Δύσκολο «διπλό» και ξανά στην κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 19/10/2020 - 19:51

Δύσκολο αλλά συνάμα πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε στο «Μακάρειο» ο Απόλλωνας, επικρατώντας με 0-1 του Ολυμπιακού και ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λεμεσού δεν έλαμψε με την απόδοση της, αντιθέτως προβλημάτισε, κυρίως στο πρώτο μέρος όπου δεν είχε τελική. Μετά την ανάπαυλα, ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοση του, σκόραρε στην πρώτη του τελική με τον Ντιγκινί και αυτό ήταν αρκετό για να φύγει από τη Λευκωσία με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρά την καλή προσπάθεια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Το γκολ του Απόλλωνα επηρέασε τους «μαυροπράσινους», οι οποίοι παρά το γεγονός ότι δεν τα παράτησαν, δεν είχαν «απάντηση» και έτσι έφυγαν με άδεια χέρια.

Ο Απόλλωνας έφτασε τις πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, δύο πάνω από την δεύτερη Ομόνοια και πλέον «βλέπει» τον αγώνα του Σαββάτου (24/10) με τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο. Η ήττα του Ολυμπιακού ήταν η τέταρτη φετινή και στρέφει πλέον την προσοχή του στην αναμέτρηση της Κυριακής (25/10) με τον Εθνικό στο Δασάκι.

Στο 8ο λεπτό ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Φαν Κέσελ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ορθά ακυρώθηκε.

Στο 35' η πρώτη τελική του ημιχρόνου, με τον Ζαχαρίου μετά από ωραία προσπάθεια να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει μόλις κόρνερ.

2

Πέντε λεπτά αργότερα οι «μαυροπράσινοι» απείλησαν εκ νέου, με τον Φαν Κέσελ να κάνει το σουτ και τον Δημητρίου να μπλοκάρει δύσκολα.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ντα Κόστα έπιασε ένα δυνατό σουτ, ήταν άστοχο όμως και έφυγε μακριά έξω.

Στην πρώτη του τελική στο παιχνίδι, στο 51ο λεπτό, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Πέδρο από δεξιά με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στο 60' ο Ολυμπιακός «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Φαν Κέσελ να μπαίνει περιοχή και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μάντζη, ωστόσο ο Γιούστε πρόλαβε και έδιωξε πριν σκοράρει ο Ελλαδίτης επιθετικός.

Είκοσι λεπτά μετά η επόμενη φάση στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να φτάνει κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του Αγκίρε σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σαντάνα επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Νάνι, Μανρίκε, Σαλί (67′ Σαντάνα), Ντα Κόστα, Ζαχαρίου (73′ Χάνι), Ανδρέου, Φαν Κέσελ, Μάντζης (78′ Κοστόφ).

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (66′ Σάλαϊ), Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σατσέτι, Ντένιτς, Αγκίρε, Ντιγκινί, Λάρσον (46′ Πίττας), Μπένσοπ (75′ Μάρκοβιτς).

5

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Ξέραμε από την αρχή ότι θα παίζαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Αξίζουν αρκετά συγχαρητήρια στον συνάδελφο για την εξαιρετική δουλειά που κάνει. Αυτό που κρατάμε και συνεχίζουμε είναι οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί σε ένα γήπεδο που ποτέ δεν συμπάθησα ούτε σαν προπονητής ούτε σαν ποδοσφαιριστής. Μας έβαλαν πίεση οι συνδιεκδικητές που νίκησαν. Οι παίκτες έδειξαν σήμερα ότι μπορούν να ανταποκριθούν σε πολύ δύσκολες συνθήκες και τους αξίζουν συγχαρητήρια που βγήκαν στην κορυφή. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό. Η σημερινή νίκη έχει μεγάλη αξία. Το ζητούμενο είναι οι βαθμοί. Μια χρονιά παίξαμε εξαιρετικό ποδόσφαιρο αλλά στο τέλος δεν πήραμε κάτι. Γίνεσαι πιο σοφός από τέτοια παιχνίδια».

