Πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες και... ηττήθηκε ξανά η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/11/2020 - 17:51

Νίκη μετά από δύο μήνες για τη Νέα Σαλαμίνα και... τι νίκη!

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τις χαμένες ευκαιρίες της Ομόνοιας, κυρίως στο πρώτο μέρος και επικρατώντας με 2-1 στο «Αμμόχωστος» πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντανίλο στο 9ο λεπτό. Από το 20' και μετά οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες, όπου τελικά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Παπουλή στο 43ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα, η Ομόνοια δεν είχε ανάλογη εμφάνιση και δημιούργησε ελάχιστες φάσεις. Στη μια και μοναδική που βρήκε η Νέα Σαλαμίνα πήρε εκ νέου προβάδισμα, με τον Βάγκνερ στο 80'. Η πίεση στα επόμενα λεπτά δεν απέφερε καρπούς και το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη απώλεια για την Ομόνοια και δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, κάτι που φέρνει μεγάλο προβληματισμό. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα πανηγύρισε μετά από δύο μήνες τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα και από την περιπέτεια που πέρασε με τον κορωνοϊό και «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας.

Επόμενη υποχρέωση για τη Νέα Σαλαμίνα την ερχόμενη Τετάρτη (25/11, 17:00) με τον Ερμή στο κύπελλο, ενώ η Ομόνοια πάει στην Ισπανία την ερχόμενη Πέμπτη (26/11, 22:00) για να αγωνιστεί με τη Γρανάδα στην 4η αγωνιστική του Europa League.

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 3' όταν ο Γκόμες, μετά από κόρνερ, επιχειρήσε το τακουνάκι με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 9ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Λέτσιακς στα αριστερά, ο Σιαθάς έκλεψε και μπήκε περιοχή κάνοντας το γύρισμα και με υποδειγματικό πλασέ ο Ντανίλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

'Ενα λεπτό μετά, η Ομόνοια πήγε να απαντήσει, το πλασέ του Τιάγκο όμως ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, στο 22ο λεπτό, χάνοντας διπλή ευκαιρία, με τον Σεργίου να γυρίζει στην περιοχή για τον Οσέι, το σουτ του κόντραρε στον Λούφτνερ και με δεύτερη προσπάθεια ο Κονφέ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 26' οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Παπουλή να κάνει το 1-2 με τον Τιάγκο και να δίνει ωραία πάσα στην περιοχή για τον Ντούρις, ο οποίος έκανε το γύρισμα και το πλασέ, ωστόσο έβαλε σωστά το σώμα του ο Βεσελόφσκι και απέκρουσε.

Δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια έχασε νέα ευκαιρία, με τον Σέχου να κάνει το γύρισμα από δεξιά στην περιοχή και τον Τιάγκο σε καλή θέση να κάνει με τη μια το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Η ομάδα της Λευκωσίας δημιούργησε ακόμη μια φάση, στο 36ο λεπτό, με τον Γκόμες να παίρνει μπάλα μετά από διώξιμο έξω από την περιοχή, δοκίμασε το δυνατό σουτ, ωστόσο έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, η Ομόνοια έφερε το ματς στα ίσα. Ο Ασάντε έκανε τη σέντρα, ο Σέχου δεν μπόρεσε να πιάει την κεφαλιά, με τη μπάλα να στρώνεται στον Παπουλή, ο οποίος από κοντά πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

2

Στο 61' η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, με τον Τιάγκο από πλάγια θέση να κάνει το σουτ, απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

Η επόμενη φάση ήρθε στο 75ο λεπτό, με τον Γκόμεθ να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Βεσελόφσκι να πέφτει σωστά και να διώχνει σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 80ο λεπτό, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Οσέι από δεξιά έκανε μια ωραία σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Βάγνκερ έπιασε με τη μια το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Στο 87' η Ομόνοια έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Κακουλλή να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Βεσελόφσκι να το βγάζει.

Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος παίκτης απείλησε, μετά από σέντρα του Γκόμεθ και πάλι απέκρουσε ο πορτιέρε της Νέας Σαλαμίνας.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ντούρις, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

4

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοβς (68′ Αντιόλο), Νικολάου (58′ Λοράν), Ντανίλο, Σανκό (58′ Αντρέου), Σιαθάς (46′ Λεμέσιος, 90’+4 Παύλου), Οσέι, Κονφέ, Βάγκνερ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Γκόμες (83′ Κούσουλος), Παπουλής (83′ Κακουλλής), Ασάντε (76′ Μποτεάκ), Τιάγκο (76′ Τζιωνής), Ντούρις.

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε απογοητευμένοι, ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι. Είναι παράξενο που τέλειωσε με αυτό το αποτέλεσμα το ματς. Η Νέα Σαλαμίνα είχε 2 σουτ στον στόχο και σκόραρε. Κάναμε λάθη και μας τιμώρησε. Σκοράραμε ένα γκολ και μπορούσαμε για περισσότερα. Η φάση του Ασάντε που ακυρώθηκε το γκολ, είναι δύσκολη φάση και πρέπει να την δούμε ξανά. Βρήκαμε ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, όμως δεν ήμασταν τόσο καλοί. Είμαστε απογοητευμένοι, γιατί θα έπρεπε να κερδίσουμε. Θα πρέπει να βρούμε τον ρυθμό, την αυτοπεποίθηση μας. Με τα αποτελέσματα που έχουμε και την εικόνα, μας δείχνουν ότι πρέπει να βελτιωθούμε. Δημιουργούμε φάσεις, όμως δεν σκοράρουμε. Δεν είμαστε τόσο καλοί στο να δημιουργούμε φάσεις και να σκοράρουμε. Δεν είμαστε τόσο καλοί ως ομάδα για να πετύχουμε περισσότερα γκολ».

