Ματσάρα με happy end για τη Σίτι κόντρα στην Τότεναμ

Πέμπτη, 19/1/2023 - 23:54

Τη Σίτι δεν την ξεγράφεις!

Οι «Πολίτες» επικράτησαν 4-2 της Τότεναμ εντός έδρας με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος και πρωταγωνιστή τον Μαχρέζ (2 γκολ/1 ασίστ), στέλνοντας μήνυμα στην πρωτοπόρο Άρσεναλ. Τι έλεγε αυτό; Ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν εύκολα.

Οι Λονδρέζοι έστρωσαν τον δρόμο στο πρώτο ημίχρονο για ένα μεγάλο διπλό, το οποίο θα ήταν το 2ο σερί στην έδρα της πρωταθλήτριας, κάνοντας «δώρο» και στη συμπολίτισσα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου, η ομάδα του Γκουαρντιόλα δεν κινήθηκε στα δικά της στάνταρ, αλλά το γεγονός ότι δεν προηγήθηκε οφείλεται και στον Γιορίς, ο οποίος είχε μπόλικη δουλειά στην τελική ευθεία, καταφέρνοντας να βγάλει εις πέρας την αποστολή που είχε, αφού είπε «όχι» σε Λιούις και Χάαλαντ, δύο λεπτά πριν το γκολ του Κουλουσέφσκι (44’) μετά από λάθος του Έντερσον, ενώ ο Ρόντρι την πάτησε στην πίεση του Κέιν που έκανε το 2-0 στο 45+2’.

Η Τότεναμ θέλησε να προστατέψει το προβάδισμά της και υποχώρησε, λόγω και του παιχνιδιού της Σίτι που ανέβασε κατακόρυφα στροφές και επιβραβεύτηκε. Έφερε τούμπα το ματς πριν συμπληρωθεί ένα 20λεπτό στο β’ μέρος. Ο Άλβαρες έδωσε το σύνθημα στο 51’, μειώνοντας σε 1-2, ενώ ο Χάαλαντ με κεφαλιά από κοντά δύο λεπτά μετά, έπειτα από σέντρα του Μαχρέζ «φώναξε» ότι οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει.

Ο Μαχρέζ στο 63’ υπέγραψε την ανατροπή με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά που αιφνιδίασε τον Γιορίς. Τρία λεπτά πριν η Τότεναμ άγγιξε το 2-3 με τον Πέρισιτς που δεν τα κατάφερε από κοντά, αφού η μπάλα κόντραρε στο σουτ και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τα πάντα τελείωσαν οριστικά στο 90’, όταν σε μακρινή μπαλιά, ο Λανγκλέ δεν μπόρεσε να καθαρίσει τη φάση και ο Μαχρέζ μπήκε σχεδόν με την μπάλα στα δίχτυα.