Δεύτερη σερί νίκη με εύκολο πέρασμα από το «Μακάρειο» για την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 11/1/2021 - 19:48

Ήταν «Κυρία» και... έκανε τη δουλειά της!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο «Μακάρειο», για τη 19η αγωνιστική, παίρνοντας τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη.

Η ομάδα της Αμμοχώστου πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, απέδειξε την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο και πήρε εύκολα το «διπλό».

Κακή εικόνα είχαν για άλλη μια φορά οι «μαυροπράσινοι», οι οποίοι ηττήθηκαν ξανά με τον Λεωνίδα Βόκολο να μην πραγματοποιεί καλό ξεκίνημα στον πάγκο.

Τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους από το πρώτο μέρος, εκεί όπου η Ανόρθωση πήρε ισχυρό προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους Καλτσά (9') και Κβιλιτάια (22').

Μετά την ανάπαυλα έκανε διαχείριση και με άλλο ένα τέρμα του Καλτσά (56') «σφράγισε» τη νίκη και πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο του Σπύρου Ρισβάνη, ο οποίος αγωνίστηκε για 66 λεπτά και αποχώρησε με ενοχλήσεις, οι οποίες εκ πρώτης όψεως δεν φαίνονται σοβαρές.

Με αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός έμεινε στην 8η θέση με 24 βαθμούς και την επόμενη (20η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (17/1, 18:30) από τον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Αντίθετα η Ανόρθωση με τη νίκη παρέμεινε στην 3η θέση ωστόσο έφτασε τους 36 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (16/1, 18:30) υποδέχεται στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Νέα Σαλαμίνα.

Στο 5ο λεπτό η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Καλτσά από δεξιά να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Κβιλιτάια έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Χουσμπάουερ σέντραρε στην περιοχή για τον Καλτσά, ο οποίος από δεξιά έπιασε με τη μια το σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Καράδαη που δεν υπολόγισε σωστά και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στο 22' ο Ψάλτης ανέτρεψε τον Κβιλιτάια στη γωνιά της περιοχής και ο Τιμόθεος Χριστοφή έδωσε φάουλ. Με χρήση VAR όμως άλλαξε την απόφαση του και υπέδειξε το πέναλτι αφού η παράβαση έγινε εντός.

Στην εκτέλεση ήταν ο ίδιος ο Γεωργιανός και με δυνατό πλασέ στη δεξιά γωνία του Καράδαη σημείωσε το 0-2 στο 23ο λεπτό.

2

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη του ευκαιρία, με από μακριά να βρίσκει χώρο και να δοκιμάσει το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 37' ο Μίχα δοκίμασε το πλασέ από διαγώνια στην περιοχή, με τον Καράδαη να αποκρούει.

Τρία λεπτά μετά ο Νταουσβίλι δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καράδαη.

Ο Μίχα απείλησε ξανά στο 42ο λεπτό, το πλασέ του όμως από τη δεξιά γωνία δεν ήταν το ιδανικό και ο Καράδαης μπλόκαρε εύκολα.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Αμπαρτζουμιάν πήρε μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 56', η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο γκολ. Έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση ο Μίχα στην περιοχή γύρισε για τον Καλτσά ο οποίος με τη μια έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

3

Στο 63' ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κα έκανε το πλασέ και ο Λόρια δεν απέκρουσε σωστά, με τον Μάντζη να επιχειρεί στην επαναφορά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και τον Κορέια να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Οι «μαυροπράσινοι» απείλησαν ξανά στο 84ο λεπτό, με τον Κα να σεντράρει στην περιοχή για τον Μάντζη, η προβολή του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Κορέια πήρε μπάλα και πάτησε περιοχή δοκιμάζοντας το σουτ, το οποίο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

0

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Μίλετιτς (46′ Σαλί), Κα, Σαντάνα (75′ Χάνι), Ζαχαρίου (61′ Ντα Κόστα), Πεχλιβάνης, Φαν Κέσελ (46′ Μάντζης).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (59′ Γκαλίτσιος), Ρισβάνης (66′ Κορρέα), Βργκοτς, Κορέια, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Μίχα (75′ Πηλέας), Κβιλιτάια (75′ Μανιάς).