Για τον Δημητρίου: «Ο Δημήτρης πήρε την ευκαιρία. Συνεχίζει να χτίζει πάνω στις θετικές εμφανίσεις και βλέπουμε ότι παιχνίδι με παιχνίδι παίρνει εμπειρίες. Δούλεψε πάρα πολύ όταν ήρθε στην ομάδα, βελτιώθηκε πάρα πολύ με τη μπάλα στα πόδια. Εμείς θέλουμε να έχουμε όλους τους τερματοφύλακες έτοιμοι για να μπορούν να βοηθήσουν ανά πάσα στιγμή».

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα αποτέλεσμα που ήταν άδικο για εμάς. Το πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε απόλυτα το παιχνίδι. Είχαμε κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως είχαμε και κάποιες καλές προϋποθέσεις για να κάνουμε ευκαιρία, όπου η τελική πάσα δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Στο διάστημα αυτό δεν θυμάμαι η ομάδα του Απόλλωνα να είχε  κάποια ευκαιρία και από ότι μου είπαν η πρώτη τελική που έγινε ήταν το γκολ που φάγαμε. Θεωρώ ότι και μετά το γκολ αν εξαιρέσουμε δύο ευκαιρίες που έκανε ο αντίπαλος γιατί παίζαμε με μια από τις πιο καλές ομάδες που υπάρχουν στο πρωτάθλημα, με πολύ ποιότητα, παίξαμε με μεγαλύτερο ρίσκο και έκαναν και αυτοί δύο ευκαιρίες, αλλά πάλι είχαμε τον έλεγχο τον απόλυτο για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Η ομάδα μας ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο και το αποτέλεσμα την αδικεί κατάφορα. Είμαστε όλοι πολύ στεναχωρημένοι για το αποτέλεσμα και τον τρόπο που ήρθε. Αλλά θέλω να πω ότι είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, για την εικόνα που είχαμε. Την ένταση που βγάλαμε και τα καλά χαρακτηριστικά που είχαμε. Είμαστε σε καλό δρόμο».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Για μας είναι πολύ μεγάλη νίκη. Το αισθανόμασταν πως θα ήταν πολύ δύσκολο ματς. Σημαίνει πολλά για μας αυτή η νίκη. Δεν θέλξαμε με την απόδοση μας. Δεν θα βρούμε δικαιολογίες. Είναι όπως πολύ μεγάλη νίκη. Το κάθε παιχνίδι είναι τελικός. Για μας επαναλαμβάνω ήταν μεγάλη νίκη, είχαμε άγχος. Γνωρίζουμε πως ο κόσμος δεν του άρεσε η εμφάνιση. Ξεκλείδωσε τον Ολυμπιακό, ο Ντιγκινί με την γκολάρα του. Γνωρίζαμε πως ο Ολυμπιακός του Πετράκη είναι εξαιρετικός. Έχασε στις λεπτομέρειες από όλους τους μεγάλους. Κρατάμε την ουσία και τα υπόλοιπα θα έρθουν».

Δημήτρης Δημητρίου (Απόλλωνας): «Παίξαμε σε μια δύσκολη έδρα. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα ειδικά αμυντικά κέρδισαν πολλές μονομαχίες αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε να κρατήσουμε το μηδέν. Το τρίποντο μας επανέφερε στην κορυφή και θέλουμε να συνεχίσουμε με νίκες. Η Εθνική θέλει χρόνο όπως και κάθε ομάδας. Στο παιχνίδι που αγωνίστηκα εγώ πήγαμε καλύτερα από τα προηγούμενα. Είμαι ευχαριστημένος για την παρουσία μου και θέλω να συνεχίσω έτσι».

Στέλιος Ανδρέου (Ολυμπιακός): «Εβδομάδα με τη βδομάδα γινόμαστε καλύτεροι. Ο προπονητής μας δίνει τις δικές του συμβουλές για το πως να παίξουμε κάποιο αντίπαλο. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Ο Απόλλωνας είναι από τις καλύτερες ομάδες στην Κύπρο και ήρθαμε για τη νίκη αλλά δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ. Παλέψαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Πάω πολύ καλά εγώ. Ευχαριστώ τον προπονητή μου που μου δίνει την ευκαιρία να παίζω. Ο Ολυμπιακός είναι εδώ. Έχουμε πολύ καλή ομάδα και πολύ καλό ρόστερ φέτος».