Κυριακάτικος... περίπατος για τον Απόλλωνα κόντρα στην ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 8/12/2019 - 19:54

Άνετο απόγευμα για τον Απόλλωνα ο οποίος επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Τα γκολ για τους «γαλάζιους» σκόραραν οι Πίττας (51’), Ζελάγια (58’) και Μάρκοβιτς (69’). Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους ο Φλοριάν στις καθυστερήσεις.

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ. Στο δεύτερο μέρος οι «γαλάζιοι» μπήκαν πιο αποφασιστικά και… καθάρισαν την αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ για άλλο ένα παιχνίδι κινήθηκε στην μετριότητα και επιβεβαίωσε την αγωνιστική κρίση που περνά η ομάδα, χάνοντας κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια του πρωταθλήματος αφού γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 20 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ για άλλη μια εβδομάδα έμεινε «κολλημένη» στους 15 βαθμούς και στην έκτη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας υποδέχεται την Ανόρθωση στο Τσίρειο ενώ η ΑΕΚ φιλοξενεί την Πάφο στην «Αρένα».

Αξιοσημείωτο στην αναμέτρηση ότι ο Απόλλωνας «αναγκάστηκε» να προβεί σε τρεις αλλαγές ελέω τραυματισμών αφού οι Γκακπέ, Ενσούε και Φακούντο πέρασαν εκτός ελέω προβλημάτων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση καθώς οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε αναγνωριστικά λεπτά.

Στο 11ο λεπτό ο Γκακπέ κέρδισε το φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Πέδρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος της ΑΕΚ.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τον Απόλλωνα στο 18ο λεπτό όταν ο Βασιλείου έκανε την σέντρα με τον Ζελάγια να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο.

Σέντρα του Φακούντο στο 23ο λεπτό με τον Ζελάγια να πιάνει εκ νέου την κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε εκτός.

Επικίνδυνη φάση στο 32ο λεπτό για την ΑΕΚ με Γιάννου και Τέτε, αλλά ο Μολ, μάζεψε εύκολα την μπάλα στο γύρισμα του Ελληνοαυστραλού.

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ έχασε την καλύτερη στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Τρουγιόλς έκανε τη σέντρα με τον Τρισκόφσκι να κάνει την κεφαλιά όμως τον Μολ να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας έκανε το 1-0 στην αντεπίθεση με τον Πίττα ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ νικώντας τον Τόνιο.

0

Στο 58ο λεπτό οι Λεμεσιανοί διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Ζελάγια ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των φιλοξενούμενων.

Στο 70ο λεπτό ο Απόλλωνας βρήκε και τρίτο γκολ. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Μάρκοβιτς που με άπιαστο βολέ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 3-0.

Πολύ καλό σουτ του Μάρκοβιτς στο 82ο λεπτό όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις δίπλα από τα δοκάρια του Τόνιο.

Στο 89ο λεπτό ο Τρισκόφσκι μετά από σέντρα επιχείρησε το μονοκόμματο βολέ όμως ο Μολ δήλωσε «παρών» και δεν επέστρεψε στην ΑΕΚ να μειώσει στο σκορ.

Στις καθυστερήσεις ο Ρουίθ έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον Φλοριάν από κοντά να μειώνει για την ΑΕΚ σε 3-1, βρίσκοντας το γκολ της τιμής.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Ενσούε (Μάρκοβιτς 19’), Πέδρο, Σακέττι, Χάμπος, Περέιρα (Πίττας 46'), Παπουλής, Γκακπέ (Βασιλείου 17’), Ζελάγια

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (Φλοριάν 61'), Γκονζάλεζ, Πλάνας (Ρουίθ 68'), Σάστρε, Κάσες (Φιόλιτς 73'), Γιάννου

0

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Ήταν μια δίκαιη νίκη με εξαιρετική εμφάνιση, Κάποια πράγματα γίνονται για ένα λόγο. Οι αναγκαστικές αλλαγές πείσμωσαν τους ποδοσφαιριστές για να φτάσουμε στη νίκη. Είναι κρίμα γιατί σήμερα έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Ευχαριστώ όσους ήρθαν αλλά χωρίς παλμό δεν είναι ποδόσφαιρο. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι το Σάββατο. Η Ανόρθωση είναι δίκαια πρώτη είναι η πιο σταθερή ομάδα μαζί με την Ομόνοια. Εμείς μπορέσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα και να είμαστε καλύτερα τώρα. Ξέρω πως ο κόσμος της Ανόρθωσης θα στηρίξει την ομάδα του και καλώ και τους δικούς μας να κάνουν το ίδιο. Ξέρω πως αν δεν κερδίζαμε θα διαβάζαμε τίτλους στις ιστοσελίδες. Δε θα σταθώ στους τραυματίες γιατί όσοι μπήκαν μέσα έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους».

Για όσα ακολουθούν: «Θα ετοιμαστούμε με τα όπλα που έχουμε μπροστά μας. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που είναι πρώτη και αήττητη και πρέπει να είμαστε έτοιμοι για υψηλές εντάσεις».

Mάριο Χιμπάνεθ (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα, είναι σε μια καλή κατάσταση και εμείς στην χειρότερη».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το γκολ αλλά πάνω απ΄όλα για τη νίκη της ομάδας μου».

Για το γκολ του: «Όταν μπαίνεις στο ημίχρονο και βάζεις γκολ στην πρώτη φάση είναι σπουδαίο. Μπήκα έτοιμος και αυτό φάνηκε».

Για τη νίκη σε ντέρμπι: «Σίγουρα μας δίνει άλλη ώθηση, είναι η πρώτη σε ντέρμπι, Είμαστε σε καλή κατάσταση και το επόμενο παιχνίδι θα κρίνει πολλά».

Για το αν ο Απόλλων επιστρέφει: «Ο Απόλλωνας ποτέ δεν έφυγε, ήμαστε δυνατοί και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».

Χέφελ (ΑΕΚ): «Δεν είμαστε αρκετά συμπαγής, δώσαμε πολλούς χώρους και δεν πιέσαμε ψηλά, κάναμε πολύ φτωχή εμφάνιση. Αυτό μας στοίχισε. Δεν ξέρω τι έγινε, προετοιμαστήκαμε καλά και είμασταν θετικοί για ένα θετικό σκορ. Είναι απίθανο να δέχεσαι τρία γκολ από κόρνερ, δεν ξέρω τι έγινε, κοιμόμασταν πίσω. Θέλαμε να είμαστε πιο ψηλά, θέλαμε να κερδίσουμε για να ανεβούμε, πρέπει να σκεφτούμε τι κάνουμε λάθος, πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική γιατί δεν πάει άλλο για να μην καταστραφεί η χρονιά».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές τη τεχνική ηγεσία και τους οπαδούς μας. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς αλλά δεν μας παρασύρει η νίκη. Κρατάμε μόλις τους βαθμούς και τίποτα περισσότερο, απέχουμε αρκετά από εκεί που έπρεπε να ήμασταν. Η ομάδα βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, είδαμε καταιγιστικό Απόλλωνα, ευκαιρίες πολλές και γκολ. Η ομάδα σήμερα ήταν Θρύλος».

Για τη συνέχεια: «Περιμένουμε τη Ανόρθωση, θα προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας και να νικήσουμε. Στόχος η νίκη ανεξαρτήτως αντιπάλου και έδρας. Κάποιες φορές θα τα καταφέρουμε κάποιες όχι ίσως από ατυχία ή συγκυρίες».