Με νίκες ξεκίνησαν τα φαβορί στο Χάντμπολ

Δευτέρα, 3/10/2022 - 17:37

Sabbianco Ανόρθωση και Παρνασσός Στροβόλου μπήκαν με νίκη στο 40ο Παγκύπριο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, κερδίζοντας Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς και ΘΟΪ Αυγόρου, αντίστοιχα, σε αγώνες που έγιναν την Κυριακή (02/10). Οι δύο ευρωπαίοι μας θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά φέτος το ερχόμενο Σάββατο (08/10 – 16:30) στο κλειστό «Κυριάκος Πίσσης).

Στο «Σωτήρειο» αθλητικό κέντρο η ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη προηγήθηκε 15-7 στο ημίχρονο για να κλείσει τον αγώνα στο 33-17 απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο των Αγίων Τριμιθιάς που επέστρεψε στην Α’ Κατηγορία. Για τους νικητές ο Χρίστος Αργυρού έβαλε 8 γκολ και οι Κεσίδης και Zaja από 4. Για τους φιλοξενούμενους Κωνσταντινίδης και Μελισσάς είχαν από 3.

Στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου ο Παρνασσός κέρδισε με 17-35 έχοντας προηγηθεί 5-18 στο ημίχρονο. Με 8 γκολ ο Χρίστος Ταρτίος του Παρνασσού ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ ο Σαββίδης των γηπεδούχων έβαλε 7 από τα 17 της ομάδας του.

Το Σάββατο (01/10) με το δεξί είχαν μπει Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και ΑΠΟΕΛ.

Στην Πάφο ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Προοδευτικού με 31-18 έχοντας προηγηθεί 13-5 στο ημίχρονο. Πρώτος σκορερ των νικητών ήταν ο Χρίστος Γεωργίου με 7 γκολ , ενώ για τους γηπεδούχους τέσσερις παίκτες έβαλαν από τρία γκολ : Σοφοκλέους, Χριστοφή, Δίπλαρος και Χριστοδούλου.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του νέου πρωταθλήματος ο οποίος έγινε στον Στρόβολο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε 38-16 την γηπεδουχο Ένωση Νέων Αγίας Βαρβάρας. Στο ημίχρονο η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου προηγήθηκε με 20-6. Για τους νικητές ο Κρητικός έβαλε 7 γκολ και ο Μανασάκης 6. Για την ΕΝΑΒ 4 σημείωσε ο Πούπας.