφέρνει να αποκρούσει με το πόδι τόσο το πλασέ του Λημνιού από τη σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, όσο κι εκείνο του Πέλκα μετά από κόντρα, για να ακολουθήσει τελικά κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να παίζει το ένα-δύο με τον Άκπομ, να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, αλλά τον Διούδη να διώχνει με τα πόδια το σουτ του στο 47ο λεπτό.

Δέκα λεπτά αργότερα νέα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Λάμπρου ωστόσο να μην ανησυχεί τον Διούδη, που πέφτει και μπλοκάρει στην δεξιά του γωνία.

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 89ο λεπτό με τον Καμπετσή απέναντι από τον Πασχαλάκη να μην μπορεί να σημαδέψει σωστά.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (Καμπετσής 74'), Ζαχίντ (Αγιούμπ 46'), Χατζηγιοβάνης (Ανουάρ 58'), Μπουζούκης (Κολοβός 87'), Μακέντα (Νούνες 88')

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μάτος (Βιεϊρίνια 46'), Εσίτι (Σφιρντέσκι 86') , Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (Λάμπρου 46'), Λημνιός (Μαουρίσιο 86'), Πέλκας (Σοάρες 78'), Άκπομ.