Για το πιεσμένο πρόγραμμα και την διαχείριση του: «Πιστεύω πως μπορούμε να ανακάμψουμε. Συνηθίσαμε τα δύο παιχνίδι. Στόχος είναι  το πρωτάθλημα και το κύπελλο και οι ενδεκάδες θα επιλέγονται για να πετύχουμε αυτούς τους δύο στόχους. Δεν δουλέψαμε όσο θα θέλαμε στην διακοπή, έλειπαν αρκετοί παίκτες με τις εθνικές τους ομάδες. Είναι φυσιολογική κατάσταση για μια μεγάλη ομάδα. Να πλησιάσουμε την ποιότητα μας. Είναι σπάνιο που δεχθήκαμε δύο γκολ. Μπορούσαμε για περισσότερα γκολ».

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για την τεράστια προσπάθεια σε όλο το παιχνίδι. Γνωρίζαμε πως θα αντιμετωπίσουμε μεγάλη αντίπαλο που δεν βρισκόταν σε καλό φεγγάρι, αλλά υπάρχει πολλή ποιότητα στις τάξεις της. Δουλέψαμε σκληρά για να βελτιωθούμε σε θέματα φυσικής κατάστασης και τακτικής. Ήταν πολύ συγκεντρωμένοι οι παίκτες μου και τους οφείλω συγχαρητήρια. Μας δίνει τη δυνατότητα αυτή η νίκη να ανασάνουμε βαθμολογικά και να αποκτήσουμε καλύτερη ψυχολογία. Παλέψαμε σκληρά για να τα καταφέρουμε, αλλά η ατυχία μας κτύπησε με τον τραυματισμό τριών παιδιών, του Κρεάν στο ζέσταμα και των Τσμοβς και Σιαθά κατά τη διάρκεια του ματς. Να ευχηθώ στην Ομόνοια καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις. Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στον κόσμο που πίστεψε σε αυτή τη νίκη έστω και αν δεν ήταν κοντά μας. Η ομάδα έχει να κερδίσει αρκετό καιρό, αλλά στα τελευταία τρία ματς πήραμε πέντε βαθμούς. Είναι καλός απολογισμός, αλλά η ομάδα χρειαζόταν μία νίκη για να μπορέσουν οι παίκτες να πιστέψουν στον εαυτό τους. Υπάρχει μία σοβαρότητα στον τραυματισμό του Τσμοβς, ελπίζω να μην είναι σοβαρό όμως διότι είναι ένας πολύ καλός ποδοσφαιριστής. Πάνω από όλα είναι να είναι υγιής οι παίκτες και να μπορούν να βοηθάνε».

Τομάς Βάγκνερ (Νέα Σαλαμίνα): «Είναι παρά πολύ χαρούμενος που επέστρεψα με γκολ. Κερδίσαμε την καλύτερη ομάδα της Κύπρου και είναι πάρα πολύ σημαντική η νίκη της ομάδας μου και ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε σε υψηλά αγωνιστικά στάνταρ μετά από όλο αυτό που βίωσε η ομάδα μας».

Κύπρος Χριστοφόρου (Νέα Σαλαμίνα): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι. Σε κάθε παιχνίδι πάμε για τους τρεις βαθμούς. Σήμερα το αξίζαμε, κρατήσαμε μπάλα στο παιχνίδι, ήρθε το τρίποντο που θέλαμε όλοι και πλέον μπορούμε να βλέπουμε μόνο πιο ψηλά. Το δεύτερο γκολ ήταν πολύτιμο αφού με αυτό πήραμε τους βαθμούς σε διάστημα που μας άσκησε φοβερή πίεση η Ομόνοια».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Είναι ένα αποτέλεσμα άσχημο και έρχεται να κολλήσει σε αυτά που προηγήθηκαν. Δυστυχώς μας φέρνει σε μια βαθμολογική θέση που δεν θέλαμε να βρισκόμαστε. Περιμέναμε περισσότερους βαθμούς. Αν διαχωρίσουμε το αποτέλεσμα, με την σημερινή εμφάνιση μας θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το ματς. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, δυστυχώς όμως πετύχαμε μόνο ένα γκολ και πληρώσαμε τις αντεπιθέσεις της Νέας Σαλαμίνας. Αντιλαμβανόμαστε ότι είναι μια κατάσταση μη αναμενόμενη. Θα αξιολογήσουμε και αυτό το παιχνίδι. Αντιλαμβανόμαστε τα συναισθήματα του κόσμου. Η ομάδα θα συνεχίσει να δουλεύει ώστε αυτά που πληρώνουμε και κρατάνε πίσω την ομάδα, να τα διορθώσουμε. Συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα και καλή συνέχεια».

Για τη μεταγραφική Ιανουαρίου: «Διαχρονικός στόχος μας είναι να γινόμαστε καλύτεροι, ανεξάρτητα από την βαθμολογία. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερη την ομάδα, όπως πάντα. Έτσι δουλεύουμε τον τελευταίο 1.5 χρόνο. Η ομάδα προγραμματισμού τι και αν πρέπει να γίνει. Δεν θέλουμε να επεκταθούμε. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια ως τότε και πρέπει να ανατρέψουμε την κατάσταση. Δεν πρέπει να στρουθοκαμηλίζουμε, μείναμε πίσω όμως είναι δύσκολο να καλυφθεί η διαφορά. Μόνο με νίκες και βελτίωση».