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): «Ένα παιχνίδι σήμερα που για την ομάδα μας, το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Νομίζω ότι δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Βρεθήκαμε να χάνουμε 2-0 με κάποια ατομικά λάθη. Τα παιδιά έκαναν μια προσπάθεια αρκετά μεγάλη μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Δεν τα παρατήσαμε σε κανένα σημείο του αγώνα. Όλοι γνωρίζουν τα προβλήματα που έχουμε. Αρκετά παιδιά δεν είναι έτοιμα σε φυσική κατάσταση. Συνεχίζουμε και πάμε στο επόμενο παιχνίδι, αυτό με τον Απόλλωνα, δύσκολο παιχνίδι. Θα προετοιμαστούμε όσο μπορούμε καλύτερα Είμαστε σε μια περίοδο που η ομάδα περνάει μια διαδικασία, μια άσχημη κατάσταση. Αλλά είναι κάτι το οποίο συμβαίνει και θα πρέπει να βρούμε τις λύσεις».

Για τη μεταγραφική ενίσχυση: «Δεν υπάρχει κάτι αυτή την στιγμή. Έχω μιλήσει με τον κ. Τορναρίτη.  Θα κάνουμε μία συνάντηση αυτή την εβδομάδα για να τα ξεκαθαρίσουμε».

Για το ότι με την προσθήκη του Κωνσταντινίδη θα υπάρχουν τρία δεξιά μπακ: «Ο Ψάλτης υπάρχει, ο Βαγγέλης δεν είναι η αρχική του θέση το δεξί μπακ, αγωνίζεται κυρίως στο κέντρο στον άξονα και εκεί τον υπολογίζω εγώ, σαν οχτάρι, σαν εξάρι».

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): «Κερδίσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, όχι μόνο γιατί ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά παίξαμε σε αυτό το άθλιο γήπεδο. Είμαι 45 χρόνια στο ποδόσφαιρο δεν έχω παίξει ή δουλέψει σε χειρότερο γήπεδο Δυστυχώς αναγκαζόμαστε να παίζουμε σε τέτοια γήπεδα. Καλή συνέχεια».

Για το ντεμπούτο του Ρισβάνη: «Είμαστε ευχαριστημένοι. Είχε απραξία και φάνηκε αυτό. Είχε κράμπες και γι’ αυτό τον αλλάξαμε. Περιμένουμε για τις μετεγγραφές και όταν θα έρθουν θα ξέρουμε. Αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να πούμε τίποτε.

Για τις θέσεις που θα ενισχυθεί η Ανόρθωση, μπορούμε να πούμε κάτι; «Όχι, δεν μπορούμε να πούμε».

Κώστας Σεραφείμ (Ολυμπιακός): «Είμαστε απογοητευμένοι, θεωρώ είναι βαρύ το σκορ. Κάποια λάθη έχουν στοιχίσει. Από το πουθενά η Ανόρθωση προηγήθηκε 2-0. Θέλω να ξανά δω τη φάση του πέναλτι. Αν είναι όπως μας τα είπαν διερωτώμαι γιατί υπάρχει το VAR. Η ΚΟΠ ξόδεψε αρκετά λεφτά για να φέρει το VAR. Τι κάνουν μέσα στο VAR και παίρνουν τέτοιες αποφάσεις;

Όχι μόνο στο δικό μας παιχνίδι για να μην παρεξηγηθώ. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Έχουμε οπισθοδρομήσει αρκετά χωρίς να το καταλάβουμε Αρχίζει να μπαίνει το ψυχολογικό μέσα στην ομάδα. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε τη προσπάθεια. Περιμένουμε τις εισηγήσεις του προπονητή τι χρειάζεται για να βελτιωθεί η εικόνα».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Ήταν μία καθαρή νίκη και μία πολύ καλή εμφάνιση που δεν άφησε περιθώριο για περαιτέρω συζητήσεις», ήταν η αρχική τοποθέτηση και ακολούθως αναφέρθηκε στις απαιτήσεις του Τιμούρ Κετσπάγια ο οποίος παρά το σκορ έκανε συνεχώς παρατηρήσεις στους παίκτες του.

«Κανένας δεν ξέρει καλύτερα αυτή την ομάδα από τον άνθρωπο που την έκτισε. Οι απαιτήσεις του ξέρουμε ποιες είναι από την πρώτη μέρα και συνάδουν με τον σύλλογο. Σήμερα τερματίσαμε κι ένα σερί που έγινε αφορμή για έντονη κριτική, όχι παράλογη, υπό την έννοια ότι μία ομάδα όπως η Ανόρθωση να κάνει δύο και πλέον μήνες να κερδίσει εκτός έδρας. Πάει κι αυτό».

Για την μεταγραφική ενίσχυση: «Η προσπάθεια είναι σε εξέλιξη. Να είναι συντονισμένος ο κόσμος γιατί αναμένουμε εξελίξεις μέσα στην εβδομάδα. Περιμένουμε να δούμε αν θα πάνε όλα όπως τα έχουμε σχεδιάσει. Δεν θα μπούμε σε ονοματολογία. Τα καλά νέα θα έρθουν».