Χωρίς γκολ στο «Αμμόχωστος», ανεπίσημο ντεμπούτο για Ντούρις στην Ομόνοια

Τρίτη, 4/8/2020 - 21:50

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της Ομόνοιας.

Ατυχές στιγμή στην αναμέτρηση η αποχώρηση του Μαυρία στο 22ο λεπτό του παιχνιδιού με πρόβλημα τραυματισμού. Στο δεύτερο ημίχρονο (62') ο Μίχαλ Ντούρις πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με το τριφύλλι στο στήθος.

Δεν υπήρχε εικόνα από την αναμέτρηση, έτσι περαιτέρω ανάλυση του παιχνιδιού δεν μπορεί να γίνει.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Χούμποτσαν να κάνει τη σέντρα, τον Κακουλλή να πιάνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο έκτο λεπτό ο Κακουλλή απέναντι από τον Βεσελόφσκι όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια στο δέκατο λεπτό με τους Γκόμεθ και Μαυρία να κάνουν αντίστοιχα το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας είπε διπλό «όχι».

Στο 35ο λεπτό ο Λοΐζου μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στη γραμμή μετά από επέμβαση αμυντικού των γηπεδούχων.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Βινίσιους έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω στο 52ο λεπτό.

Στο 62ο λεπτό ο Ντούρις πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Κακουλλή, πραγματοποιώντας έτσι το ανεπίσημο ντεμπούτο του με το τριφύλλι στο στήθος.

Κεφαλιά του Βίτορ στο πρώτο δοκάρι ύστερα από κόρνερ στο 66ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη του ευκαιρία με το τριφύλλι στο στήθος ο Ντούρις, λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ. Στο 73ο λεπτό επιχείρησε το διαγώνιο πλασέ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Εκτέλεση φάουλ από τον Τιάγκο στο 78ο λεπτό, ο Λούφτνερ προλαβαίνει με το κεφάλι τον Βεσελόφσκι αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, κάθετη πάσα του Ντούρις στον Τιάγκο, ο οποίος σούταρε με το αριστερό όμως ο Βεσελόφσκι απόκρουσε με τα πόδια την μπάλα.

Στο 85ο λεπτό, μακρινό σουτ του Παύλου όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι (Κίσσας 64'), Παύλου, Χριστοφόρου (Χατζηκωνσταντής 89'), Τσμοβς (Ανδρέου 46'), Λοράν, Σιαθάς (Μπαραβίκας 69'), Κονφέ (Ρέινολντς 79'), Βινίσιους (Αντιόλο 69'), Βαρέλα (Λεμέσιος 84'), Ντανίλο (Πικής 50'), Κρεάν (Νικολάου 84')

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (Κούσουλος 80'), Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Μαυρίας (Λοΐζου 22'), Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο (Τζιωνής 83'), Κακουλλής (Ντούρις 62')

*ενημέρωση από το γραφείο τύπου της Ομόνοιας.

To παιχνίδι αν και αρχικά ήταν προγραμματισμένο να προβληθεί μέσω του επίσημου καναλιού της Ομόνοιας στο διαδίκτυο, εν τέλει αναβλήθηκε καθώς KOP TV και Cyta απαγόρευσαν την προβολή του λόγω πνευματικών δικαιωμάτων.

Λίγη ώρα αργότερα η ΚΟΠ πήρε θέση ξεκαθαρίζοντας τους ακριβείς λόγους που δεν επιτράπηκε στους «πράσινους» να μεταδώσουν ζωντανά την αναμέτρηση από το δικό τους διαδικτυακό κανάλι.