Με... σούπερ Εμπαπέ η Παρί έκανε «πάρτι» κόντρα στην Νιμ

Σάββατο, 17/10/2020 - 09:14

Η Παρί παρά τις απουσίες της δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Νιμ με έναν εκπληκτικό Κιλιάν Εμπαπέ να την οδηγεί στο εντυπωσιακό 0-4 και στην κορυφή.

Η Παρί δεν είχε τους Νεϊμάρ, Κουρζαβά , Ντι Μαρία, Μαρκίνιος, Μπερνάτ, Κέρερ, Ντράξλερ, Βεράτι, Ντανίλο Περέιρα και Ικάρντι αλλά δεν είχε πρόβλημα να πάρει την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Νιμ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Παρί που είδε τον Παρέδες να τραυματίζεται και να μένει εκτός αγώνα, αλλά στο 12ο λεπτό η Νιμ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαντρέ. Η ομάδα του Παρισιού εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με τον Εμπαπέ. Ο σταρ της Παρί αποφάσισε να αφιερώσει το γκολ σε έναν μικρό φίλο της ομάδας που δίνει την «μάχη» με τον καρκίνο και συγκλόνισε.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί βγήκε χώρους και «καθάρισε» τον αγώνα. Στο 78ο με τον Φλορέντσι το σκορ έγινε 0-2, ενώ ο Εμπαπέ με πλασέ έκανε το 0-3 στο 83ο λεπτό. Ο Σαράμπια διαμόρφωσε το τελικό 0-4 στο 88ο λεπτό.