Κατώτερος των περιστάσεων και αποκλεισμός για τον Απόλλωνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 23/9/2020 - 20:50

Τραγικός, ηττημένος και αποκλεισμένος ο Απόλλωνας.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δέχθηκε βαριά ήττα με 0-5 από τη Λεζ Πόζναν στο ΓΣΠ, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Λάθη και αδράνειες στην άμυνα επέτρεψαν στους Πολωνούς να σκοράρουν πέντε τέρματα και να πάρουν αυτοί την πρόκριση.

Το κακό ξεκίνησε από το 12ο λεπτό, όταν και αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Νταμπό. Λίγο πριν το φινάλε η Λεζ Πόζναν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με γκολ του Τίμπα. Το ολοκληρωτικό «σοκ» για τον Απόλλωνα ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Ισάκ στο 47' και Καμίνσκι στο 58' να... σκοτώνουν το παιχνίδι. Η ήττα και ο αποκλεισμός έγινε ακόμα πιο βαριά, όταν ο Σικόρα στο 81ο λεπτό και ο Τίμπα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.

Ο Απόλλωνας δέχθηκε μια... αναπάντεχη και βαριά ήττα, τη στιγμή που περνούσε ένα εξαιρετικό διάστημα. Ο Σωφρόνης Αυγουστή καλείται να δει τι πήγε λάθος και να τα βελτιώσει, με τους «γαλάζιους» να επικεντρώνονται πλέον στο πρωτάθλημα.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 20ο δευτερόλεπτο ήδη ο Απόλλωνας δημιούργησε ευκαιρία, με τον Νταμπό από δύσκολη γωνιά στα αριστερά να δοκιμάζει το σουτ, με τον αντίπαλο πορτιέρε να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση οι παίκτες του Απόλλωνα έκαναν την κομπίνα, με τον Αγκίρε να κάνει το πλασέ στην περιοχή και τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να απομακρύνεται.

Στο 10' η Λεχ Πόζναν απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Καμίνσκι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και έκανε το σουτ, ωστόσο απέκρουσε και απομάκρυνε ο Δημητρίου με διπλή προσπάθεια.

Δύο λεπτά μετά, ο Νταμπό σε μια προσπάθεια να κάνει κοντρόλ ένιωσε ένα «τσίμπημα» στο πίσω μέρος του δεξιού ποδιού και στο 14ο λεπτό έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γιαννιώτα να περνάει στη θέση του.

1

Στο 19' ο Απόλλωνας κέρδισε κόρνερ, με τον Ντιγκινί έξυπνα να ακουμπάει τη μπάλα δίχως να γίνεται αντιληπτός, ο Ντένιτς τη μπήρε και προχώρησε στην περιοχή, το σουτ του όμως δεν ήταν ιδανικό και έφυγε έξω.

Στο 34ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ντένιτς από αριστερά να σεντράρει στην περιοχή και τον Ντιγκινί να πιάνει με τη μια το σουτ στον αέρα και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Έξι λεπτά μετά, οι Πολωνοί απείλησαν, με τον Ισάκ να βγαίνει τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου και να κάνει το σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε.

Στο 42' η Λεχ Πόζναν άνοιξε το σκορ. Ο Ραμίρεζ με σκαφτή πάσα πέρασε τη μπάλα από την άμυνα και ο Τίμπα βρέθηκε μόνος απέναντι στο Δημητρίου, πλασάροντας ιδανικά για το 0-1.

3

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τους Πολωνούς να είναι μπροστά στο σκορ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο 47ο λεπτό, η Λεχ Πόζναν πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τίμπα έδωσε κάθετη πάσα στον Ίσακ, ο οποίος από αριστερά στην περιοχή πλάσαρε ιδανικά τον Δημητρίου, κάνοντας το 0-2.

Δέκα λεπτά μετά τα πράγματα χειρότερεψαν ακόμα περισσότερο για τον Απόλλωνα με τη Λεχ Πόζναν να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα. Οι Πολωνοί έφυγαν και πάλι στην πλάτη της άμυνας, με τον Καμίνσκι να βγαίνει μόνος στην αντεπίθεση και με πλασέ να κάνει εύκολα το 0-3.

3

Στο 62' η Λεχ Πόζναν έχασε ευκαιρία και για τέταρτο γκολ, με τον Σίκορα έξω από την περιοχή να κάνει το σουτ, ωστόσο πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Πέντε λεπτά μετά, ο Απόλλωνας δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάρκοβιτς να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέντναρεκ.

Στο 73ο λεπτό, ο Ραμίρεζ της Λεζ Πόζναν δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Λάρσον έπιασε ένα καλό πλασέ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε «ξυστά» από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των Πολωνών.

Στο 81' η Λεζ Πόζναν έδωσε διαστάσεις θριάμβους στη νίκη της, με τον Σίκορα να πλασάρει ιδανικά για το 0-4.

7

Ο Γιαννιώτας με δυνατό σουτ προσπάθησε να απειλήσει στο 85ο λεπτό, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 87ο λεπτό, ο Δημητρίου αποσόβησε το πέμπτο γκολ της Λεζ Πόζναν, αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Σίκορα.

Ο Μάρκοβιτς στο 90' ξανά δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και πάλι όμως έφυγε άουτ η μπάλα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Τίμπο μπαίνοντας στην περιοχή και παιρνόντας τον Δημητρίου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-5.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Πίττας (46' Λάρσον), Ντένιτς, Σακέτι (66' Μάρκοβιτς), Αγκίρε, Ντιγκινί, Νταμπό (14' Γιαννιώτας), Μπένσοπ

Λεχ Πόζναν (Ντάριους Ζουράφ): Μπέντναρεκ, Τσερβίνσκι, Σάτκα, Τσερνομάρκοβιτς, Πούχατζ, Καμίνσκι (76' Σκόρας), Τίμπα, Μόντερ (73' Μουχάρ), Σικόρα, Ραμίρεζ, Ισάκ (67' Κατσαράβα)