Με βελτίωση και ανατροπή στον Γ' γύρο ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 17/9/2020 - 16:48

Δεν πανικοβλήθηκε, επιβλήθηκε και... προκρίθηκε στο Καζακστάν. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-4 της Καϊσάρ, κατάφερε να πάρει το ζητούμενο, μαζί και την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, με γκολ του Λομπιανίτζε στο 5ο λεπτό, δεν πανικοβλήθηκαν, αντίθετα ο τέρμα τους ξύπνησε και ξεκίνησαν αντεπίθεση, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό. Στο 15' η ομάδα της Λευκωσίας έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντε Βινσέντι, για να έρθει ο Ανουάρ δέκα λεπτά μετά να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, ωστόσο το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ιδανικά μπήκε στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ανουάρ να σκοράρει στο 48ο λεπτό, κάνοντας το 3-1 και απλοποιώντας τα πράγματα. Από 'κει και πέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν διαχείριση, κατέβασαν τους ρυθμούς και προσπαθούσαν στις αντεπιθέσεις να πετύχουν και τέταρτο γκολ. Αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Ντε Βινσέντι με δεύτερο προσωπικό γκολ να γράφει το τελικό 1-4.

Στον τρίτο προκριματικό του Europa League ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει σε μονή αναμέτρηση στο ΓΣΠ μια εκ των Ολίμπια Λιουμπλιάνα Σλοβενίας ή Ζρίνσκι Μόσταρ Βοσνίας (σήμερα στις 19:30 ο αγώνας τους) την ερχόμενη Πέμπτη, 24 Σεπτεμβρίου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, αφού στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία που βρήκε η Καϊσάρ άνοιξε το σκορ. Στο 6' ο Ταγκιμπέργκεν έκανε το βολέ από μακριά, ο Σίλβα με γροθιές έδιωξε αποτυχημένα και ο Λομπιανίντζε στον οποίο κατέληξε η μπάλα, έκανε το πλασέ από κοντά για το 1-0.

Το γκολ όμως ξύπνησε τους «γαλαζοκίτρινους» και από 'κει και πέρα επέβαλαν τον ρυθμό τους ξεκινώντας την αντεπίθεση.

Στο 14' η πρώτη απειλή, με σουτ του Κλωναρίδη από πλάγια εντός περιοχής, το οποίο κατέληξε έξω.

Ένα λεπτό μετά όμως, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ζαχίντ βρήκε έξυπνα δεξιά τον Ενσούε, ο οποίος πάτησε περιοχή και γύρισε για τον Ντε Βινσέντι, με τον Αργεντινό από κοντά να πλασάρει για το 1-1.

Στο 22ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά ο Σαχάρ δεν μπόρεσε να πλασάρει ιδανικά τον Ζάρουτσκι που απέκρουσε, με τον Ζαχίντ να δοκιμάζει το σουτ και τον αντίπαλο αμυντικό να κόβει μπροστά από τη γραμμή του τέρματος.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ανουάρ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 25' όμως ο ίδιος παίκτης σκόραρε με εκπληκτικό γκολ φέρνοντας τούμπα το ματς. Μετά από κόρνερ το οποίο απομακρύνθηκε από την άμυνα της Καϊσάρ, ο Ανουάρ έπιασε ένα άπιαστο βολέ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 40ο λεπτό, με τον Ζαχίντ εντός περιοχής να επιχειρεί την λόμπα, με τον Ζάρουτσκι να αποκρούει δύσκολα και να σώζει.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45', ο ΑΠΟΕΛ βγήκε στην κόντρα επίθεση με τον Ζαχίντ, ο οποίος έδωσε για τον Κλωναρίδη, ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό και μάζεψε ο τερματοφύλακας της Καϊσάρ.

1

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο τέρμα. Στο 48ο λεπτό, ο Ενσού από τα δεξιά έκανε γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο και κατέληξε στον Ατζίλι, ο οποίος από κοντά με πλασέ έκανε το 1-3.

Στο 54' ο ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρία, με τον Ενσούε να βγαίνει «φάτσα» με τον Ζάρουτσκι, έπειτα από πάσα του Σαχάρ, δοκίμασε να τον πλασάρει, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Καϊσάρ απέκρουσε σε κόρνερ.

Έξι λεπτά μετά, ο Τάμαρι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Ζάρουτσκι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ, μιας και η μπάλα «έσκασε» επικίνδυνα στο έδαφος.

Στο 66ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία της Καϊσάρ, ο Φεντίν βρέθηκε μόνος στην περιοχή, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Σίλβα.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν το τέταρτο γκολ, με τον Εντογκαλά να πιάνει ένα εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Ζάρουτσκι σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

3

Στο 73' ο ΑΠΟΕΛ απείλησε εκ νέου, με τον Ενσούε να γυρίσει στην περιοχή για τον Ζαχίντ, ο οποίος δοκίμασε το πλασέ, ωστόσο απέκρουσε και πάλι ο Ζάρουτσκι.

Η Καϊσάρ έφτασε κοντά στη μείωση ένα λεπτό μετά, με τον Ταγκιμπέργκεν να δοκιμάζει απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Σίλβα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 83ο λεπτό, ο Τάμαρι δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, μάζεψε όμως ο πορτιέρε της Καϊσάρ.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε η Καϊσάρ απείλησε, με τον Κόλεφ να πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σίλβα.

Στο 90' ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ατζίλι από κοντά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι «γαλαζοκίτρινοι» έγραψαν το τελικό 1-4 με τον Ντε Βινσέντι να πλασάρει από κοντά για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης, Σάντος, Γουίλερ, Εντονγκαλά (85′ Νούχιου), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46′ Ατζίλι), Ντε Βινσέντι, Σαχάρ (58′ Τάαμαρι).

Καϊσάρ (Στόικο Μλαντένοφ): Ζάρουτσκι, Αμιρσέιτοφ, Γκραφ, Μαρότσκιν, Καΐροφ, Μπιτάνγκ, Ναρζιντάγιεφ (58′ Στανισάβλιεβιτς), Ταγκιμπέργκεν (85′ Γκουρμάν), Φεντίν, Λομπιανίντζε, Κόλεφ.